Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy katowickie licea rzeczywiście są najgorsze na Śląsku?

Maciej Leśnik
Absolwenci LO im. Mickiewicza co roku zajmują wysokie miejsca wśród przyjętych na studia wyższe. / Andrzej Grygiel
Absolwenci LO im. Mickiewicza co roku zajmują wysokie miejsca wśród przyjętych na studia wyższe. / Andrzej Grygiel
Tygodnik "Newsweek Polska" opublikował ranking liceów w Polsce. W pierwszej setce nie znalazło się żadne katowickie liceum. Mało tego, w przeprowadzonym przez redakcję tygodnika osobnym rankingu dotyczącym wyłącznie ...

Tygodnik "Newsweek Polska" opublikował ranking liceów w Polsce. W pierwszej setce nie znalazło się żadne katowickie liceum. Mało tego, w przeprowadzonym przez redakcję tygodnika osobnym rankingu dotyczącym wyłącznie liceów śląskich, katowickie szkoły uplasowały się poza pierwszą dziesiątką.

- Ten ranking absolutnie nie odzwierciedla rzeczywistości! - Teresa Zając, dyrektor VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie otwiera księgę, w której odnotowane są losy absolwentów opuszczających mury szkoły. "Ósemka" w rankingu liceów śląskich znalazła się na szarym końcu. "Newsweek" procentową ilość osób, które dostały się na renomowane studia wyższe w jej wypadku określił na 26,19 proc.

Dowody do dyspozycji

- Proszę spojrzeć - mówi pani dyrektor, wskazując na zestawienie poszczególnych klas z rocznika 2002/2003. - Niemal wszyscy nasi uczniowie dostali się na studia - dodaje.

Z danych, które gromadzi szkoła wynika, że tylko niewielka ich część kontynuuje naukę w mało znanych szkołach wyższych. W sumie 96 proc. uczniów studiuje obecnie na wyższych uczelniach. Są to w większości Uniwersytet Śląski, Jagielloński, czy Akademia Ekonomiczna w Katowicach. Co do miarodajności rankingu wątpliwości ma także Teresą Baranowska wicedyrektor III LO im. Mickiewicza w Katowicach. Absolwenci tego liceum co roku zajmują wysokie miejsca wśród przyjętych na studia wyższe. - Moim zdaniem ranking jest po prostu nieprawdziwy. Szkoda tylko, że wywołał tyle negatywnych emocji, zwłaszcza wśród uczniów - mówi.

Zawsze budzą emocje

Zdaniem prof. Wojciecha Świątkiewicza, prorektora Uniwersytetu Śląskiego, z zawodu socjologa, nośność medialna tego typu publikacji jest zawsze bardzo duża. Nic dziwnego, że mogą działać deprymująco. - Trzeba jednak pamiętać, że wynik rankingu zawsze zależy od przyjętych kryteriów - mówi. Przy okazji prof. Świątkiewicz opowiada, jak wyglądały kulisy zbierania informacji przez redakcję. - "Newsweek" dał nam tydzień na zebranie odpowiednich informacji. Wysłaliśmy dane z kilku najpopularniejszych kierunków m.in. z politologii, prawa, socjologii.

"Newsweek" przyznaje w publikacji, że przy opracowywaniu rankingu nie dysponował kompletnymi danymi. Ankiety wysłano do 130 szkół wyższych, których selekcji redakcja dokonała na podstawie... własnego rankingu szkół wyższych.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto