COP24 Katowice: Rozpoczął się Szczyt Klimatyczny ONZ w Katowicach ZOBACZCIE ZDJĘCIA

LOTA
Pierwszy dzień COP24 Szczytu Klimatycznego ONZ w Katowicach Urząd Wojewódzki
COP24 Katowice: W Katowicach rozpoczął się Szczyt klimatyczny ONZ. W wydarzeniu ma wziąć udział 29 prezydentów i monarchów oraz 7 ministrów spraw zagranicznych i 82 ministrów środowiska, ale najważniejszych nazwisk globalnej polityki zabraknie. Tymczasem dziś, 2 grudnia, Polska przejęła prezydencję nad szczytem, natomiast w poniedziałek, 3 grudnia, zaplanowano oficjalną inaugurację wydarzenia z udziałem prezydenta RP.

COP24 Katowice

Najważniejsze globalne forum poświęcone światowej polityce klimatycznej - 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24) wraz z 14. sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto (CMP 14) – rozpoczęło się w Katowicach 2 grudnia i potrwa do 14 grudnia.

W wydarzeniu weźmie udział od 20 do 30 tys. delegatów z całego świata, w tym szefowie rządów oraz ministrowie odpowiedzialni za kwestie środowiska i klimatu. Sesje i negocjacje zaplanowano w Spodku, Międzynarodowym Centrum Kongresowym oraz specjalnych pawilonach wybudowanych m.in. na placu przed Spodkiem i przy gmachu NOSPR.

Szczyt został otwarty w niedzielę, 2 grudnia. Najważniejszym wydarzeniem tego dnia była pierwsza sesja konferencji klimatycznej oraz przejęcie przez Polskę prezydencji nad szczytem od premiera Fidżi, prezydenta COP23 Franka Bainimaramy. W imieniu Polski przejęcia dokonał Michał Kurtyka, wiceminister środowiska powołany na stanowisko Pełnomocnika ds. Prezydencji COP 24.

COP24: Inauguracja Szczytu Klimatycznego ONZ w Katowicach

Z kolei w poniedziałek, 3 grudnia, zaplanowano oficjalną inaugurację COP24 z udziałem prezydenta RP. Andrzej Duda powita głowy państw, szefów rządów oraz sekretarza generalnego ONZ.

- Swój udział w Szczycie potwierdziło kilkadziesiąt głów państw i szefów rządów z całego świata, w tym 29 prezydentów i monarchów oraz 7 ministrów spraw zagranicznych i 82 ministrów środowiska. Obecna będzie również Przewodnicząca Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych María Fernanda Espinosa - podała w miniony piątek kancelaria prezydenta.

Szczyt Klimatyczny rozpocznie się od Szczytu Liderów, który otworzy prezydent Duda. Jak poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, głównymi przesłaniami  prezydenckiego wystąpienia będą m.in. promowanie wartości solidarności międzypaństwowej, przedstawienie polskich osiągnięć w polityce klimatycznej oraz nakreślenie polskich priorytetów względem tegorocznej Konferencji.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z PIERWSZEGO DNIA COP24

- Prezydent RP weźmie również udział w sesji Szczytu Liderów nt. „Just transition”, podczas której podpisana zostanie deklaracja poświęcona zapewnieniu sprawiedliwego i solidarnego przekształcenia modelu gospodarczego, które pozwoli ochronić klimat przy jednoczesnym utrzymaniu bezpieczeństwa ekonomicznego państw, rozwoju gospodarczego i wartościowych miejsc pracy - zapowiedział minister Szczerski. - Polska jest dziś przykładem kraju, który taką politykę prowadzi - podkreślił.

Szczyt Liderów będzie też, jak zapowiadał Szczerski, okazją do spotkań bilateralnych z prezydentami i premierami państw przybyłych do Katowic.  Jak poinformował szef prezydenckiego gabinetu - ich tematem będzie polityka klimatyczna, problemy globalne oraz kwestie dwustronne.

COP24 Goście oficjalni

W poniedziałek Andrzej Duda ma się spotkać m.in. z Sekretarzem Generalnym Organizacji Narodów Zjednoczonych António Guterresem, ale też z prezydentem Republiki Słowenii Borutem Pahorem, Sekretarzem Stanu Stolicy Apostolskiej Księdzem Kardynałem Pietro Parolinem, prezydentem Konfederacji Szwajcarskiej Alainem Bersetem, prezydentem Federalnej Republiki Nigerii Muha-mmadu Buharim, premierem Republiki Fidżi Josaią Voreqe Bainimaramą i prezydentem Republiki Macedonii Gjorgem Ivanovem.

Z kolei 4 grudnia Andrzej Duda - jak podaje kancelaria prezydenta - spotka się z byłym gubernatorem Kalifornii Arnoldem Schwarzeneggerem, z prezydent Federalnej Demokratycznej Republiki Nepalu Bidhya Devi Bhandari oraz z Wielkim Księciem Luksemburga Jego Królewską Wysokością Henrykiem.

W programie spotkań bilateralnych było też spotkanie Andrzeja Dudy z premierem Republiki Francuskiej Édouardem Philippe, jednak premier Francji odwołał swój przyjazd do Katowic ze względu na zamieszki w Paryżu. Francuskiej delegacji ma przewodniczyć minister ds. transformacji ekologicznej.

Zresztą lista nieobecnych na Szczycie Klimatycznym w Katowicach wydłuża się już od kilku dni. W Katowicach zabraknie m.in. kanclerz Federacji Niemiec Angeli Merkel, prezydenta Francji Emmanuela Macrona, prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa czy prezydenta Rosji Władimira Putina. Nie będzie też prezydenta Ukrainy Petro Poroszenki.

Co to jest COP24?

COP24 to nieformalna nazwa 24 Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Najważniejszym celem odbywającego się w Katowicach Szczytu Klimatycznego jest planowane przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego porozumienie paryskie, czyli pierwszej w historii międzynarodowej umowy, która zobowiąże wszystkie państwa świata do działań w celu zatrzymania globalnego ocieplenia i ochrony klimatu. Każde państwo zobowiązane będzie do przedstawienia swoich planów na kolejne lata. Polscy przedstawiciele chcą, by w porozumieniu pojawiło się zwiększenie działań w obszarze walki o czyste powietrze, ale też elektro-mobilność (czyli m.in. elektryczne pojazdy) i zwiększenie terenów zielonych.
Polska już po raz trzeci będzie przewodniczyć Konwencji klimatycznej.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Polska

Szczyt klimatyczny hahaha ,niby chcemy czyste powietrze,a rząd rezygnuje z odnawialnych źródeł energii czyli z wiatraków. Kpina

B
Bobrek

W Katowicach rozpoczął się Szczyt klimatyczny ONZ.
Najważniejsze globalne forum poświęcone światowej polityce klimatycznej - 24.
Praktycznym przykładem powinna być wizyt uczestników Szczytu klimatycznego w dzielnicy Bytomia Bobrku.
Dlaczego, bo w 21 wieku dzielnica nie posiada instalacji CO, ani nie jest zgazyfikowana. Ogrzewanie mieszkań i gotowanie teoretycznie prowadzone jest w picach węglowych. Teoretycznie, bo ta dzielnica o strukturalnym bezrobociu, jest bardzo biedna i pali się w piecach dosłownie wszystkim.
Władze Bytomia powinny się pochwalić uczestnikom szczytu, jak prowadzi się w Bytomiu „utylizację” odpadów niebezpiecznych dla zdrowia. Ponadto jakiś głupek wymyślił za 60 milionów remont kilku budynków mieszkalnych, po to aby to „uzdrowisko” zasiedlić nowymi mieszkańcami.

J
JAN

WYPIERDALAĆ

S
SMRÓD w Zabrzu

zabraknie nauczycielki IV LO w Zabrzu Beaty TO miczek, która zatruła oświatę w Zabrzu i sprzedała ucznia do BURDELU na ulicy Roosevelta

Dodaj ogłoszenie