Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cyfrowa archiwizacja kościołów na Śląsku. Katowicka kuria zapłaci 35 tys. zł

Magdalena Foltys
W Archidiecezji Katowickiej jako pierwszy został zeskanowany kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Grzawie  (powiat pszczyński, gmina Miedźna)
W Archidiecezji Katowickiej jako pierwszy został zeskanowany kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Grzawie (powiat pszczyński, gmina Miedźna)
Co najmniej 35 tys. zł zapłaci Kuria Archidiecezjalna w Katowicach za skanowanie i opracowanie graficzne średniej wielkości kościoła. Na Śląsku ruszył właśnie finansowany przez Kościół projekt cyfrowej archiwizacji 120 kościołów i budowli sakralnych.

Co najmniej 35 tys. zł zapłaci Kuria Archidiecezjalna w Katowicach za skanowanie i opracowanie graficzne średniej wielkości kościoła. Jeśli obiekt będzie zawierał wiele skomplikowanych detali, o które w barokowych i neogotyckich świątyniach nietrudno, cena poszybuje ostro w górę.

Na Śląsku ruszył właśnie finansowany przez Kościół projekt cyfrowej archiwizacji 120 kościołów i budowli sakralnych, który pozwoli w przyszłości odtworzyć nadgryzione zębem czasu detale, czy wręcz w razie zniszczenia, np. przez pożar, odtworzyć cały obiekt.

- Dziś mamy zarchiwizowane dwa drewniane kościoły: w Grzawie w powiecie pszczyńskim i Łaziskach Rybnickich - mówi ks. Leszek Makówka, przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji Architektury i Sztuki Sakralnej, konserwator archidiecezjalny, i dodaje, że urządzenie skanujące sprowadzone ze Stanów Zjednoczonych może pracować zarówno w dzień, jak i w nocy. Jedyną przeszkodą jest padający deszcz lub temperatura poniżej -10°C i powyżej 55°C. Silne słońce i mrok nie mają większego wpływu na uzyskany obraz.

Magdalena Lachowska, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków, mówi, że metoda inwentaryzacji przy wykorzystaniu skanera laserowego pozwala na bardzo dokładne zwymiarowanie budynku, nie zostawiając wątpliwości co do skali fotografowanych obiektów. Dysponując cyfrowym obrazem budowli, można odbyć po niej wirtualną podróż. Przybliżać wybrane fragmenty do tego stopnia, by zobaczyć nawet najmniejszy szczegół, często niewidoczny dla nieuzbrojonego oka.

Technologia zyskuje na świecie rzesze zwolenników. W wirtualnych galeriach dostępnych w internecie można nie tylko zwiedzać wnętrza kościołów i muzeów, ale zobaczyć je w dowolnej płaszczyźnie i przekroju.

W przypadku pożaru lub katastrofy budowlanej zarchiwizowany obraz jest najszybszym i najdokładniejszym sposobem odtworzenia dokumentacji zniszczonego zabytku. Gdyby technologia była zastosowana już kilka lat temu, moglibyśmy przy jej pomocy odtworzyć wiele utraconych zabytków, np. cynkownię na katowickim Wełnowcu czy drewniany kościół w Łączy k. Gliwic.

Zostaną ocalone

Lista drewnianych kościołów, które w najbliższej przyszłości zostaną zeskanowane specjalną techniką:
kościół św. Marcina w Ćwiklicach (XVI/XVII w.) kościół św. Mikołaja w Łące (1660)
kościół św. Jakuba Apostoła w Wiśle Małej (1775)
kościół pw. Bożego Ciała w Jankowicach Rybnickich
kościół św. Anny w Goczałkowicach (1878)
kościół św. Klemensa Papieża w Miedźnej (pochodzący z XVII w.)
kościół św. Katarzyny w Pielgrzymowicach (1675).


*A JEDNAK POLSKIE OBOZY ISTNIAŁY. MOŻE NIE KONCENTRACYJNE I NIE ZAGŁADY, ALE JEDNAK. TUŻ PO WOJNIE ZMARŁO W NICH TYSIĄCE LUDZI, ZATRZYMANYCH JAKO "ELEMENT NIEPEWNY". ZOBACZ FILM I PODYSKUTUJ
*PRZEZ 100 DNI LICZYLIŚMY NA PO, ŻE SPEŁNI OBIETNICE I PORADZI SOBIE Z USTAWĄ
METROPOLITALNĄ. ALE POLITYCY ZAPOMNIELI, CO NAM OBIECALI

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto