Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bardzo tanie warzywa drastycznie zdrożeją [SPRAWDŹ CENY]

Krzysztof Szendzielorz
Po wybuchu afery z bakteriami E. coli na warzywach w Niemczech, ceny na zieleniakach w naszym regionie spadły. Tak wynika z naszego sobotniego rekonesansu po targowiskach. Jednak konsumenci nie mają się z czego cieszyć - twierdzą eksperci - bo jeśli teraz jest taniej, to wkrótce czeka nas drastyczna podwyżka cen warzyw.

[mp]Pani Halina, która prowadzi minibar w Bytomiu, kupuje warzywa, by przyrządzać sałatki. Przyznaje, że przez ostatnie dwa tygodnie bardzo potaniały.

- Jeszcze dwa tygodnie temu kilogram pomidorów kosztował nawet 6 złotych. Teraz można je kupić już za 2 złote. A ogórki są jeszcze tańsze - zauważa.

Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej przyznaje, że od 26 maja, czyli od wybuchu afery z bakteriami w Niemczech, ceny niektórych warzyw w hurcie spadły nawet 10-krotnie.

- Konsument kupuje na targowiskach warzywa po cenach detalicznych, więc tak dużego spadku nie obserwuje, ale i tak obniżka na bazarach jest pięciokrotna - szacuje Włodarz.

Niskie ceny warzyw mogą się utrzymać przez kilka miesięcy. Dlaczego? Komisja Europejska zapowiedziała, że przekaże europejskim producentom warzyw odszkodowania z końcem czerwca.

[mp]- To oznacza, że jeszcze do lipca ceny na bazarach mogą spadać - mówi Roman Włodarz.

Eksperci przestrzegają jednak konsumentów przed zbytnim optymizmem, bo duże obniżki cen warzyw teraz zapowiadają ich drastyczne podwyżki w przyszłości.

- Spodziewam się, że nastąpi to jesienią. Teraz producenci warzyw, by zlikwidować straty związane z niesprzedanymi partiami ogórków, czy pomidorów, niszczą je, by zminimalizować straty. Tak więc warzyw wkrótce będzie mniej na rynku, a to spowoduje wzrost ich cen - mówi prezes Włodarz.

Zdaniem eksperta w interesie konsumentów ważna powinna być stabilizacja cenowa.

- Teraz mamy do czynienia ze spekulacją, przed którą Unia Europejska nie potrafi się bronić - mówi Włodarz, który obawia się, że niemiecka afera z bakteriami, może doprowadzić do zmiany zachowań kulinarnych i spadku spożycia warzyw. - Choć latem jemy więcej warzyw to jednak należy pamiętać, że warzywa nie są produktami pierwszej potrzeby. Do nich zaliczamy przede wszystkim chleb, mąkę i mleko - podkreśla Włodarz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto