Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czat ekologiczny: Wszystko o rekultywacji terenów poprzemysłowych

[email protected]
Zapraszamy do lektury zapisu czatu ekologicznego: "Wszystko o rekultywacji terenów poprzemysłowych", naszym gościem była Pani Ewa Maniecka, pełniąca obowiązki kierownika Zespołu Powierzchni Ziemi i Gospodarki Odpadami, ...

Zapraszamy do lektury zapisu czatu ekologicznego: "Wszystko o rekultywacji terenów poprzemysłowych", naszym gościem była Pani Ewa Maniecka, pełniąca obowiązki kierownika Zespołu Powierzchni Ziemi i Gospodarki Odpadami, z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska I Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Moderator: Witamy na czacie Panią Ewę Maniecką, kierownika Zespołu Powierzchni Ziemi i Gospodarki Odpadami, z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.




Ewa_Maniecka: Witam wszystkich internautów.





23mamcia: Kupiliśmy grunty po dużym zakładzie przemysłowym i okazało się że górna warstwa zieleni jest skażona.chcemy ją usunąć i nawieść nową ziemię.czy na takie prace można dostać dotację z funduszu ekologicznego?




Ewa_Maniecka: Wszystkie odpowiedzi dotyczą działań na terenie Województwa Śląskiego. Można uzyskać dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu w Katowicach, ale w formie pożyczki. Oczywiście po spełnieniu wymogów formalnych.





fla42: u nas mamy gminny fundusz ochrony środowiska. czy za jego pośrednictwem można starać się o pieniądze na rekultywację terenów po zakładzie przeróbczym?




Ewa_Maniecka: Gminny Fundusz Ochrony Środowiska realizuje priorytety danej gminy. Nie jestem w stanie odpowiedzieć na takie pytanie. To pytanie należy zadać w urzędzie Gminy/Miasta.





michał_38: Czy teren poprzemysłowy to również teren po zakładzie rzemieślniczym (naprawa pojazdów i ciężkich sprzętów). Mam właśnie taki teren, chciałbym tam postawić pub i szukam środków na przygotowanie terenu. Czy fundusz może pomóc w takiej sprawie?




Ewa_Maniecka: Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach może udzielić wsparcia na zagospodarowanie zniszczonych terenów poprzemysłowych, ale wyłącznie na zagospodarowanie w kierunku krajobrazowo-przyrodniczym. Zatem dofinansowanie takich inwestycji jak pub o charakterze czysto komercyjnym jest niemożliwe.





roman: Ile zajmuje rekultywacja gleby na terenach, gdzie funkcjonowały kiedyś kopalnie?




Ewa_Maniecka: To jest uzależnione od zakresu robot, które będzie przewidywał projekt.





nieznajomy: mam pytanie jestem w trakcie budowy stacji paliw czy z tego tytułu można uzyskać jakieś środki chciałbym jednak zaznaczyć iż złożyłem również wniosek o dofinansowanie w OCRG




Ewa_Maniecka: Generalnie środki funduszu mogą być przeznaczone na takie działania, które przynoszą efekt ekologiczny, czyli poprawiają stan środowiska. Wydaje mi sie, ze budowa stacji nie spełnia tego wymogu.





nell: jakimi kwotami dysponuje Wojew. Fundusz Ochrony Środowiska, na rekultywację terenów poprzemysłowych?




Ewa_Maniecka: Rocznie fundusz udziela wsparcia finansowego w kwocie ok 400 mln. zł. Kwota przeznaczona na rekultywacje nie jest jednoznacznie określona. Zależy to od liczby wniosków, czyli od wnioskowanych kwot dofinansowania.





fla42: Jakie podmioty mogą się starać o pomoc finansową z funduszu ekolog. na rekultywację terenów poprzemysł.?




Ewa_Maniecka: Osoby prawne jak i osoby fizyczne, posiadające tytuł prawny do terenu. Dofinansowanie jest udzielane w formie pożyczki, zatem inwestor musi posiadać zdolność do jej spłaty.





Jaka_@$: Dlaczego w Niemczech hałdy są tak ciekawie wykorzystywane - jest nawet stok z wyciągiem narciarskim, a u nas to tylko potrafią zasadzić brzezinę?




Ewa_Maniecka: My tez możemy pochwalić sie takim przykładem. Zniszczone tereny poprzemysłowe po bylych Górniczych Zakładach Dolomitowych w Bytomiu zostały zagospodarowane krajobrazowo - Sportowa Dolina w Bytomiu.





nell: Czy Fundusz udziela też pożyczek na rekultywację terenów poprzemysłowych?




Ewa_Maniecka: Tak, na rekultywacje, ale tylko o kierunku krajobrazowo-przyrodniczym.





górnik: Na podstawie jakich przepisów przeprowadzić rekultywację terenu poeksploatacyjnego na którym znajduje sie jeszcze złoże? Do czasu zrekultywowania jestem zobowiązany płacić wysokie podatki od nieruchomości (gruntów) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, a z drugiej strony ustawa o ochronie złoża. czy rekultywacja poprzez zazielanie jest tego rozwiązaniem?




Ewa_Maniecka: Myślę, że informacji na ten temat można zasięgnąć w wydziale ochrony środowiska w Urzędzie Miejskim lub Gminnym. Pomocne może być specjalistyczne biuro projektów.





michał_38: prywatny inwestor chciałby wybudować domy na terenach pokopalnianych, która nasza gmina posiada w dużych ilościach. Możemy oddać mu tą ziemię w dzierżawę wieczystą, ale on domaga się żeby najpierw wywieźć stamtąd resztki hałdy (kamień, niewielkie ilości miału węglowego).czy móżna otrzymać na ten cel dotacje z Funduszu?




Ewa_Maniecka: "Właściciel" tych odpadów jest zobowiązany do ich składowania zgodnie z przepisami. Pozostawienie ich w tym miejscu na pewno zgodne z przepisami nie jest. Postępując zgodnie z zasadą "zanieczyszczający płaci" to staraniem wytwórcy i na jego koszt winny być usunięte odpady.





nell: Czy na terenach poprzemysłowych które zostały zrekultywowane, można zakładać ogródki działkowe?




Ewa_Maniecka: Standardy czy normy dla gleby, która rodzi płody rolne są dużo wyższe niż wymagania dla terenów zrekultywowanych. W tym przypadku proszę zasięgnąć informacji w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska.





23mamcia: Czy Wojewódzki Fundusz ochrony Środowiska może udzielić dotacji na rekultywację terenów, które gmina otrzyma po kopalni? Jeśli tak, to jakie wymogi trzeba spełniać, żeby otrzymać taką dotację?




Ewa_Maniecka: Wojewódzki Fundusz nie udziela dotacji na ten cel a jedynie preferencyjnej pożyczki (oprocentowanej ok. 3% w skali roku, z możliwością umorzenia). Warunkiem uzyskania pożyczki jest złożenie wniosku wraz z projektem rekultywacji o kierunku krajobrazowo-przyrodniczym.





Moderator: Dziękujemy za udział w czacie.




Ewa_Maniecka: Dziękuje za pytania. Było mi bardzo milo.




emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto