Co zrobić, gdy nie ma decyzji sanepidu? Świadczenie chorobowe na kwarantannie lub izolacji

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Przebywasz na kwarantannie lub izolacji domowej? Zastanawiasz się, co zrobić, żeby otrzymać zasiłek choroby lub wynagrodzenie chorobowe? 

 Zobacz, o co powinien zatroszczyć się pracownik, a o co pracodawca lub ZUS.
Przebywasz na kwarantannie lub izolacji domowej? Zastanawiasz się, co zrobić, żeby otrzymać zasiłek choroby lub wynagrodzenie chorobowe? Zobacz, o co powinien zatroszczyć się pracownik, a o co pracodawca lub ZUS. Annie Spratt/ Unsplash.com
Przepisy związane z kwarantanną i izolacją domową zmieniają się tak szybko, że problem z ich interpretacją mają lekarze, pracownicy, a nawet pracodawcy. Jakich formalności trzeba dopełnić, aby otrzymać świadczenie chorobowe z tytułu kwarantanny lub izolacji? Czy trzeba złożyć specjalne oświadczenie? Czy jest potrzebna decyzja sanepidu? Wyjaśniamy.

Osoba skierowana na kwarantannę lub izolację domową nie musi dostarczać płatnikowi składek decyzji sanepidu, aby otrzymać świadczenie chorobowe. Pracodawca może zweryfikować, czy pracownik przebywa na kwarantannie bądź izolacji, korzystając z platformy PUE ZUS. Naturalnie dostęp do tych samych informacji mają urzędnicy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dane o kwarantannie lub izolacji w PUE ZUS może także sprawdzić sam ubezpieczony, który wypłaca wynagrodzenie za czas choroby.

- Od 24 października 2020 r. podstawą wypłaty świadczeń chorobowych osobie poddanej kwarantannie albo izolacji domowej jest informacja w systemie informatycznym Centrum e-Zdrowia (system EWP) o objęciu tej osoby kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych. ZUS pozyskuje dane z tego systemu i udostępnia je płatnikom składek na ich profilach na portalu PUE ZUS. Dostęp do informacji o kwarantannie lub izolacji na swoim profilu na PUE ZUS ma również ubezpieczony - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Na podstawie informacji o kwarantannie bądź izolacji domowej ZUS może wypłacić osobie ubezpieczonej zasiłek chorobowy lub opiekuńczy. Dane te są także potrzebne pracodawcy, który wypłaca wynagrodzenie chorobowe. Świadczenia chorobowe przysługują wyłącznie osobom posiadającym ubezpieczenie chorobowe, np. pracownikom, zleceniobiorcom czy osobom prowadzącym własną działalność gospodarczą.

Co zrobić, gdy nie ma decyzji sanepidu o kwarantannie?

Osoby skierowane na kwarantannę przez jednostkę Państwowej Inspekcji Sanitarnej mają prawo do wynagrodzenia za czas choroby (wypłaca je pracodawca) lub zasiłku chorobowego (wypłaca je ZUS). Może zdarzyć się, że pracownik przebywa na kwarantannie, ale na platformie PUE ZUS nie widnieją informacje na ten temat. Taka sytuacja ma np.miejsce, gdy dana osoba została objęta kwarantanną automatycznie, ponieważ mieszka z osobą chorą na koronawirusa.

Przeczytaj również na temat:

Wówczas trzeba złożyć u płatnika składek oświadczenie o odbyciu kwarantanny. Oświadczenie będzie podstawą do wypłaty świadczenia chorobowego (zasiłku lub wynagrodzenia chorobowego).

- Od 3 listopada 2020 r. osoba współzamieszkująca lub prowadząca wspólne gospodarstwo z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 ma obowiązek poddać się kwarantannie. Taka kwarantanna rozpoczyna się od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu przez osobę zakażoną i kończy się 7 dni po zakończeniu izolacji osoby zakażonej. W takim przypadku organ inspekcji sanitarnej nie wydaje decyzji. Podstawą do wypłaty świadczeń chorobowych (wynagrodzenia za czas choroby, zasiłku chorobowego) jest złożone przez ubezpieczonego oświadczenie o konieczności odbycia kwarantanny – informuje ZUS. (...) – Pracodawca lub ZUS może wystąpić do organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej o potwierdzenie informacji zawartych w oświadczeniu - dodaj Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jeśli zasiłek chorobowy wypłaca ZUS, płatnik składek powinien jak najszybciej przekazać oświadczenie ubezpieczonego do ZUS. Ma na to 7 dni. Może skorzystać z formularza Z-3 / Z-3a na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, ale trzeba pamiętać, aby załączyć zdjęcie lub skan oświadczenia. Osoby, które prowadzą działalność pozarolniczą oraz osoby z nimi współpracujące powinny złożyć oświadczenie w ZUS. One również mogą to zrobić przez PUE ZUS, wypełniając ZAS-53 Wniosek o zasiłek chorobowy (do wniosku trzeba dołączyć skan lub zdjęcie podpisanego oświadczenia).

500 zł podwyżki dla mundurowych.

Wideo

Materiał oryginalny: Co zrobić, gdy nie ma decyzji sanepidu? Świadczenie chorobowe na kwarantannie lub izolacji - Świebodzin Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie