Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bez konserwantów. Ola Oslislo o herbacie

not. WNŻ
Różnica między dobrą a tanią herbatą w torebkach, jest jak między tanimi parówkami a dobrą kiełbasą - pisze Ola Oslislo.

Jak głosi jedna z legend, wynalezienie boskiego herbacianego napoju przypisywane jest mnichowi Bodhidharmie, który postanowił przez siedem lat medytować bez snu. Ostatniego dnia ogarnęło go jednak zmęczenie, zły na opadające powieki oderwał je i rzucił na ziemię, a w miejscu gdzie spadły natychmiast wyrósł krzew herbaciany. Mędrzec zerwał kilka liści i zaczął je żuć, dzięki czemu odzyskał siły. Skoro za nami pierwszy dzień kalendarzowej jesieni pora na porządną gorącą herbatę dodającą energii.

Na dobry początek kilka zasad, o których zapominamy celebrując jedynie i doceniając niesłusznie tylko czarną kawę na pobudzenie. Po pierwsze różnica między dobrą a tanią herbatą w torebkach jest jak między tanimi parówkami a dobrą kiełbasą - dlatego polecam kupować tę liściastą, by widzieć faktycznie kawałki roślin, z których robiony jest napar. Po drugie filozofia parzenia sprowadza się do trzech podstawowych zasad: dobre proporcje liści na filiżankę czy czajnik (polecam czytać instrukcję parzenia lub pytać w herbaciarni), dobra i świeża woda oraz odpowiednia temperatura parzenia (im bardziej fermentowana herbata tym większa ilość stopni - od 70-80^(o) dla zielonej po ponad 90^(o) dla całkowicie fermentowanych liści).

Jednak chyba największym atutem herbaty jest jest smakowa różnorodność - Chińczycy wyróżniają podstawowe sześć rodzajów w zależności od stopnia fermentacji i koloru naparu, z których następnie każdy obejmuje setki gatunków (zielone, białe, żółte, czerwone, turkusowe - często w Polsce mylone z czerwonymi i czarne). Tylko od Waszej fantazji i nastroju zależy, czy gorący napój będziecie pić bez dodatków czy połączycie go z malinami, kardamonem lub aromatycznymi plastrami z grejpfrutów.

AUTORKA JEST RECENZENTKĄ KULINARNĄ ORAZ AUTORKĄ BLOGA OSTRYGA (WWW.OSLISLO.PL)

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto