Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Przesiadkowe "Sądowa" to Międzynarodowy Dworzec Autobusowy w Katowicach. Zobaczcie jak wygląda ZDJĘCIA

JPP
Centrum Przesiadkowe Sądowa, czyli nowy Międzynarodowy Dworzec Autobusowy w Katowicach
Centrum Przesiadkowe Sądowa, czyli nowy Międzynarodowy Dworzec Autobusowy w Katowicach LOTA
Przedłużyły się prace przy budowie Centrum Przesiadkowego „Sądowa” w Katowicach. Powodem była m.in. konieczność wybudowania schodów na dach olbrzymiej wiaty nad peronami autobusowymi. Schody są już gotowe, a węzeł zgłoszono do odbioru, komisja odbiorowa rozpocznie prace w najbliższy piątek. Dodajmy, że „Sądowa” to Międzynarodowy Dworzec Autobusowy w Katowicach

Centrum Przesiadkowe "Sądowa" jest gotowe. W piątek ruszają odbiory

Centrum Przesiadkowe „Sądowa” z poślizgiem, ale w końcu zostało ukończone. Na miejscu trwają już tylko prace porządkowe.

- Obiekt w dniu 24 stycznia został zgłoszony do odbioru. Komisja odbiorowa 31 stycznia rozpoczyna prace – potwierdza Ewa Lipka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Katowicach.

Powodem opóźnienia w realizacji były dodatkowe prace zlecone wykonawcy, w tym budowa schodów prowadzących na dach olbrzymiej wiaty nad peronami autobusowymi. Na wizualizacjach wiata była połączona z budynkiem obsługi podróżnych, ostatecznie jednak oba obiekty nie zostały połączone. Zamiast tego schody powstały od strony parkingu. To wysoka konstrukcja w kolorach żółtym i grafitowym, na której umieszczono logo Katowic oraz duży napis "Katowice Centrum. Międzynarodowy Dworzec Autobusowy".

- Klatka schodowa jest niezbędna do bezpiecznej obsługi urządzeń i sterowania oświetleniem na dachu, a także bieżącego utrzymania dachu w tym m.in. odśnieżania – tłumaczy Lipka.

„Sądowa” to Międzynarodowy Dworzec Autobusowy w Katowicach

Przypomnijmy, że Centrum Przesiadkowe „Sądowa” przejmie funkcje prywatnego dworca autobusowego, za który od lat uchodzi zapuszczony plac przy ulicy Piotra Skargi. Nowy węzeł znajduje się między ulicami Sądową a Goeppert – Mayer, przed skrzyżowaniem Mikołowska – Matejki – Słowackiego i kilkaset metrów przed wjazdem do tunelu pod Galerią Katowicką. Władze Katowic zapowiadają, że między węzłem a ścisłym centrum miasta będą kursowały specjalne autobusy.

CZYTAJ WIĘCEJ
Miasto obiecuje bezpłatne autobusy z Sądowej do dworca PKP w Katowicach

Na terenie dworca jest dwukondygnacyjny budynek obsługi podróżnych pokryty grafitowymi i żółtymi panelami, który pomieści poczekalnię, toalety, przechowalnię bagażu, kiosk i kasę z biletami. Będzie tu również miejsce na dyspozytornię, pomieszczenia dla kierowców autobusów dalekobieżnych oraz dedykowane im sanitariaty.

Zaraz za budynkiem są perony autobusowe, a dalej wiata rowerowa oraz parking dla około 50 samochodów oraz miejsca postojowe dla autobusów komunikacji miejskiej, tzw. miejsca odstawne. Charakterystycznym elementem „Sądowej” jest ogromna biała wiata nad peronami autobusowymi, która wygląda jednak inaczej niż na wizualizacjach: jest bardziej kanciasta, brakuje też dużych przeszkleń, które zastąpiły małe okienka, w efekcie całość nie prezentuje się tak okazale, jak obiecywały kolorowe wizualizacje.

Dodajmy, że w ramach inwestycji przebudowano jeszcze układ drogowy wokół węzła: ulice Sądową i Goeppert – Mayer. Od strony Goeppert – Mayer jest nowy – czwarty pas jezdni – przeznaczony dla autobusów i taksówek. To również od tej strony są wjazd i wyjazd z CP oraz dwa nowe skrzyżowania z sygnalizacją świetlną.

Kiedy "Sądowa" zostanie otwarta dla podróżnych?

Wiadomo, że CP "Sądpwa" ma zostać oddane do użytku w drugim kwartale tego roku. Wcześniej trzeba jeszcze wyposażyć budynek dworca w meble i odpowiedni sprzęt – procedura wyboru dostawcy wyposażenia trwa, po podpisaniu umowy firma będzie miała 50 dni na wywiązanie się z zadania.

Miasto musi też wybrać zarządcę „Sądowej”. Nieoficjalnie wiadomo, że będzie nim katowicki PKM (Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Katowice). Jednak nie wiadomo, kiedy nastąpi podpisanie umowy.

- Trwają analizy i finalizowany jest wybór formy prawnej powierzenia podmiotowi komunalnemu administrowania dworcem – przyznaje rzeczniczka prasowa katowickiego magistratu.

"Sądowa" powstała na dawnym targowisku. Pamiętacie?

Warto przypomnieć, że na działce, na której powstał Międzynarodowy Dworzec Autobusowy w Katowicach jeszcze przed dekadą działało popularne katowickie targowisko. Teren ten należał pierwotnie do PKP Nieruchomości, następnie przejęło go miasto.

Targowisko zostało zlikwidowane, mimo protestów handlujących tu przedsiębiorców, w 2010 roku. Już wówczas władze miasta zapowiadały, że teren ten przeznaczą na centrum przesiadkowe.

Na realizację tych zapowiedzi trzeba było jednak sporo poczekać. Budowa „Sądowej” rozpoczęła się dopiero w 2018 roku. Inwestycję oszacowano na kwotę 56,9 mln zł, a generalnym wykonawcą jest firma Budimex.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto