Argumenty za zwiększeniem udziału roślinnego jedzenia w diecie

Materiał informacyjny PLANT POWER SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
Wiele się ostatnio mówi o pozytywnym wpływie diety roślinnej nie tylko na nasze zdrowie, ale także na otaczające nas środowisko. Coraz więcej badań pokazuje, jak istotne jest rozważne i świadome odżywanie. Rośnie także wiedza społeczeństwa w zakresie tego jak i z czego powstaje nasze jedzenie. Badania wykazują również, że dieta roślinna ma istotny wpływ na wzmacnianie odporności organizmu, co sprzyja łagodniejszemu przechorowywaniu różnych infekcji.

Dania tworzone w ramach idei kuchni roślinnej nie zawierają żadnych składników pochodzenia zwierzęcego, a co za tym idzie nie znajdziemy w nich np. cholesterolu. Jednocześnie, dzięki urozmaiceniu składników, potrawy roślinne nie wykazują w zasadzie żadnych braków w zakresie wartości odżywczych, za wyłączeniem witaminy D3 i B12, które powinni suplementować właściwie wszyscy w naszym regionie.

W tym kontekście warto zainteresować się ofertą firmy Mihiderka specjalizującej się w kuchni roślinnej.

Kiedy prawie sześć lat temu startowało przedsięwzięcie pod nazwą Mihiderka, założyciele absolutnie nie przypuszczali, iż przekształci się ono w sieć restauracji, która w pewnym momencie liczyła 10 lokalizacji. Obecnie, w konsekwencji ograniczeń, jakie dotknęły gastronomię w ciągu ostatnich osiemnastu miesięcy, Mihiderce zostało 7 lokali, z czego funkcjonuje ich 6.

Kryzys związany z epidemią koronawirusa i wprowadzanymi ograniczeniami spowodował konieczność dostosowania się do sytuacji. Dlatego ponad rok temu firma rozszerzyła swoją ofertę także o tzw. catering (dietę pudełkową), który oferuje pod marką Mihiderka W Drodze. Codziennie dostarcza klientom nawet 5 pełnowartościowych posiłków roślinnych do domu lub do pracy.

Mihiderka dostarcza także swoje posiłki na przeróżne eventy. Od małych rodzinnych spotkań na kilka- kilkanaście osób przez firmowe spotkania czy szkolenia, aż po stoiska na imprezach masowych. Zazwyczaj uczestnicy takich wydarzeń bardzo wysoko oceniają pojawienie się oferty dań roślinnych przy takich okazjach.

Od niedawna Mihiderka uruchomiła także produkcję i sprzedaż swoich 100% roślinnych bułek i kotletów do burgerów, hummusu, majonezu oraz kilku sosów. Produkty te są sprzedawane pod marką Mihiderka i są dostępne w stale rosnącej liczbie sklepów. Trwają też prace nad powiększeniem oferty w tym zakresie. Dzięki prawie sześcioletniemu prowadzeniu lokali i rocznej aktywności Mihiderki W Drodze, powstało bardzo dużo sprawdzonych receptur, z których większość może być z pewnością wykorzystana w produkcji detalicznej.

Warto skorzystać z okazji i przedstawić pokrótce ogólne korzyści, jakie niesie ze sobą działalność Mihiderki. Jak się bowiem okazuje, zwyczaje żywieniowe społeczeństwa mają kluczowe znaczenie dla wielu obszarów naszego życia, a w konsekwencji decydują o kondycji całej naszej planety. Szczególnie ostatnio publikowane informacje medialne wyraźnie wskazują na zalety kuchni roślinnej.

Mihiderka od samego początku kieruje swoją ofertę do osób, dla których istotny jest przynajmniej jeden z czterech głównych aspektów związanych z tym, co jemy: etyczny, zdrowotny, społeczny, czy też środowiskowy.

Etyka – zmniejszanie cierpienia zwierząt hodowlanych

Typowe postrzeganie tradycyjnej kuchni pomija w pewnym sensie fakt, iż aby na naszym stole znalazło się mięso, czy też nabiał konieczne jest zadanie cierpienia i śmierci zwierzętom hodowlanym. Coraz więcej osób odczuwa dyskomfort z tym związany i ogranicza, bądź w ogóle rezygnuje ze spożywania produktów odzwierzęcych. Ponieważ kuchnia roślinna oferowana przez Mihiderkę nie wiąże się z cierpieniem zwierząt, osoby te mogą z czystym sumieniem skorzystać z oferty Mihiderki. Firma cieszy się z tego, że jej działalność jest wolna od przemocy wobec zwierząt i każdy komu ta problematyka jest bliska może znaleźć w naszym menu coś dla siebie.

Zdrowie – zmiana sposobu odżywiania metodą na ograniczenie tzw. chorób cywilizacyjnych

Powszechnie już wiadomo, że zła dieta prowadzi do otyłości i związanych z nią wielu chorób. Mimo wielu badań w tym zakresie oraz rekomendacji specjalistów – np. niedawna oficjalna zmiana tzw. piramidy żywieniowej – sporo osób nie wyobraża sobie życia bez kotletów schabowych, jajek i żółtego sera. Tymczasem, kuchnia roślinna w wydaniu Mihiderki oferuje bardzo urozmaicone dania, które dla wielu klientów stanowią spore zaskoczenie, gdy dowiadują się że zostały one zrobione wyłącznie z roślin. Wielokrotnie zdarzało się, iż klienci nie mogli się nadziwić, że to co im właśnie bardzo smakowało nie dość, że jest bardzo sycące, to jeszcze nie powodowało u nich senności, ani uczucia ociężałości – jak „tradycyjny posiłek”. Zresztą, stale rośnie ilość zaleceń dietetyków i lekarzy dotyczących zwiększenia udziału roślin w codziennych posiłkach.

Społeczne konsekwencje hodowli zwierząt to często głód – bardziej opłaca się karmić zwierzęta niż ludzi

Niezależnie od różnych niuansów, generalnie hodowla zwierząt zużywa płody rolne, które mogliby spożyć ludzie. Zamiast tego przeznacza się je na pasze i tym sposobem w wielu rejonach naszej planety ludzie głodują. Znamiennym jest to, że taki sposób wykorzystania upraw jest kompletnie nieefektywny pod względem żywieniowym, gdyż tylko ok. 10% kalorii zużytych w hodowli trafia na talerz konsumenta. Ileż więcej ludzi można byłoby wyżywić daniami kuchni roślinnej. Dlatego też warto zwrócić uwagę także na ten aspekt w kontekście Mihiderki. Dania roślinne powstają przecież bez wspomnianych wyżej strat kalorycznych i tym samym kuchnia Mihiderki przyczynia się do efektywniejszego wykorzystania areałów uprawnych. Oczywiście, na razie jest to bardzo mała skala, jednak z czasem, wraz ze wzrostem świadomości społecznej, efektywność ta będzie rosła, gdyż spadać będzie konsumpcja żywności odzwierzęcej.

Środowisko będzie w znacznie lepszym stanie jeśli przerzucimy się na jedzenie roślinne

Aktywność medialna działaczy klimatycznych dostarcza wielu argumentów pozwalających do zaliczenia Mihiderki do firm mających korzystny wpływ na klimat i środowisko. Oczywiście, nie jest możliwe kompletne wyeliminowanie czynników niepożądanych – chociażby z powodu przepisów sanitarno-epidemiologicznych i zasad higieny – jednak działalność Mihiderki przyczynia się do ograniczenia zanieczyszczenia i degradacji środowiska. Kuchnia roślinna charakteryzuje się istotnie niższym wpływem na zużycie zasobów środowiskowych, ze szczególnym uwzględnieniem wody. W porównaniu do tradycyjnej kuchni znacznie niższy jest także tzw. ślad węglowy.

Inne działania proekologiczne firmy Mihiderka

Jako element długofalowej strategii, Mihiderka uruchomiła dla swojej kuchni centralnej własną mikroelektrownię fotowoltaiczną, która produkuje rocznie ok. 50 MWh prądu, co pozwala na ograniczenie emisji CO2 o ok. 30 ton na rok. Tak wyprodukowany prąd firma wykorzystuje m.in. do ładowania samochodów rozwożących zamówienia do klientów znajdujących się na terenie Śląska.

Mihiderka pozwala cieszyć się smacznym jedzeniem, które - jako zrobione w całości z roślin – pozwala na lepsze wykorzystanie dostępnych zasobów, zapewniając każdemu zdrowe i smaczne posiłki.

I właśnie fakt, że taka mała organizacja może mieć całkiem istotny wpływ na otaczającą nas rzeczywistość pokazuje, że każdy może łatwo podejmować bardziej świadome i życzliwe dla świata decyzje.

https://www.mihiderka.pl/

Tu podaj tekst alternatywny

Wideo

Dodaj ogłoszenie