Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom przyjazny rowerzystom? Miasto postawiło na rowery i już widać tego efekty

Elżbieta Nowak
Rowerzystów w Bytomiu nie brakuje. Przykładem jest frekwencja na Bytomskiej Rowerowej Masie Krytycznej
Rowerzystów w Bytomiu nie brakuje. Przykładem jest frekwencja na Bytomskiej Rowerowej Masie Krytycznej UM Bytom / Krzysztof Kadis
Rower to coraz bardziej popularny sposób na spędzanie wolnego czasu i aktywny wypoczynek w gronie rodzinnym oraz z przyjaciółmi. Budowa nowych ścieżek i ciągów pieszo-rowerowych stwarza mieszkańcom naszego miasta taką możliwość. Do niedawna Bytom uważany był za "rowerową pustynię", bowiem łączna długość ścieżek rowerowych nie przekraczała 3,5 km. Dziś śmiało możemy powiedzieć, że miasto staje się przyjazne rowerzystom.

Obecnie na terenie Bytomia jest prawie 18 km ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych, imprezami rowerowymi promuje się zdrowy styl życia, a odbywająca się od lipca 2009 roku Bytomska Rowerowa Masa Krytyczna staje się zlotem ludzi, którzy nie tylko protestują przeciwko złemu traktowaniu ich na drogach przez kierowców, ale chcą się po prostu spotkać i poznać bliżej.

Trzeba też podkreślić, że CSW Kronika w ramach projektu "Made in Bytom" przygotowało dla bytomian specjalną ofertę spędzania wolnego czasu właśnie na rowerze. Rowerowe wycieczki organizowano też w ramach turystycznego projektu "Bytom na szóstkę".

Bytom jest jednym z niewielu miast w Polsce, w których działa Społeczny Pełnomocnik Prezydenta ds. Miasta Przyjaznego Rowerzystom. Jako czynny rowerzysta, zwraca uwagę na rozwiązania, jakie wprowadzono w innych miastach - odpowiednie oznakowanie ulic i duktów leśnych.

Wśród miłośników jazdy na dwóch kółkach jest również prezydent Bytomia Piotr Koj, który aktywnie bierze udział w imprezach rowerowych organizowanych na terenie miasta oraz wspiera bytomskich rowerzystów. - Staramy się, aby przy planowaniu nowych inwestycji drogowych w mieście uwzględniać potrzeby rowerzystów - mówi.

- Tak było m.in. przy modernizacji ulic Łagiewnickiej i Świętochłowickiej, gdzie powstała prawie dwukilometrowa ścieżka rowerowa - dodaje prezydent. W 2011 roku oddano do użytku ponad 12 km tras rowerowych nr 6 i 20 stanowiących element Śląskiej Sieci Tras Rowerowych. Nowe trasy biegną duktami leśnymi i drogami o małym bądź średnim natężeniu ruchu drogowego, a ich walorem są przepiękne krajobrazy przyrodnicze i rekreacyjne.

Jednym z nich jest rezerwat Segiet w Bytomiu - Suchej Górze, gdzie rowerzyści mogą podziwiać nie tylko szatę roślinną, ale również stare wyrobiska po nieczynnej kopalni rud cynku i ołowiu. Łączny koszty budowy obu ścieżek rowerowych wyniósł ponad 1 mln złotych, a ich powstanie było możliwe dzięki dofinansowaniu ze źródeł Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (RPO WSL 2007-2013).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto