Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Bliskie, lecz z dalekiego świata..." Nowa wystawa archeologiczna w Muzeum Śląskim ZDJĘCIA

jpp
Nowa wystawa czasowa w Muzeum Śląskim w Katowicach: „Bliskie, lecz z dalekiego świata. Historia udomowienia ssaków”
Nowa wystawa czasowa w Muzeum Śląskim w Katowicach: „Bliskie, lecz z dalekiego świata. Historia udomowienia ssaków” JPP
„Bliskie, lecz z dalekiego świata. Historia udomowienia ssaków” - to najnowsza wystawa czasowa w Muzeum Śląskim. Ekspozycja, prezentująca mało znaną historię udomowienia ssaków, będzie dostępna w dawnej łaźni głównej. Wernisaż wystawy zaplanowano w piątek, 29 marca.

„Bliskie, lecz z dalekiego świata. Historia udomowienia ssaków” - nowa wystawa w Muzeum Śląskim

Wystawa jest drugą prezentowaną w odnowionym budynku dawnej kopalnianej łaźni Muzeum Śląskiego. Pierwsza, która zainaugurowała działalność tego miejsca, przedstawiała historię roślin uprawnych i ich wpływ na życie człowieka oraz gospodarkę („Zaczęło się od ziarna… Historia roślin uprawnych”). Kolejna znów jest archeologiczna. Jej kuratorką jest dr Renata Abłamowicz, a konsultantem merytorycznym prof. Daniel Makowieckie z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Tematem wystawy – jak podkreśla kuratorka - jest jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach ludzkości, czyli udomowienie ssaków. Proces ten zaczął się już 40 tys. lat temu, gdy człowiek podjął pierwsze próby oswojenia wilka – przodka dzisiejszego psa.

- To temat często pomijany i nie przedstawiany do tej pory na ekspozycjach muzealnych w kraju, jak również w Europie. Nawet największe muzea historii naturalnej przedstawiają zwierzęta pod kątem ewolucji, natomiast nie w ujęciu, w jakim my to prezentujemy – dodawała.

Na wystawie w Muzeum Śląskim poznamy pochodzenie i dzieje zwierząt, takich jak pies, kot, koń, owca, koza czy krowa. Dowiemy się, kiedy, gdzie i w jaki sposób nastąpiło udomowienie dzikich gatunków, a także poznamy drogi, jakimi, już jako zwierzęta hodowlane, dotarły do Europy oraz na teren dzisiejszej Polski.

400 niezwykłych eksponatów

Łącznie na ekspozycji prezentowanych jest około 400 eksponatów, pochodzących z 35 placówek muzealnych i instytucji naukowych, ale też kolekcji prywatnych. Są wśród nich elementy szkieletów zwierzęcych, wyroby z kości i skóry, naczynia i figurki pochodzące sprzed setek i tysięcy lat.

Wystawa powstała we współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i jest pierwszą na taką skalę w historii muzealnictwa i wystawiennictwa w Polsce, która porusza temat udomowienia ssaków.

Ekspozycja„Bliskie, lecz z dalekiego świata. Historia udomowienia ssaków” będzie dostępna do 28 lipca 2019 roku. Wernisaż odbędzie się w piątek, 29 marca o godz. 18. Co ciekawe w soboty i niedziele wystawę można zwiedzać ze... zwierzętami. Jak zastrzegli muzealnicy w regulaminie mowa jest o zwierzętach udomowionych.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto