Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz częściej kupujemy bilety przez internet. Czy to bezpieczne?

Beata Sypuła
Coraz częściej bilet na koncert kupujemy drogą internetową.
Coraz częściej bilet na koncert kupujemy drogą internetową. fot. Karina Trojok.
Jakie zasady obowiązują przy kupnie biletów przez internet? To pytanie jest ważne nie tylko przed Euro 2012, ale zawsze, gdy kupujemy bilety w ten sposób na imprezy sportowe lub koncerty. Taka forma ma wiele zalet pod warunkiem, że znamy swoje prawa, a sprzedawca je przestrzega.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Międzynarodowa Sieć Ochrony Konsumentów (ICPEN) zwracają uwagę na ważne zasady internetowych transakcji.

Kupując bilety w sieci lub bezpośrednio w kasie trzeba wiedzieć, że tylko od dobrej woli organizatora zależy, czy będziemy mogli je oddać i liczyć na zwrot pieniędzy, gdy ktoś nie będzie mógł uczestniczyć w wybranej imprezie. W zależności od kraju tzw. czas na zastanowienie się wynosi od 7 do 14 dni (w Polsce - 10, w Niemczech - 14, w Anglii - 7 dni).

Wirtualni sprzedawcy działający poza granicami UE podlegają przepisom swojego kraju, z którymi musimy się wcześniej zapoznać. Np. UEFA ma siedzibę w Szwajcarii, zatem konsumenci podlegają innemu prawu.

Aby uniknąć rozczarowania, sprawdź u organizatora, kiedy rozpoczyna się oficjalna sprzedaż biletów i jakie są autoryzowane kanały ich sprzedaży. Oficjalne logo i znaki towarowe (lub ich podróbki) mogą być używane przez nieautoryzowane strony internetowe sprzedające fałszywe bilety.
Uczciwy sprzedawca nie ma powodów, aby ukrywać swoje dane. Na stronie internetowej musisz znaleźć informacje o tym, kto jest sprzedawcą, jak się z nim skontaktować i rzetelnie informacje o cenie oferowanego produktu.

Zwróć uwagę na sposoby płatności, koszty przesyłki i sposób składania reklamacji. Upewnij się, czy impreza, na którą bilet oferuje internetowy sprzedawca, odbywa się w tym samym czasie i miejscu, o którym informuje organizator.

Bądź ostrożny, płacąc kartą kredytową. Nie podawaj nikomu numeru PIN i nie wysyłaj go przez internet. W przypadku płatności przelewem, przed zalogowaniem sprawdź, czy połączenie z bankiem jest szyfrowane. Jeśli tak, adres witryny powinien zaczynać się od: https://, a w dole ekranu przeglądarki www powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki.

W razie kłopotów dowodem zakupu biletu na mecz czy imprezę będzie wydrukowane przez ciebie potwierdzenie zakupu biletu. Beata Sypuła

Czy sprzedaż biletów w internecie jest bezpieczna? Jakie masz doświadczenia?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto