Budują nowy wiadukt na DK86 w Katowicach. Droga jest zamknięta od dwóch miesięcy. Na Pszczyńskiej kładą już nową nawierzchnię

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Przebudowa węzła Giszowiec na DK86 w Katowicach
Przebudowa węzła Giszowiec na DK86 w Katowicach JPP
Udostępnij:
Trwa odbudowa wiaduktu na DK86 w Katowicach, a także prace związane z przebudową węzła Giszowiec. Roboty wyraźnie nabrały tempa. Konstrukcję uszkodzonego wiaduktu już rozebrano, trwa budowa nowego obiektu, równolegle ruszyły prace wykończeniowe na Pszczyńskiej na odcinku od węzła Murckowska, a to nie koniec. Roboty prowadzone są na kilku frontach: w budowie jest jezdnia południowa ulicy 73 Pułku Piechoty, trwa też budowa nowej łącznicy na Węźle Kolista. Jak zapewniają przedstawiciele generalnego wykonawcy, ruch na DK86 zostanie przywrócony przed końcem września.

Trwa odbudowa wiaduktu nad DK86 w Katowicach, a także prace związane z przebudową węzła Giszowiec

Minęły już dwa miesiące odkąd DK86 w Katowicach została zamknięta dla ruchu. Do awarii doszło 27 czerwca, gdy gwałtowne opady deszczu spowodowały osunięcie skarpy zabezpieczającej stary wiadukt w ciągu drogi. W efekcie zapadł się spory fragment jezdni ulicy Pszczyńskiej, w związku z tym wyłączono z ruchu niemal kilometrowy odcinek jezdni od węzła Murckowska aż po skrzyżowanie z 73 Pułku Piechoty.

Przebudowa węzła Giszowiec na DK86 w Katowicach

Budują nowy wiadukt na DK86 w Katowicach. Droga jest zamknię...

Uszkodzony wiadukt i tak w ramach przebudowy węzła Giszowiec (przebudowa trwa od maja 2019) był przewidziany do rozbiórki, ale w późniejszym terminie. Tymczasem rozbiórkę trzeba było przyspieszyć, następnie wybudować nowy wiadukt, by jak najszybciej przywrócić ruch na DK86, która jest kluczowa dla komunikacji w regionie. Te prace ruszyły już w lipcu.

- Konstrukcja starych wiaduktów: wschodniego i zachodniego została już rozebrana. Jeśli chodzi o nowy wiadukt to zostały wykonane mury oporowe wraz z zasypkami inżynierskim. Aktualnie realizujemy prace na dojazdach i nad nowym obiektem mostowym, w zakresie budowy nasypów, kanalizacji deszczowej i wzmocnienia podłoża pod konstrukcję drogową – wyjaśnia Magdalena Skorupka-Kaczmarek, przedstawicielka spółki NDI (to generalny wykonawca przebudowy węzła Giszowiec) do kontaktu z mediami.

Jak dodaje termin przywrócenia ruchu na DK86 – wyznaczony na koniec września - jest aktualny.

Równolegle na trasie prowadzone są planowane prace związane z przebudową węzła Giszowiec. To m.in. roboty wykończeniowe na odcinku ulicy Pszczyńskiej (DK86) od węzła Murckowska do nowego wiaduktu, budowa nowej łącznicy na Węźle Kolista, budowa jezdni południowej ulicy 73 Pułku Piechoty (DK81), przebudowa sieci wodociągowej magistralnej wzdłuż Pszczyńskiej, budowa kanalizacji deszczowej dla nowego układu drogowego, przebudowa sieci teletechnicznych i elektroenergetycznych, a także prace przy kilku obiektach mostowych i przejściach podziemnych.

Przebudowa za 247,5 mln zł. Skrzyżowanie Pszczyńskiej i 73 Pułku Piechoty będzie dwupoziomowe

Przypomnijmy: przebudowa węzła Giszowiec, czyli skrzyżowania ulic Pszczyńskiej (DK86) i 73 Pułku Piechoty (DK81), trwa od ubiegłego roku i ma się zakończyć w drugim kwartale 2022 roku (termin przesunięto z pierwszej połowy 2021 r.).

Nie przegap

W ramach inwestycji modernizowane jest samo skrzyżowanie, ale też okoliczne drogi, w tym ulica Pszczyńska (DK86) na odcinku od autostrady A4 aż do ul. Górniczego Stanu, a także 73 Pułku Piechoty, Karolinki i Kolista.

Przebudowa węzła Giszowiec w liczbach:

  • 58,5 tysiąca – tyle pojazdów codziennie przejeżdża po DK 86 na wysokości katowickiego Giszowca
  • 247,5 mln zł – tyle kosztować będzie przebudowa węzłów DK81 i DK 86
  • 3,62 km – to łączna długość rozbudowywanych i przebudowywanych dwóch odcinków DK 81 i DK 86

Zadanie pochłonie 247,5 mln zł (z czego aż 210 mln zł – to dofinansowanie unijne) i jest największą drogową realizacją Katowic od czasu budowy tunelu pod Rondem im. gen. Jerzego Ziętka. W efekcie przebudowy skrzyżowanie Pszczyńskiej i 73 Pułku Piechoty będzie dwupoziomowe, a ruch lokalny zostanie oddzielony od tranzytowego. Powstaną tu dwa węzły: jeden będzie rozprowadzał ruch tranzytowy w kierunku Tychów i Skoczowa oraz na północ w kierunku Łodzi i Gdańska, drugi będzie dedykowany dla ruchu lokalnego – w kierunku Giszowca, Murcek i Ochojca.

Warto dodać, że że węzeł Giszowiec to jedno z wąskich drogowych gardeł Katowic o olbrzymim natężeniu ruchu: tylko DK86 każdego dnia jeździ około 58,5 tysiąca pojazdów. Z kolei DK81, czyli ulica 73 Pułku Piechoty jest jedną z najważniejszych miejskich arterii w ruchu lokalnym, ale nie tylko, bo łączy też Pszczyńską z wiślanką.

Media obecne terenie przygranicznym. Znamy zasady.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie