Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

70 urodziny katowickiego poety, pisarza i tłumacza

Maria Zawała
Feliks Netz podpisywał wczoraj "Trzy dni nieśmiertelności"
Feliks Netz podpisywał wczoraj "Trzy dni nieśmiertelności" fot. lucyna nenow
Pisanie jest zagadką. Nie wiem, dlaczego się pisze, ale wiem, że na nic innego bym tego nie zamienił - mówił wczoraj wzruszony Feliks Netz, dziękując gościom za wspólne z nim przeżywanie swoich 70 urodzin.

Jubileusz jednego z najwybitniejszych mistrzów słowa, mistrzów polskiej literatury, odbył się w Bibliotece Śląskiej w Katowicach.

Trudno jednoznacznie zdefiniować twórczość Feliksa Netza, bo to prawdziwie współczesny człowiek renesansu - nieustannie powtarzał prowadzący spotkanie redaktor Maciej Szczawiński z Radia Katowice - rozgłośni, która od lat była i jest azylem także dla Netza - poety, prozaika, pisarza, tłumacza, twórcy słuchowisk.
Urodziny były również okazją do promocji najnowszego tomu wierszy Feliksa Netza "Trzy dni nieśmiertelności". Wierszy, które odbierają oddech - tak można je najkrócej scharakteryzować.

Prof. Marian Kisiel, przyjaciel i znawca twórczości Netza mówił o nich znacznie dłużej, podkreślając przede wszystkim ich neoklasyczny charakter i zdolność poety do mówienia o rzeczywistości mocno, ale z dystansem.

- Feliks jest niezwykle skromnym człowiekiem, ale jestem absolutnie przekonany, że jego książka "Wir", jeden z czterech tomów poezji, które dotychczas stworzył, a która ukazała się w 1985 roku, jest jedną z najważniejszych pozycji polskiej literatury lat 80. "Trzy dni nieśmiertelności" to już prawdziwe arcydzieło - podkreślił prof. Kisiel, który był także autorem niezwykłego prezentu dla Feliksa Netza. Książki "Album jubileuszowy", wydanej z Tadeuszem Ciernym, na którą składają się osobiste refleksje przyjaciół Netza, m.in. Kazimierza Kutza. To jemu Netz podarował swój słynny wiersz "Śmierć jak kromka chleba".

Słuchowisko Netza, poświęcone tragedii w kop. Wujek - "Pokój z widokiem na wojnę polsko-jaruzelską" - otrzymało nagrodę na międzynarodowym konkursie Prix Italia w 2006 roku. Jedna z jego powieści - "Dysharmonia caelestis" - w 2005 roku nominowana była do nagrody NIKE, a eseje "Ćwiczenia z wygnania" otrzymały tegoroczną nominację do Nagrody Mediów Publicznych COGITO. Przetłumaczył z rosyjskiego m.in. "Eugeniusza Oniegi-na" Puszkina, sonety Brodskiego. a także wiele dzieł literatury angielskiej i przede wszystkim węgierskiej. Jest cenionym w świecie znawcą, komentatorem i tłumaczem dzieł Sandora Maraiego.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto