Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Awantura o wystrój kościoła dominikanów w Katowicach [ZDJĘCIA]. Popierasz? [SONDA]

KAP
Nowe wizualizacje wnętrza kościoła dominikanów przy ul. Sokolskiej w Katowicach
Nowe wizualizacje wnętrza kościoła dominikanów przy ul. Sokolskiej w Katowicach Dominikanie Katowice - Facebook
Katowice. Kościół dominikanów (Parafia Przemienienia Pańskiego) przy Sokolskiej, wkrótce przejdzie gruntowny remont. Zbierano na niego pieniądze przez wiele miesięcy. Tymczasem parafia opublikowała we wtorek 14 stycznia 2020 r. nowe wizualizacje wnętrza kościoła. W porównaniu z wcześniejszym projektem wnętrze kościoła jest bardzo proste, wręcz ascetyczne. Wierni, którzy zrzucili się na remont kościoła, są niezadowoleni.

"Prezentujemy nową wizualizację remontu naszego kościoła. Poprzednia, która wydawała się być docelową, okazała się etapem" - poinformowali bracia dominikanie z Katowic na profilu na Facebooku.

Oto nowe i stare wizualizacje kościoła:


Obecna koncepcja powstała w zespole osób:

  • Tomasz Chmiel – Nowe Biuro s.c.
  • o. Tomasz Golonka OP – Przeor Klasztoru Dominikanów w Katowicach
  • Grzegorz Hańderek – Artysta Wizualny, ASP w Katowicach
  • o. Paweł Lasek OP – Syndyk Klasztoru Dominikanów w Katowicach
  • Joanna i Wojciech Małeccy – Małeccy Biuro Projektowe
  • Bartłomiej Nawrocki – Jojko+Nawrocki Architekci
Trwa głosowanie...

Czy podoba Ci się wnętrze kościoła dominikanów na nowych wizualizacjach?

Poetyka surowej materialności

Dominikanie tłumaczą, że "projekt wnętrza uwzględnia otwarty charakter oraz usytuowanie kościoła (w centrum miasta) i pomyślany jest, w naturalny sposób, jako przestrzeń liturgii, ale również miejsce indywidualnej modlitwy, kontemplacji i spotkania z samym sobą. Poetyka surowej materialności jest wyrazem poszukiwania czegoś czystego, pierwotnego, a jednocześnie pozawala na odpowiednie wydobycie znaczenia każdego wprowadzonego w ten obszar gestu, słowa, dźwięku, zapachu czy przedmiotu".

- Powściągliwość i klarowność formy tego wnętrza respektuje również pierwotne, modernistyczne plany Tadeusza Łobosa, do których udało się dotrzeć podczas pracy nad projektem, a jednocześnie dobrze wpisuje się w charyzmat zakonu dominikańskiego - tłumaczą zmianę koncepcji dominikanie.

Nowe wizualizacje wnętrza kościoła dominikanów przy ul. Sokolskiej w Katowicach

Awantura o wystrój kościoła dominikanów w Katowicach [ZDJĘCI...

Większości wiernych nie podoba się ascetyczny do bólu klimat kościoła

Ryszard pisze w komentarzu: "Składałem ofiarę na inny projekt. Przykro mi, że teraz realizowany będzie projekt, który zdaje się mówić, że Boga nie ma... Błagam choćby o piękną, godną ikonę Przemienienia Pańskiego przed ołtarzem".

Anna: "Przykro na to patrzeć, jedynie okna są ok, reszta przygnębiająca jak świat bez Boga".

Szymek: "Fajne, można przerobić na targ rybny w niedziele handlowe".

Adrian: "Wg mnie ten projekt to dążenie do skrajnego minimalizmu. Jak bym wszedł do takiego kościoła, to poczułbym chłód i pustkę, i ciężko byłoby mi skupić się na spotkaniu z Bogiem. Druga sprawa, techniczna to to, że w rok, góra dwa ściany będą brudne, i nici z białego efektu. Wcześniejsze projekty z ciemniejszymi kolorami były o wiele lepsze."

Jan: "Estetycznie świetny,fajne proporcje, idealnie spójny, ale jest zaprojektowany do tego żeby być pusty. Ten kościół aż krzyczy do wiernego którzy przyszedł się pomodlić; WYNOŚ SIĘ, SWOJĄ OBECNOŚCIĄ PSUJESZ MÓJ DESIGN!".

Wcześniej miało być ciepło, prosto i przejrzyście

Wcześniej prezentowane wizualizacje (pochodzą z marca 2019 r., architekt - Tomasz Chmiel) odnowionego wnętrza zachowywały charakter kościoła wzniesionego w latach 1974-1977, nieco go unowocześniając. Dominowały szarość i brąz. Strop kościoła – obecnie istniejącą „falę” planowano zamienić na płaski strop z belkami stropowymi. Ściana ołtarzowa – w częściach bocznych miała być wykończona w cegle. W części centralnej miała być umieszczona przestrzenna forma drewniana, z motywem krzyża dominikańskiego. Tabernakulum, ołtarz, ambona oraz chrzcielnica miały pozostać z obecnego wyposażenia. Tytuł kościoła. Obecny obraz planowano zastąpić ikoną Przemienienia Pańskiego. Jej miejscem usytuowania miało być antepedium ołtarza. W głównej ścianie ołtarzowej miała być umieszczona ikona Krzyża, spójna co do stylu z ikoną Przemienienia. Okna miały pozostać te, które są obecnie. Szyby – również (choć w wizualizacji nie są zaznaczone w obecnych kolorach). Całość miała dawać klasyczną, modernistyczną przestrzeń – ciepłą, prostą i przejrzystą, skłaniającą do modlitwy.

Jednak zdecydowano o przemyśleniu jeszcze raz tej koncepcji. Efektem tej rewizji jest bardziej ascetyczny projekt.

Remont kościoła ma się rozpocząć po Wielkanocy 2020 r. od wykonania w kościele ogrzewania podłogowego.

Dominikanie w tym kościele pojawili się zaledwie 8 lat temu, bo do 2012 w parafii posługiwali księża diecezjalni archidiecezji katowickiej. Na terenie parafii Przemienienia Pańskiego powstał tym samym dziewiętnasty męski klasztor dominikański w Polsce i pierwszy na Górnym Śląsku.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto