Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biblioteka CINiBA ciągle za płotem. Jeden z piękniejszych budynków w Katowicach od miesięcy jest oszpecony

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
Biblioteka akademicka CINiBA ogrodzona brzydkim płotem. 24.09 2020 r.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Biblioteka akademicka CINiBA ogrodzona brzydkim płotem. 24.09 2020 r. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE karina trojok / dziennik zachodni / polska press
Budynek Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach to jeden z przykładów świetnej nowoczesnej architektury. Co z tego, skoro od tygodni jest ogrodzony brzydkim płotem. Do tego zanosi się, że płot nie zniknie przez kolejne tygodnie. Bo z CINiBA jest jak z drugą falą pandemii w Polsce - jeszcze pierwsza się nie skończyła, a już mamy drugą. W CINiBA jeden przegląd techniczny jeszcze się nie skończył, a już przyszedł czas na kolejny.

Budynek Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach to jeden z ładniejszych budynków akademickich w Polsce wybudowanych w ostatnim 10-leciu. W dodatku to instytucja o charakterze niespotykanym w naszym kraju, bo jest wspólną biblioteką dwóch katowickich uczelni: Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Śląskiego. Nic dziwnego, że budynek były wielokrotnie nagradzany w najważniejszych konkursach. Już w 2012 r. otrzymał tytuł "Budynek Roku".

8 lat temu otwarto Centrum Informacji Naukowej i Bibliotekę Akademicką

Gmach został otwarty dla studentów i mieszkańców Katowic oraz Śląska (bo wszyscy mogą korzystać z jego zbiorów) prawie dokładnie 8 lat temu, 12 października 2012 r. Na opracowanie koncepcji CINiBA ogłoszono konkurs dla architektów. Wygrał go zespół architektów z Koszalina i Radomia w składzie: Dariusz Herman, Piotr Śmierzewski (współautorzy) oraz Rafał Sobieraj, Wojciech Subalski, Dariusz Cyparski (współpracownicy).

CINiBA została wybudowana w miejscu dawnego lodowisko Torkat (między wydziałami Nauk Społecznych i Prawa Uniwersytetu Śląskiego). Budowa kosztowała 79 mln zł, z tego ponad 52 mln zł stanowiło dofinansowanie unijne.

Zanim stary przegląd CINiBA się skończył, zaczął się nowy

Już jednak w 2013 r. z elewacji budynku zaczęły odpadać płyty z czerwonego piaskowca. Później co rusz pojawiało się wokół gmachu brzydkie, "budowlane" ogrodzenie. Jednak teraz wychodzi na to, że ogrodzenie staje się powoli elementem stałym otoczenia budynku. Nie dalej jak w lutym 2020 r., jeszcze przed pandemią, pisaliśmy w DZ o brzydkim ogrodzeniu okalającym ten piękny gmach. Mamy październik, a zmiany nie widać.

Okazuje się, że zanim skończył się poprzedni przegląd techniczny budynku i jego elewacji, już zaczął się nowy. A ogrodzenia nie zdemontowano, bo.. pandemia.

Z powodu opóźnień spowodowanych przez pandemię, a związanych z opracowaniem wyników ekspertyzy stanu technicznego budynku, nie mogliśmy usunąć ogrodzenia ustawionego wokół CINiBA - wyjaśnia dr Katarzyna Wyszyńska, koordynator zespołu ds. promocji i organizacji wydarzeń, asystent Dyrektora CINiB-y

- Tymczasem przyszedł czas na kolejny przegląd techniczny, zgodny z procedurami. To rutynowy przegląd. Nic nikomu nie spadło na głowę - zapewnia dr Katarzyna Wyszyńska.

- Wiemy, że ogrodzenie szpeci budynek, sami nawet nie mamy jak zrobić nowych zdjęć CINiBA, ale niestety, takie są procedury związane z bezpieczeństwem. Pandemia opóźniła ekspertyzę, i stąd jeden przegląd techniczny nałożył się na drugi - dodaje dr Katarzyna Wyszyńska.

Kiedy zakończy się nowy przegląd? Nie wiadomo.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto