Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bełchatów. Grypa grasuje. Od początku roku sanepid odnotował juz 3 tys. zachorowań

Ewa Drzazga
W bełchatowskim szpitalu na części oddziałów obowiązuje zakaz odwiedzin
W bełchatowskim szpitalu na części oddziałów obowiązuje zakaz odwiedzin Grzegorz Maliszewski
Bełchatów. Grypa szaleje - sanepid tylko od początku roku odnotował już 3 tysiące zachorowań na terenie powiatu. Szpital wojewódzki zakazał odwiedzin na niektórych oddziałach.

Bełchatów. Grypa i przeziębiebia rządzą. Najłatwiej się o tym przekonać przy próbie zarejestrowania się do lekarza. Oto obrazek ze środowego poranka: kiedy pani Monika ustawia się w kolejce do rejestracji w przychodni Twoje Centrum Medyczne przy ulicy 1 Maja, jest jeszcze ciemno. Do rozpoczęcia rejestracji chorych pacjentów w placówce pozostało ponad pół godziny, a w kolejce jest dopiero... 25. osobą. Kiedy mija pół godziny za nią w długim wężyku stoi jeszcze kolejne pięćdziesiąt osób. Przyszła zarejestrować chorego synka, córka choruje już od kilku dni.

Podobna sytuacja jest w innych bełchatowskich przychodniach, które są przepełnione chorymi do granic możliwości, a lekarze nie mają wątpliwości, że to najtrudniejszy okres chorobowy tej zimy.

- Od początku roku liczba pacjentów znacząco rośnie z dnia na dzień - mówi Alicja Gruszka, lekarz i współwłaściciel Przychodni „Medyk” w Bełchatowie. - Mamy pacjentów z objawami infekcji dróg oddechowych, zapalenia oskrzeli, jest też dużo osób wysoko gorączkujących, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.

Zazwyczaj przychodnia w sezonie chorobowym przyjmuje około 100 pacjentów dziennie. W ostatnich dniach rejestracja przyjmowała nawet po 250 osób.

Z powodu zwiększonej zachorowalności na grypę i schorzenia grypopodobne szpital wojewódzki w Bełchatowie zakazał odwiedzin na części szpitalnych oddziałów. Bliscy pacjentów nie mogą przychodzić z wizytami na oddziały: pediatryczny, neonatologiczny i ginekologiczno-położniczy. Z kolei na oddziale opieki paliatywno-hospicyjnej dyrekcja szpitala ograniczyła wizyty do jednej osoby odwiedzającej pacjenta.

- Mamy raporty, że zachorowalność na grypę jest większa i w związku z tym ograniczyliśmy odwiedziny - mówi Jerzy Ogłuszka, wicedyrektor szpitala ds. medycznych. - Wśród naszych pacjentów mamy również potwierdzone zachorowanie na grypę typu „A”. Taką chorobę zgłaszamy jako zakaźną i musimy chronić innych pacjentów.

Dyrektor Ogłuszka uspokaja, że nie jest to znana powszechnie „świńska grypa” czy „ptasia grypa”.

- Jest to zachorowanie na grypę potwierdzone badaniem wirusowym - tłumaczy dyrektor Jerzy Ogłuszka i dodaje, że decyzja o wstrzymaniu wizyt na części oddziałów podjęta została przede wszystkim ze względów profilaktycznych.

- Ograniczenia wizyt podejmujemy po to, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia u pacjentów - mówi Jerzy Ogłuszka. - Pamiętajmy, że osoby przebywające w szpitalu to pacjenci chorzy, którzy z reguły mają obniżoną odporność organizmu - dodaje.

Według danych Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bełchatowie od początku tego roku placówka otrzymała już 3196 zgłoszeń o zachorowaniach i podejrzeniach zachorowań na grypę oraz zachorowania grypopodobne (stan na 17 stycznia)

W pierwszym tygodniu stycznia było to 1310 zgłoszeń, a w drugim już 1886. Wśród zgłoszonych przypadków zachorowań blisko połowa dotyczyła dzieci.

- Mamy sezon grypowy i liczba zgłoszeń rośnie - mówi Elżbieta Świerczyńska-Musiał, dyrektor sanepidu w Bełchatowie. Wśród zgłoszonych przypadków w pięciu z nich lekarze zdecydowali się o skierowaniu chorych do szpitala.

- W tych przypadkach lekarze zdecydowali się na hospitalizację, bo nie od razu można stwierdzić grypę - mówi Elżbieta Świerczyńska-Musiał. - Najczęściej do szpitala lekarze wysyłają osoby z wysoką gorączką i w ten sposób się asekurują, bo długo utrzymująca się gorączka może być groźna dla organizmu i może oznaczać powikłania grypowe, np. zapalenie opon mózgowych.

Według danych z Wojewódzkiej Stacji Stanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi od początku roku do połowy miesiąca zgłoszono do powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych woj. łódzkiego 17 655 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz zachorowania grypopodobne. W analogicznym okresie ubiegłego roku takich zgłoszeń było 10 482. Najwięcej zgłoszeń odnotowano w drugim tygodniu stycznia, kiedy do WSSE zgłoszono 10 162 przypadki związane z grypą. W analaogicznym okresie 2016 roku zgłoszeń odnośnie grypy i zachorowań grypopodobnych było tylko 4963.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto