Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Archidiecezja Katowicka podtrzymuje dyspensę od niedzielnej mszy. „Każdy, kto obawia się o swoje zdrowie, może z niej skorzystać"

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Arkadiusz Gola
Abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, już w marcu tego roku wprowadził dyspensę od mszy niedzielnych i cały czas jest ona prolongowana. Już wtedy pisał do wiernych: - Z dniem 29 marca br. dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy św. jest prolongowana i obowiązuje aż do odwołania. Serdecznie zachęcam wiernych do uczestniczenia we mszy św., nabożeństwach i rekolekcjach za pośrednictwem transmisji telewizyjnych, radiowych i internetowych.

Metropolita katowicki zaprosił wszystkich – duchownych i wiernych świeckich – do wytrwałej modlitwy we wspólnotach domowych w duchu słów Jezusa Chrystusa: „Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie. Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich” - cytował abp Skworc.

- W archidiecezji katowickiej przez cały czas utrzymana została dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy św. dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz tych wszystkich, którzy czują obawę przed zarażeniem. W aktualnych warunkach stanu epidemicznego każdy, kto obawia się o swoje zdrowie może skorzystać z dyspensy. Zachęca się, aby w takiej sytuacji łączyć się duchowo ze wspólnotą Kościoła, korzystać z transmisji telewizyjnych, radiowych bądź internetowych oraz stosować praktykę Komunii św. duchowej. Można korzystać także z praktyki żalu doskonałego w przypadku barku możliwości lub obawy zarażenia przy ewentualnym przystąpieniu do sakramentu pokuty w tradycyjnej formie - twierdzi ks. dr Tomasz Wojtal, sekretarz i rzecznik arcybiskupa katowickiego.

Aktualnie w kościołach w żółtej strefie obowiązuje ograniczenie 1 osoby na 4 m kwadratowe, natomiast w strefie czerwonej ten limit wynosi 1 osobę na 7 m kwadratowych. Liczba uczestniczących w liturgii zależy od wielkości świątyni. Należy zachować odpowiedni dystans między osobami. Wszystkich, poza sprawującymi liturgię, obowiązuje także zakrywanie ust i nosa. Ten obowiązek dotyczy także wiernych przebywających na zewnątrz świątyni.

- W sytuacjach wyjątkowych, wyrazem duszpasterskiej troski będzie umożliwienie skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania tym wiernym, którzy o to osobiście poproszą. Wskazane jest uprzednie telefoniczne umówienie. Miejscem takiej spowiedzi niech będzie zakrystia, salka parafialna bądź inne pomieszczenie. Należy przy tym zachować wskazane środki ostrożności i wzajemnego bezpieczeństwa – petenta i spowiednika - czytamy w piśmie katowickiej Kurii.

Niemożliwa jest spowiedź przez środki komunikacji elektronicznej (np. telefon, komunikator internetowy itp.). Stolica Apostolska nigdy nie zezwoliła na spowiedź przez telefon, a wszystkie dotychczasowe wypowiedzi wyraźnie zakazują spowiedzi „na odległość” i wskazują, że w przestrzeni wirtualnej „nie ma sakramentów”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto