Auta elektryczne! Jakie wybrać na polskie drogi

Materiał powstał we współpracy z Neptis
Liczba osób dbających o środowisko w Polsce stale wzrasta, a tym samym rośnie chęć szukania alternatywnych środków transportu, które nie zanieczyszczają środowiska. Przyczynia się to do wzrostu zainteresowania autami elektrycznymi, które świetnie sprawdzają się na polskich drogach! Jakie auta elektryczne wybrać do poruszania się na co dzień? Podpowiadamy!

Dane PSPA, z końca kwietnia tego roku, ujawniają, że w Polsce zarejestrowano 23 834 samochody osobowe z napędem elektrycznym. W czterech pierwszych miesiącach tego roku odnotowano wzrost liczby elektrycznych aut o 137%, w porównaniu z tym samym okresem w 2020 roku. Pojazdy w pełni elektryczne, nazywane BEV - czyli battery electric vehicles, stanowią 49,68% (11 841) tej sumy. Z kolei hybrydy typu plug-in, a więc PHEV (plug-in-hybrid electric vehicles), to 11 993 sztuk.

Szacuje się, że w 2025 roku na polskich drogach będzie jeździć już ponad 500 tysięcy samochodów elektrycznych, zarówno osobowych, jak i dostawczych, z napędem BEV i PHEV - podaje serwis PSPA. Dane jasno pokazują, że zainteresowanie samochodami elektrycznymi w Polsce rośnie i będzie jeszcze wzrastać.

Ekologiczne i nowoczesne rozwiązanie

Elektryk nie tylko nie emituje do środowiska szkodliwych spalin, ale także jego napęd pracuje ciszej, niż w autach spalinowych. To duży plus i nie jedyny! W razie kolizji z udziałem auta elektrycznego nie ma ryzyka wycieku żadnych szkodliwych dla środowiska substancji.

Zakup auta elektrycznego to inwestycja!

Wybierając samochód elektryczny nie zniechęcaj się wysokimi cenami. To inwestycja, która się opłaca. Koszty eksploatacji elektryka są znacznie niższe, niż w samochodzie spalinowym. Właściciel nie musi pamiętać o regularnej wymianie filtrów oraz oleju. Ponadto – jednostka napędowa w elektrykach nie posiada żadnego dodatkowego osprzętu, który jest niezbędnym doposażeniem samochodów z klasycznym silnikiem. A to, z kolei, wyklucza ryzyko wystąpienia poszczególnych awarii.

Jaki samochód elektryczny wybrać na polskie drogi?

Auta elektryczne, które cieszą się największą popularnością wśród klientów Autoplac, to BMW i3 oraz Nissan Leaf. Sprawdźcie niżej, czym kuszą producenci tych elektryków.

Nissan Leaf to auto, które możesz ładować zarówno w domu, jak i w trasie. W 100% elektryczny pojazd został wyposażone w akumulator litowo-jonowy, któremu producent daje 96 miesięcy gwarancji lub przebieg 160 000 km, podkreślając tym samym jego daleki zasięg i niezawodność. Samochód ma możliwość wybrania dwóch trybów, które pozwolą wydłużyć trasę nawet o 10% - tryb eco oraz tryb odzyskiwania energii hamowania.

BMW i3 to elektryczne auto o bardzo pojemnym akumulatorze, który wg producenta pozwoli na jazdę do 200 km. Dodatkowo mocny silnik zachęca kierowców do dynamicznej jazdy w trasie. W trybie oszczędnym jesteśmy w stanie przejechać do 260 km. Ten model nie posiada możliwości odzyskiwania energii, ani regulowania tempa z użyciem hamulców, lecz pozwala na skorzystanie z dwóch trybów – Eco Pro oraz Sport. W trybie sportowym prędkość maksymalna ma limit do 90 km/h. BMW i3 to doskonałe auto elektryczne dla miejskich kierowców.

To nie to, czego szukasz? Szeroki wybór samochodów elektrycznych znajdziesz w pozostałych ogłoszeniach na Autoplac.

Ułatwienia na drogach dla kierowców elektrycznych aut

Już wkrótce na polskich drogach pojawią się również znaki drogowe wskazujące stację paliw z punktem ładowania pojazdów elektrycznych lub punkty ładowania elektryków. Będzie to ogromnym ułatwieniem dla wielu kierowców, którzy ich poszukują w swojej okolicy.

Innym rozwiązaniem dla szybkiego znalezienia punktów lub stacji z możliwością ładowania electric carów jest skorzystanie z aplikacji typu Yanosik. Na mapach aplikacji z łatwością można znaleźć punkty, w których naładujesz swój pojazd, a także poznasz cenę za 1kWh.

Materiał oryginalny: Auta elektryczne! Jakie wybrać na polskie drogi - śląskie Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie