Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

94 lata temu w Szopienicach urodził się Kazimierz Kutz - wybitny reżyser filmowy, honorowy obywatel Katowic

Szymon Karpe
Szymon Karpe
94 lata temu w Szopienicach urodził się Kazimierz Kutz
94 lata temu w Szopienicach urodził się Kazimierz Kutz arch. Dziennik Zachodni
94 lata temu, 16 lutego 1929 roku w Szopienicach, urodził się Kazimierz Kutz. Wybitny reżyser filmowy, telewizyjny i teatralny, publicysta, polityk oraz wykładowca akademicki. Kazimierz Kutz całe życie związany był z Katowicami i Górnym Śląskiem. W 2010 roku nadano mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Postać Kazimierza Kutza przypomniał w dniu jego urodzin Urząd Miasta. O Kutzu pamiętają również mieszkańcy Katowic, dzielący się w przestrzeni internetowej zdjęciami zmarłego w 2018 roku reżysera oraz kadrami z jego filmów.

94 lata temu urodził się Kazimierz Kutz

Kazimierz Kutz urodził się 16 lutego 1929 roku w Szopienicach, dzisiejszej dzielnicy Katowic. W 1954 roku ukończył studia reżyserskie na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Krótko po studiach podjął pracę u boku Andrzeja Wajdy jako jego asystent.

Jego pierwszym samodzielnym filmowym debiutem był "Krzyż walecznych" z 1959 roku. Wyreżyserował ponad 20 filmów fabularnych, w tym 6 autorskich o Górnym Śląsku. W powszechnej świadomości utkwiły zwłaszcza: filmy składające się na "tryptyk śląski": "Sól ziemi czarnej" (1969), "Perła w koronie" (1971), "Paciorki jednego różańca" (1979), a także obrazujący pacyfikację kopalni Wujek "Śmierć jak kromka chleba" (1994), "Zawrócony" (1994), czy "Pułkownik Kwiatkowski" (1995).

Kazimierz Kutz za swój dorobek artystyczny był wielokrotnie nominowany do wyróżnień na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych. Reżyserował również spektakle teatralne i telewizyjne. W 2010 roku zadebiutował jako powieściopisarz książką "Piąta strona świata", poświęconą trudnej historii Górnego Śląska, zaadaptowanej przez Roberta Talarczyka i wystawianej od 2013 roku jako spektakl na deskach Teatru Śląskiego.

Kazimierz Kutz angażował się w życie publiczne jako publicysta i polityk. W latach 1997-2007 senator RP (wicemarszałek Senatu 2001-2005). W wyborach 2007 roku wybrany posłem na Sejm RP. W 2011 roku powrócił do Senatu jako marszałek senior. W wyborach parlamentarnych w 2015 roku nie ubiegał się o reelekcję.

- 94 lata temu w Szopienicach urodził się wybitny śląski reżyser filmowy i teatralny, honorowy obywatel miasta Katowice - Kazimierz Kutz - przypomniano dzisiaj na oficjalnym facebookowym fanpage'u Katowic.

Kazimierz Kutz zmarł 18 grudnia 2018 roku w Warszawie. Został pochowany na cmentarzu przy ulicy Henryka Sienkiewicza w Katowicach.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto