Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja "Życie po śmieciach". Czat z Anną Wrześniak

Redakcja
fot. arc
We wtorek 29 marca o godz. 14.00 gościliśmy na czacie Annę Wrześnik - Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Katowicach.

Tematem czatu był stan środowiska w województwie śląskim - narzędzia kontroli i monitoringu. Zapraszamy do lektury!

Moderator: Witamy serdecznie na naszym ekologicznym. Na Wasze pytania odpowie Anna Wrześniak, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Katowicach.
Anna_Wrzesniak: Witam wszystkich internautów.

~bob: Jakie zagrożenia na terenie naszego województwa uważa Pani za najgroźniejsze?
Anna_Wrzesniak: Teren woj. śląskiego jest obszarem trudnym ponieważ na jego terenie znajdują się liczne pozostałości po przemyśle. To są szkody górnicze, palące się hałdy, niezrekultywowane jeszcze tereny, pozostałości po zakładach przemysłowych, które działały przez sto, dwieście lat (bomby ekologiczne). Doły kwasowe w Czechowicach i inne równie poważne zagrożenia. Likwidacja tych bomb jest bardzo kosztowna i długotrwała nie sposób tak szybko tego wyczyścić.

~goska: Jak ocenia Pani stan środowiska na śląsku - czy ulega poprawie, czy wręcz przeciwnie?
Anna_Wrzesniak: Pomimo tego, ze nadal nie jest najlepsza jakość powietrza stan środowiska na Slasku ulega poprawie. Zla jakosc powietrza wynika głównie z niskiej emisji, palenia w domowych piecach, kotłach.

~tolekB: Czy ktokolwiek ma kontrolę nad nielegalnymi wysypiskami?
Anna_Wrzesniak: Tak. Jest to obowiązek gmin wynikający bezpośrednio z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku gmin.

~janku_1: jeśli widzimy w lesie jakieś spore składowisko odpadów - gum, beczek z niewiadomymi substancjami itp..., gdzie możemy się zwrócić?
Anna_Wrzesniak: Jeśli zauważymy dzikie wysypisko śmieci należy bezzwłocznie je zgłosić w urzędzie gminy.

~zielony_mnich: Jakie będą narzędzia stosowane przy monitoringu stanu środowiska w województwie śląskim? jak jest koncepcja Pani jako przedstawiciela władzy?
Anna_Wrzesniak: Inspekcja realizuje swoje ustawowe zadania m.in prowadzi monitoring środowiska we wszystkich jego podstawowych elementach. W tym monitorujemy: jakość powietrza, wód powierzchniowych, wód podziemnych, hałasu, a od 2007 roku uruchomiony został monitoring pól elektromagnetycznych.Na terenie woj. śląskiego znajduje się 16 automatycznych stacji monitoringu powietrza (najwięcej w skali kraju), a łącznie ze stanowiskami manualnymi i pasywnymi jakości ocen powietrza wykorzystuje ok. 200 stanowisk pomiarowych.

~Lily_Moss: Mój znajomy ma do uprzątnięcia śmieci z nielegalnego wysypiska. Udawało mu się tak parę lat, a tu sie nagle dowiaduję, że ktoś go podkablował i nagle dostał pismo z gminy, że ma wysprzątać cały wąwóz. Czy coś mu jeszcze poza tym grozi?
Anna_Wrzesniak: To sa kompetencje gminy. Obowiązek uprzątnięcia spoczywa na właścicielu nieruchomości. Jeżeli wąwóz leży na terenie, którego właścicielem jest Pani znajomy, to w jego gestii jest uprzątniecie śmieci i zapewnieniem im odpowiedniej utylizacji.

~bob: Czy na terenie woj śląskiego odzyskuje się jakieś odpady przywiezione z zagranicy?
Anna_Wrzesniak: Transgraniczne przemieszczanie odpadów leży w obowiązkach głównego inspektora ochrony środowiska, który każdorazowo musi wydać na nie zgodę. Również za każdym razem po przeprowadzeniu przez nas kontroli. Są to odpady, które nie są składowane, tylko przez nas wykorzystywane np. w hutach, do przetwórstwa itp.

Moderator: To było ostatnie pytanie naszego czatu. Dziękujemy za udział. Całość będzie można przeczytać na łamach portalu slask.naszemiasto.pl
Anna_Wrzesniak: Dziękuję za pytania. Pozdrawiam wszystkich którzy śledzili nasz dzisiejszy czat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Akcja "Życie po śmieciach". Czat z Anną Wrześniak - śląskie Nasze Miasto

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto