MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Demonstracja Anty-LGBT i znów „Katowice miastem nacjonalizmu". Zobacz zdjęcia

Bartosz Walenta
21 sierpnia, demonstracja anty-LGBT pod hasłem "Nie dla ideologii LGBT, nie oddamy im Polski".


Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
21 sierpnia, demonstracja anty-LGBT pod hasłem "Nie dla ideologii LGBT, nie oddamy im Polski". Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marzena Bugała
W Katowicach odbyła się w piątek 21 sierpnia, demonstracja anty-LGBT pod hasłem "Nie dla ideologii LGBT, nie oddamy im Polski". Marsz rozpoczął się o godz. 19 i przeszedł z Placu Kwiatowego na plac przed dworcem PKP

Przemarsz anty-LGBT zorganizowały te same osoby, które kilka tygodni wcześniej zorganizowały marsz "Katowice miastem Nacjonalizmu", czemu dali wyraz krzycząc, że "Katowice miastem nacjonalizmu", "Katowice zawsze białe", a "Śląsk jest wolny od lewactwa". Demonstranci skandowali również, aby "szkoły były wolne od zboczeńców".

Przedstawiciel Ruchu Narodowego podkreślał, że są organizacje prawicowe są prześladowane w przeciwieństwie do drugiej strony. Apelował również, aby odciąć finansowanie przez zagranicę dla fundacji i stowarzyszeń propagujących ideologię LGBT.

Demonstranci krzyczeli również w kierunku osób z symbolami tęczy: "J... LGBT" oraz "Zakaz pedałowania", a później ktoś z nich próbował zaintonować hymn Polski. Bezskutecznie. Dlatego skandowano m.in. "Chłopak i dziewczyna - normalna rodzina", a także "Raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę".

Wśród demonstrantów były całe rodziny. Wielu z demonstrantów przyszło na protest z dziećmi. Niestety nie zachowywano przy tym zasad sanitarnych. Wielu protestujących nie miało założonych maseczek, mimo że Katowice są wśród miast zagrożonych włączenie do strefy żółtej lub czerwonej.

Marsz trwał kilkanaście minut. Organizatorzy nagle rozwiązali go, ogłaszając, że demonstracja została zakończona.

Dwie godziny wcześniej na katowickim Rynku odbyła się demonstracja solidarności z osobami LGBTQ "Stop homofobii - Śląsk dla wszystkich!", organizowana przez Federację Anarchistyczną Śląsk oraz Stowarzyszenie Równych Szans Rainbow.

Przypomnijmy, że 18 lipca narodowcy przeszli przez centrum Katowic pod prowokacyjnym hasłem: Katowice miastem nacjonalizmu. Marsz wzbudził ogromne kontrowersje.

Już wcześniej Katowice zapowiedziały, że złożą do sądu pozew przeciwko organizatorom demonstracji „Katowice miastem nacjonalizmu”.

Przed zapowiadanym marszem do prezydenta Katowic został wysłany list mieszkańców. Jego autorzy skierowali dwa apele: pierwszy o naciski na organizatorów o zmianę nazwy wydarzenia, drugi o gotowość do „rozwiązania zgromadzenia, w razie gdyby podczas marszu złamano przepisy np. dotyczące mowy nienawiści”.

- Pragniemy wyrazić swój głęboki niepokój i oburzenie faktem, że na ulicach Katowic demonstrować będzie grupa, której – jak wynika z udostępnianych przez nią publicznie treści – zdecydowanie bliżej jest do szowinizmu niż nacjonalizmu (…) Mamy uzasadnione obawy, że przemarsz będzie okazją do głoszenia treści faszystowskich lub nawoływania do nienawiści wobec osób reprezentujących mniejszości – przekonywali.

Pismo podpisali między innymi: Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka, wicemarszałkini Senatu RP, Jarosław Gwizdak – przewodniczący RJP12 Koszutka oraz dr hab. Katarzyna Popiołek, prof. Uniwersytetu SWPS – dziekan katowickiego wydziału tej uczelni.

- Nie ma naszej zgody na takie zawłaszczanie nazwy Miasta, na tak instrumentalne i niesprawiedliwe dla Katowiczanek i Katowiczan określanie naszych poglądów – napisał w specjalnym oświadczeniu Bogumił Sobula, pierwszy wiceprezydent Katowic.

21 sierpnia, demonstracja anty-LGBT pod hasłem "Nie dla ideologii LGBT, nie oddamy im Polski".


Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Demonstracja Anty-LGBT i znów „Katowice miastem nacjonalizmu...

od 16 lat
Wideo

Ceny warzyw i owoców w maju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto