Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy uczniowie wrócą do szkół we wrześniu? Są już wstępne wytyczne dla placówek

OPRAC.: Redakcja
Czy uczniowie wrócą do szkół od września? Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, choć szef resortu edukacji jest za tym, aby lekcje od nowego roku szkolnego prowadzone były stacjonarnie. Główny Inspektor Sanitarny wydał już na tę okoliczność wstępne założenia dotyczące zachowania zasad bezpieczeństwa. Co się w nich znalazło? Nie będzie póki co mierzenia temperatury przy wejściu, obowiązku noszenia maseczek na lekcjach ani pojedynczych ławek w salach.

Szczegółowe wytyczne dotyczące zachowania zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego w szkołach i przedszkolach poznamy prawdopodobnie w połowie sierpnia. Obecnie wytyczne mówią o częstym myciu rąk, wietrzeniu sal po każdych zajęciach oraz zwiększeniu liczby lekcji na świeżym powietrzu.

Uczniowie wrócą we wrześniu do szkół. Są wstępne wytyczne

Ze wstępnych założeń opracowanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego wynika, że nie będzie obowiązku noszenia przez uczniów maseczek i rękawiczek podczas lekcji. Obowiązkowe będą jedynie w momencie gromadzenia się dzieci i młodzieży, na przykład podczas apeli.

Uczniowie nie będą także siedzieć pojedynczo w ławkach, a przed wejściem do szkoły nie będzie obowiązku masowego mierzenia temperatury.

RMF FM poinformowało także, że szkoły mają wdrożyć za to procedury szybkiego powiadamiania rodziców o ewentualnej infekcji dziecka. Uczeń, który źle się poczuje, będzie automatycznie izolowany, a rodzic będzie musiał odebrać go ze szkoły. Kontakt z rodzicami ma być utrzymywany za pomocą gorącej linii.

Jeśli okaże się, że uczeń lub nauczyciel danej placówki faktycznie zaraził się SARS-CoV-2, do akcji wkroczy powiatowy inspektor sanitarny, który wraz z dyrektorem szkoły, podejmie decyzję o ewentualnym jej zamknięciu i przejściu na system nauczania zdalnego.

Koniec z przychodzeniem do szkoły z katarem

Dodatkową ochroną mają zostać objęci natomiast starsi nauczyciele i pracownicy administracji. Ci pierwsi zostaną zwolnieni z zajęć, które wiążą się z częstym kontaktem z dużą liczbą dzieci. Przykładowo nie będą musieli prowadzić zajęć świetlicowych ani dyżurować na korytarzu w czasie przerw. Za to obejmie ich obowiązek noszenia maseczek i rękawiczek.

Rzecznik prasowy GIS, Jan Bondar, podkreśla, że od września nauczyciele i uczniowie przychodzący do szkoły koniecznie muszą być zdrowi. - Każda infekcja musi być przechorowana w domu - podkreśla w rozmowie z RMF FM.

Jest rekomendacja ministerstwa zdrowia, ale... to się może zmienić

Wiceszef resortu zdrowia, Waldemar Kraska, pytany na antenie radia o powrót uczniów do szkół, przyznał, iż na chwilę obecną ministerstwo rekomenduje otwarcie placówek. Podkreślił jednak, że nie jest to jeszcze ostateczna decyzja. Tą poznamy najpewniej na tydzień lub dwa przed rozpoczęciem roku szkolnego.

- To będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej, która jest dynamiczna. (...) Decyzja zostanie podjęta już pod koniec sierpnia - tydzień czy dwa przed rozpoczęciem roku szkolnego - tłumaczył Kraska.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto