18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chata Kowala

Redakcja
Chata Kowala. Kowalstwo to zawód, który pojawił się już w starożytności, początkowo był utożsamiany z magią, jeden człowiek potrafił zapanować na żywiołami: ognia, powietrza i ziemi. Ponadto kowal tworzył narzędzia, którymi pracowali inni co czyniło z niego ważną i poważaną osobę, u Celtów ten rzemieślnik urastał nawet do rangi kapłana i udzielał ślubów.

Chata Kowala

W średniowieczu każda osada chciała posiadać swojego kowala, który zawsze miał pełne ręce roboty. Niestety była to praca bardzo trudna i wyczerpująca, wymagająca wielu lat nauki, przeważnie przechodząca z ojca na syna. W starożytności kowale musieli pozyskiwać surowiec własnoręcznie wytapiając go w dymarkach, w średniowieczu żelazo trafiało do warsztatów już w formie wstępnie przygotowanych sztabek, ale i tak zanim przemieniły się w narzędzie rzemieślnik musiał włożyć sporo pracy:

• Rozgrzać stal w palenisku do odpowiedniej temperatury 1000-1200 °C. Niestety nie dysponował termometrem, temperatury odczytywano według koloru materiału, np. kolor niebieski to 500°C a biały to ponad 1300°C. Zbyt zimna stal może pękać a przegrzana może się rozwarstwiać lub zrobić zbyt łamliwa, potrzeba lat praktyki, aby opanować ten proces.

• Rozgrzany pręt, po wyjęciu z ognia, trzeba szybko oczyścić usuwając z powierzchni zgorzelinę (fragmenty węgla i utlenionej stali) i kuć stal póki jest gorąca, uformować uderzeniami młota. Grzanie i młotkowanie powtarza się aż do uzyskania oczekiwanego kształtu, mistrzostwo polega na uzyskaniu pożądanej formy za pomocą minimalnej liczby ruchów.

• Gotowa odkuwka jest poddawana hartowaniu, odpowiednio rozgrzana gwałtownie chłodzi się w wodzie, oleju lub piachu. Wyrób po zahartowaniu może być zbyt kruchy, dlatego trzeba go jeszcze odpuścić poprzez wygrzanie do koloru ciemnoniebieskiego i zostawieniu do powolnego ostudzenia.

• Teraz wyrób możemy wypiaskować i zakonserwować olejem - gotowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto