Czy będą wyższe kary za edukację seksualną?

Marianna Leśniewicz
Marianna Leśniewicz
Piotr VaGla Waglowski
We wtorek (15 października) w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu obywatelskiego „Stop Pedofilii”, zakładającego wprowadzenie kary grzywny, a nawet pozbawienia wolności do 3 lat za „publiczne propagowanie obcowania płciowego”. PiS popiera projekt i proponuje 5, a nie 3 lata więzienia. Co na to pozostałe partie?

„Stop Pedofilii” – sprzeciw wobec standardów WHO i ochrona przed działaniami aktywistów LGBT

Przypomnijmy, projekt „Stop Pedofilii” powstał z inicjatywy Fundacji Pro-Prawo do Życia. Autorzy wyrażają w nim swój sprzeciw wobec edukacji seksualnej zgodnej ze standardami WHO. Standardy te zakładają m.in., że dzieci w wieku 0-4 lat powinny mieć świadomość istnienia masturbacji, a dzieci w przedziale 6-9 lat powinny znać podstawowe metody antykoncepcji. Celem wydania ustawy, według jej autorów, jest:

„ochrona dzieci i młodzieży przed deprawacją seksualną i demoralizacją”, a także „przemocą seksualną ze strony aktywistów LGBT”.

Projekt zakłada też nowelizację i rozwinięcie art. 200b kodeksu karnego o zapis penalizujący propagowanie lub pochwalanie podejmowania obcowania płciowego lub innych czynności seksualnych przez małoletnich. Nowy przepis stanowi o karze pozbawienia wolności do 3 lat za wyżej wymieniony czyn. Obywatelska inicjatywa ustawodawcza „Stop Pedofilii” zebrała ponad 263 000 podpisów.

PiS i Konfederacja popierają projekt. Jakie są stanowiska posłów innych partii?

Pierwsze czytanie projektu „Stop Pedofilii” odbyło się we wtorek. Przedstawiciel wnioskodawców – mec. Olgierd Pankiewicz skonstatował: "Ten sam schemat działania, który służy do przełamywania barier w odniesieniu do ofiary, jest wykorzystywany do ideologicznego oddziaływania na społeczeństwa poprzez głoszenie pochwał i usprawiedliwienia dla zachowań o charakterze pedofilskim”. Pankiewicz przekonywał też, że "pedofilska ideologia zmierza również do zmiany norm zachowań wśród dzieci i do zmiany społecznego postrzegania dziecka".

Projekt poparli posłowie PiS-u i Konfederacji. Na temat zwiększenia wymiaru kary pozbawienia wolności wypowiedział się Andrzej Matusiewicz (PiS):

„Należałoby się zastanowić, czy ta kara nie powinna być zagrożona do 5 lat pozbawienia wolności. Wtedy nie można by stosować warunkowego umorzenia”,

dodał też, że: "jak pokazuje doświadczenie, obecna ochrona jest niepełna i niewystarczająca".

Jacek Wilk (Konfederacja) wyraził swój sprzeciw wobec seksualizacji dzieci w polskich szkołach. W swojej wypowiedzi podkreślił rolę rodziców w kwestiach decydowania o edukacji dziecka. Poseł dodał też, że "tak delikatne treści nie powinny być przedmiotem roztrząsania w szkołach"

Wobec zapisu projektu oponowała opozycja. Klub PO-KO skrytykował propozycję rozszerzenia nowych przepisów. Arkadiusz Myrcha (PO-KO) zwrócił uwagę, że:

"wprowadzenie proponowanych przepisów w życie oznaczałoby zakaz jakichkolwiek zajęć informacyjnych i wychowawczych dotyczących edukacji seksualnej czy wychowania w rodzinie".

Stanowisko w tej sprawie zajął też Krzysztof Paszyk (PSL-KP), którego zdaniem największym obecnie zagrożeniem dla młodzieży są treści propagowane w Internecie, a autorzy projektu widzą problem "nie w tym miejscu, gdzie ono w największym nasileniu występuje".

Posłanka Teraz! – Joanna Scheuring-Wielgus odnosząc się do omawianego projektu nie przebierała w słowach. Stwierdziła, że jest on "bublem legislacyjnym", dodała też:

„nie dość, że sam pomysł jest chory, to jeszcze implementacja tego pomysłu jest niebezpieczna i szkodliwa dla wszystkich, szczególnie dla dzieci".

Wypowiedź Wielgus zripostował Piotr Kaleta (PiS) słowami „proszę pozdrowić Roberta Biedronia”.

Podczas dyskusji złożono wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Rozstrzygnięcie wniosku nastąpi dziś (16 października) ok. 17.30 w bloku głosowań.

Wideo

Materiał oryginalny: Czy będą wyższe kary za edukację seksualną? - Gazeta Pomorska

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

o
ore

Nie piszcie bzdur! W standardach WHO nie pisze o świadomości masturbacji dla 0-4, tylko o radości i przyjemności z dotykania własnego ciała. Dokładne czytanie najwyraźniej was męczy!

P
PO_lak

Jestem ciekaw, ile czasu zajmie nam naprawienie tego wszystkiego, co popsuli PiSowcy. Z drugiej strony ewentualni ich zwolennicy mają kolejny przykład, jak szkodliwe dla kraju i jego mieszkańców wymysły pana K. i jego ludzi.

G
Gość z zewnątrz

No to mamy początek końca PiS na naszej politycznej arenie. Wszak już klasyk powiedział, że życia nie da się oszukać - matczyzna, matriarchat i takie rzeczy raczej nie przejdą, a rozzłoszczone kobiety pogonią pana K. i jego ludzi "wont" z bilardu, ino gwizd! Prtia pana K. od samego początku zadała się z niewłaściwą siłą, bo tak hołubiony przez nią kościół dawno przestał być jedynym autorytetem i nośnikiem postępu. Cóż - ich wybór, ale wspomną moje słowa dzisiejsi szermierze ciemnoty. Cierpliwość ma swoje granice, a potem będzie zmiana lidera. Już prędzej, niż poźniej, bo z polskimi kobietami nie ma żartów. Pokazała już to pani Bayerowa w "Excentrykach"; kto nie czytał - niech zajrzy.

Dodaj ogłoszenie