MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Czy przestaniemy być technologicznym skansenem?

ADAM WOŹNIAK
Gafika: ŻANETA MIKOŁAJCZYK / ADAM WOŻNIAK
Gafika: ŻANETA MIKOŁAJCZYK / ADAM WOŻNIAK
Przyjęta we wtorek przez rząd strategia rozwoju przemysłu elektronicznego zakłada 8-procentowy wzrost tempa jego produkcji. Czy jednak zapowiadane w strategii kredyty z budżetu państwa i środki z funduszy ...

Przyjęta we wtorek przez rząd strategia rozwoju przemysłu elektronicznego zakłada 8-procentowy wzrost tempa jego produkcji.

Czy jednak zapowiadane w strategii kredyty z budżetu państwa i środki z funduszy przedakcesyjnych mające rozruszać branżę trafią na Śląsk? Na razie o budowie silnego sektora wysoko rozwiniętych technologii w regionie wiele się mówi, ale niewiele w tej sprawie zrobiono. Światowi potentaci w dziedzinie elektroniki lokują się tymczasem tuż za czeską i niemiecką granicą.

Szansę na wykorzystanie rządowego i unijnego wsparcia mogłyby otrzymać powstające technoparki. W aglomeracji katowickiej powstaną dwa: w Gliwicach i w Tychach. Pod koniec ubiegłego roku opracowano studium wykonalności wzorując się na rozwiązaniach amerykańskich. Do rozstrzygnięcia pozostała forma własności. Pod uwagę brana jest fundacja lub spółka prawa handlowego.

- Fundacja mogłaby korzystać z unijnych dotacji, ale spółką łatwiej zarządzać. Rozważamy obie te możliwości - powiedział "DZ" Piotr Wojaczek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W Gliwicach miałby powstać inkubator wspomagający firmy z branży inżynierii materiałowej i teleinformatycznej. W Tychach mógłby ulokować się high-tech medyczny.

Same technoparki to jednak tylko infrastruktura techniczna. W działania mające przyciągnąć inwestorów powinny się włączyć także władze gmin i naukowcy z uczelni technicznych. Te ostatnie - głównie Politechnika Śląska miałyby do zaoferowania kadrę.

Na razie lista firm z branży wysoko rozwiniętych technologii zamierzających inwestować w regionie jest bardziej niż skromna. W Tychach działa już spółka 2SI, jednak poza technoparkiem. Do Gliwic przymierzają się spółki z grupy NOMA, ale wciąż prowadzą rozmowy z partnerami zagranicznymi. Do kierownictwa KSSE kierowane są pytania od firmy zajmującej się elektroniką przemysłową na dużą skalę (ekrany ciekłokrystaliczne). Nic konkretnego jednak z tego nie wynika.

Jak dotąd inwestycje w high-tech omijają południową Polskę, a Śląsk w szczególności. Amerykański koncern Motorola ulokował swoje centrum softwarowe w Krakowie. Philips wraz z LG wybudowały fabrykę tuż po drugiej stronie granicy - w czeskich Hranicach. Z kolei potentat w produkcji procesorów - Intel wybrał dla swojego zakładu Frankfurt nad Odrą. Jest to tym bardziej przykre, że w niewielkiej odległości, bo w Dreźnie, produkcję uruchomił jego konkurent - AMD. Drezno leży przy tej samej autostradzie, co Gliwice. Czy to nie jest sygnał, że zaprzepaszczamy szanse? Przykładem niewykorzystania możliwości może być Bielsko-Biała, które głośno obwieszczało o budowie swojego technoparku, ale nie załatwiono na czas należytego uzbrojenia terenu. W rezultacie znaczący w informatyce Techmex dzierżawi tereny od Fiata i czeka na dokończenie gminnej inwestycji.
Naukowcy uważają, że twierdzenia o braku przemysłu high-tech na Śląsku nie są zgodne z prawdą.

- On jest, tylko nikt się nim nie interesuje i nie chce mu pomóc - twierdzi Andrzej Klasik, rektor Górnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości.

Zdaniem rektora Akademii Ekonomicznej w Katowicach, prof. Floriana Kuźnika, dla szybkiego rozwoju nowoczesnych technologii musimy stworzyć odpowiednie warunki. Jak?

- Najpierw trzeba zrestrukturyzować przemysł ciężki. Potrzebna jest także reforma nauki. Musi się nastawić na tworzenie najlepszych rozwiązań, by gospodarka mogła wchłaniać oferowane jej nowoczesne rozwiązania - mówi Kuźnik.

Rozwój regionalnego high-tech to szansa dla absolwentów śląskich uczelni. Na razie duża ich część, aby znaleźć dobrą pracę w wyuczonym zawodzie musi wyjechać ze Śląska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto