Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budują 25 zbiorników retencyjnych w Katowicach. Osiem jest gotowych. Kolejne powstają w Brynowie, Dąbrówce i przy Parku Budnioka

OPRAC.: JPP
Budowa zbiorników retencyjnych i przebudowa kanalizacji deszczowej w Katowicach
Budowa zbiorników retencyjnych i przebudowa kanalizacji deszczowej w Katowicach UM Katowice
Katowice starają się przeciwdziałać zmianom klimatu. W ramach tych działań w mieście powstanie 25 zbiorników retencyjnych. Osiem jest już gotowych. Kolejne powstają w rejonie Parku Budnioka, a jeszcze w styczniu ruszą budowy w Brynowie oraz Dąbrówce Małej

Budują 25 zbiorników retencyjnych w Katowicach. Osiem jest gotowych

Katowice starają się przeciwdziałać zmianom klimatu. W ramach tych działań w mieście powstanie w sumie 25 zbiorników retencyjnych, przebudowana zostanie też kanalizacja deszczowa. Osiem zbiorników jest już gotowych, są w Piotrowicach, Szopienicach, przy ul. Dudy Gracza, Kruczej oraz Gospodarczej.

Kolejne zostaną wybudowane w Dąbrówce Małej, na osiedlu Widok i w Brynowie.

Na osiedlu Widok prace ruszyły w rejonie ulic Dunikowskiego i Stęślickiego. Zaplanowano tu dwa zbiorniki, jeden o pojemności 565 metrów sześciennych w Parku Budnioka, drugi - o pojemności 1000 m sześc. - przy garażach przy Stęślickiego (konstrukcję obu zbiorników stanowić będą, tzw. baterie, czyli rur). Ponadto w tym rejonie wybudowane zostaną około trzy kilometry sieci kanalizacji deszczowej.

Z kolei jeszcze w tym miesiącu rozpoczną się roboty w Dąbrówce Małej, gdzie trzy zbiorniki zlokalizowane zostaną w rejonie ulic Pod Młynem i Dytrycha, poza tym zaplanowano tu renowację około kilometra istniejącej sieci kanalizacji deszczowej oraz budowę blisko 300 metrów sieci kanalizacyjnych.

Także w styczniu ruszą prace w Brynowie. W planie jest przebudowa istniejącego wylotu kanalizacji deszczowej do rzeki Kłodnicy, przebudowa sieci kanalizacji deszczowej o łącznej długości ponad 540 metrów oraz budowa dwóch baterii podziemnych zbiorników retencyjnych – dolnego i górnego. Zbiornik dolny o pojemności 819 m sześc. zabudowany zostanie w terenie zielonym w rejonie ulic Kościuszki, Nasypowej, Kłodnickiej i Rzepakowej. Górny o pojemności 673 m sześc. będzie w rejonie ulic Kościuszki i Kłodnickiej.

Zbiorniki retencyjne mają chronić przed podtopieniami, woda posłuży również do podlewania zieleni

Przypomnijmy, że budowa 25 zbiorników retencyjnych (o łącznej pojemności ponad 10 000 metrów sześciennych) w Katowicach to projekt o wartość 94 mln zł, który jest realizowany od 2019 roku. W pierwszej kolejności powstały cztery zbiorniki w Piotrowicach, jeden w rejonie skrzyżowania ulicy Jerzego Dudy-Gracza i alei Roździeńskiego w sąsiedztwie osiedla Gwiazdy, kolejny poprzez adaptację istniejącego kolektora deszczowego w Szopienicach, a następne przy ulicach Kruczej i Gospodarczej.

– Zmiany klimatyczne, których jesteśmy świadkami, wymagają od nas szybkich i zdecydowanych działań. W ubiegłym roku, w całej Polsce, zmagaliśmy się z suszą. W ostatnich dwóch latach w Katowicach zanotowaliśmy jedne z największych opadów dobowych w historii, które spowodowały lokalne podtopienia. Eksperci podkreślają, że kolejne lata mogą być pod tym względem gorsze. Dlatego w Katowicach realizujemy warte ok. 94 mln zł zadanie, którego celem jest uporządkowanie systemu gospodarowania wodami opadowymi oraz retencjonowanie tych wód - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Część ze zgromadzonej w zbiornikach retencyjnych wody będzie wykorzystywana do podlewania zieleni miejskiej, czyszczenia kanalizacji czy mycia ulic, placów i chodników.

Poza tym zbiorniki zatrzymają nadmiar wód deszczowych, co zabezpieczy tereny zagrożone podtopieniami przed zalewaniem. – Inwestycja pozwoli zabezpieczyć narażone na zalewania części miasta, które w wyniku zmian klimatycznych i intensywnych opadów, coraz częściej są zagrożone występującymi podtopieniami. Zbiorniki retencyjne pozwolą także odciążyć system kanalizacyjny oraz oczyszczalnie ścieków - wyjaśnia Anna Wilk z Katowickiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto