MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Co z programem dla górnictwa?

Sławomir Starzyński
Czy górnicy znów będą musieli bronić zamykanych kopalń? Agnieszka Łuczakowska
Czy górnicy znów będą musieli bronić zamykanych kopalń? Agnieszka Łuczakowska
Ciągle nie wiadomo, jaki program dla górnictwa przygotuje rząd. Podstawy miały być znane do 30 czerwca. Po politycznym trzęsieniu z zeszłego tygodnia nie wiadomo nawet, kto będzie odpowiadał za stworzenie tego programu.

Ciągle nie wiadomo, jaki program dla górnictwa przygotuje rząd. Podstawy miały być znane do 30 czerwca. Po politycznym trzęsieniu z zeszłego tygodnia nie wiadomo nawet, kto będzie odpowiadał za stworzenie tego programu.

Paweł Poncyljusz, wiceminister gospodarki w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, odpowiedzialny za górnictwo zapewniał, że będzie to program wypracowany przez rząd, ekspertów i związki zawodowe.

- Na razie nic nie wypracowaliśmy, dlatego nic nie możemy powiedzieć o założeniach planu dla branży - mówi jeden z przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki.

- Przygotowuję zręby planu, ale o detalach nie mogę mówić - twierdzi prof. Andrzej Karbownik.

- Jak prof. Karbownik przygotowuje plan to oznacza, że rynek będzie dominował. Nie ma mowy o szczególnej ochronie górnictwa - mówią zgodnie przedstawiciele wszystkich central związkowych zrzeszających górników.

Reformowanie górnictwa trwa od ponad 16 lat. Tyle lat też branża czekała, żeby pochwalić się prawdziwym zyskiem. Kilka reform, redukcja zatrudnienia o 300 tysięcy osób, serie strajków i manifestacji w Warszawie, zapowiedzi bez pokrycia i ostateczny sukces.

Górnictwo w końcu poczuło zapach prawdziwych pieniędzy. Politycy, którzy nie lubili górnictwa, tez poczuli pieniądze.

W 2004 roku 2,7 miliarda zysku. W zeszłym roku mniej niż połowa z tego, ale i tak suma astronomiczna.

Teraz rząd, związki zawodowe i specjaliści mają przygotować program na następne lata. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom PiS znów będzie liczył się rachunek ekonomiczny. Prof. Andrzej Karbownik zapowiada, że nowy program nie będzie tak drakoński, jak ten z czasów rządu AWS. - Teraz nie musimy tak głęboko restrukturyzować branży. To inne czasy - mówi Karbownik.

Solidarność proponuje natomiast, żeby program był oparty na zasadzie bilansu dochodów publicznych. Górnictwo ma gwarantować bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy. Trzeba produkować paliwa płynne i gaz z węgla. Program nie powinien zakładać prywatyzacji sektora. Kopalnie mogą być likwidowane tylko po wyczerpaniu złoża.

Należy zmniejszyć obciążenia podatkowe dla górnictwa. Jeżeli spółki węglowe miałyby być połączone pod szyldem Polski Węgiel, nadal powinny zachować samodzielność.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komentarze piłkarzy po meczu Polska-Holandia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto