Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

65 lat temu otwarto Katedrę Chrystusa Króla w Katowicach. Jest największa w Polsce. Zobaczcie, jak ją budowano

Jacek Bombor
Jacek Bombor
Minęło 65 lat od otwarcia Katedry Chrystusa Króla. Oto archiwalne zdjęcia.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Minęło 65 lat od otwarcia Katedry Chrystusa Króla. Oto archiwalne zdjęcia. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE NAC
Choć trudno w to uwierzyć, największa katedra w Polsce – katowicka Katedra Chrystusa Króla, była budowana ponad 25 lat. A i tak kopuła jest o 38 metrów niższa od projektowanej w latach 20 XX wieku!

Minęło dokładnie 65 lat od otwarcia Katedry Chrystusa Króla. Jest największa w Polsce. Zobacz, jak ją budowano

Choć trudno w to uwierzyć, największa katedra w Polsce – katowicka Katedra Chrystusa Króla, była budowana ponad 25 lat. A i tak kopuła jest o 38 metrów niższa od projektowanej w latach 20 XX wieku!

Tak budowano Katedrę Chrystusa Króla

Symbol Katowic, Katedrę Chrystusa Króla, budowano ponad ćwierć wieku. W niedzielę wierni będą świętować tam odpust, koniec października tego roku minęło dokładnie 65 lat od jej oficjalnego otwarcia.
Oficjalnie budowę rozpoczęto 5 czerwca 1927 roku XX wieku, my odnaleźliśmy w Narodowym Archiwum oryginalne makiety obrazujące, jak miała pierwotnie wyglądać. W galerii zdjęć zobaczycie zdjęcia z lat 30, gdy mury osiągnęły już 6-8 metrów. Cały teren budowy miał po byłej cegielni miał 90 tysięcy metrów kwadratowych.

Wysokość kopuły obniżono o 38 metrów

Do wybuchu wojny w1939 roku wybudowano prezbiterium, kilkumetrowe mury i schody, jednak po rozpoczęciu okupacji władze niemieckie zabroniły dalszej budowy. Po zakończeniu II wojny światowej budowę wznowiono w połowie 1947 r. pod kierunkiem ks. Rudolfa Adamczyka. Komunistyczne władze zażądały, by obniżyć kopułę katedry o 38 metrów, tak się stało, przystał na to w latach 50 ks. Jan Piskorz, który współpracował z władzami PRL. Konsekracji świątyni dokonano dokładnie 30 października 1955 roku.

Katedra osiągnęła wys. 64 metrów, długość 101 m, szerokość 50 m

Fasadę katedry tworzy monumentalna kolumnanda, nad którą umieszczono złocony napis: Soli Deo honor et gloria - Jedynie Bogu cześć i chwała. Na dachu, pod niewidocznym z dołu zadaszeniem, umieszczono pięć dzwonów odlanych w Passau. Wśród nich największy - Jubileuszowy waży 3,5 tony.
Nad całą masywną bryłą katedry góruje kopuła zwieńczona latarnią z krzyżem widocznym z daleka.

Od południowego - zachodu do zewnętrzej części prezbiterium przylega budynek zakrystii, od południowego - wschodu zaś - probostwo z pomieszczeniami katechetycznymi. W środku między nimi, od strony Kurii Metropolitalnej, znajduje się wejście do krypty, gdzie mieści się Kościół Akademicki z Drogą Krzyżową namalowaną w 1992 roku przez Ewę Sidorowicz i Joannę Piech-Kalarus, zaś za nim krypta grobowa z grobowcami biskupów katowickich.

Główny portal katedry tworzy troje potężnych drzwi, z których środkowe są zdobione płaskorzeźbami o treści millenijnej projektu Jerzego Kwiatkowskiego. Płaskorzeźby wykonał Stefan Gaida. Oprócz wejścia głównego katedra ma jeszcze dwa portale boczne. 25 marca 1992 roku, gdy diecezja katowicka została podniesiona do rangi archidiecezji, katedra Chrystusa Króla stała się kościołem metropolitalnym.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto