Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

50 lat Spodka. Obok słynnej hali i lodowiska planowano jeszcze dwa ścięte stożki. Miały tu być baseny

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Rycina przedstawiająca projekt Spodka z dwoma basenami w kształcie stożków oraz
Rycina przedstawiająca projekt Spodka z dwoma basenami w kształcie stożków oraz Mat. PTWP Event Center/archiwum Spodka
Ikona Śląska i Katowic to słynna hala widowiskowo - sportowa w kształcie przypominającym latający talerz oraz jej satelita - lodowisko. Mało kto wie, że w oryginalnym projekcie zaplanowano jeszcze budowę przy Spodku dwóch ściętych stożków. W obu miały się mieścić kryte pływalnie. Dlaczego nie powstały?

Mało kto wie, że Spodek miał być znacznie większym kompleksem. Obok głównej hali i lodowiska planowano jeszcze dwa baseny

Konkurs architektoniczny na Spodek ogłoszono jeszcze w 1959 roku, a rozstrzygnięto go rok później. Pierwotnie miał to być obiekt sportowy zlokalizowany w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku (obecnie to Park Śląski), ale zwycięski, wizjonerski projekt tak spodobał się ówczesnemu wojewodzie Jerzemu Ziętkowi, że ten zdecydował, iż hala powstanie nie w parku, a przy dzisiejszym Rondzie i będzie wizytówką miasta. Autorami śmiałej koncepcji byli Maciej Gintowt i Maciej Krasiński z Biura Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego z Warszawy.

Nie przegap

Mało kto dziś pamięta, że według pierwszych planów Wojewódzka Hala Widowiskowo-Sportowa w Katowicach miała być znacznie większym kompleksem niż obecnie. Obok hotelu, lodowiska, sali gimnastycznej i – oczywiście – głównej hali przewidziano jeszcze dwa baseny.

Pływalnie w kształcie ściętych stożków, jako przeciwwaga dla bryły lodowiska, zaplanowano w miejscu dzisiejszego Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Nie powstały, a powodem były zbyt duże koszty realizacji inwestycji. Najpierw zrezygnowano z jednego stożka (na niektórych starych planach przy Spodku stoi już tylko jeden budynek), a ostatecznie nie powstał żaden.

Nie oznacza to jednak, że dziś w Spodku popływać nie można. Wręcz przeciwnie. Jest tu ogólnodostępny basen rekreacyjny.

- W latach 70. ubiegłego wieku na terenie części hotelowej udostępniono sauny wraz z brodzikiem, natomiast jesienią 2011 roku w miejsce istniejącego patio oddano do użytku basen rekreacyjny o długości 15 metrów i głębokości 1,2 metra. Z pływalni, sauny suchej i mokrej oraz leżanek rehabilitacyjnych mogą korzystać chętni w każdym wieku. Na basenie prowadzona jest nauka pływania dla dzieci i niemowlaków, ćwiczenia aquaaerobiku oraz zajęcia dla seniorek – informuje PTWP Event Center, czyli operator Spodka i MCK.

Nie przegap

8 maja będzie nadawało "Studio Spodek". Zaplanowano debaty i wirtualną wycieczkę

Więcej ciekawostek o katowickim Spodku będzie okazja poznać już 8 maja. Tego dnia - dokładnie w 50. rocznicę otwarcia Wojewódzkiej Hali Widowiskowo-Sportowej - online będzie nadawało „Studio Spodek”.

- Pandemiczna rzeczywistość nie pozwala na realizację wielu pomysłów, które uświetnić miały jubileusz 50 lat działalności. Planowaliśmy je od lat, nikt z nas jednak nie przewidział, jak zmieni się rzeczywistość. Zmieniliśmy zatem założenia i postawiliśmy na aktywności, które sprawdzają się mimo aktualnych ograniczeń związanych z sytuacją epidemiczną – tłumaczy Marcin Stolarz, prezes firmy PTWP Event Center.

Nie przegap

"Studio Spodek" to debaty, ale również wirtualne zwiedzanie katowickiej hali. Usłyszymy sporo wspomnień ciekawostek i anegdot związanych z historią Spodka.

– 8 maja ze „Studia Spodek” nadawać będziemy online. Emocje, wspomnienia, przeżycia – nie brakuje ich gdy mówimy o Spodku. Przypomnimy je w rozmowach z architektami, sportowcami, osobami związanymi z obiektem oraz opowiemy o tym, co ekscytującego przed nami. Wybierzemy się również na wirtualny spacer po zakamarkach Spodka. Zapraszamy do wspólnego świętowania urodzin, tak jak obecnie to możliwe – zachęca Stolarz.

Zbieramy wspomnienia dotyczące Spodka
Skoro symbol Katowic kończy 50 lat, pora powspominać. Zbieramy wspomnienia, które wiążą się z halą i odbywającymi się w niej imprezami. Na „czym” byliście tu pierwszy raz, które z wydarzeń pamiętacie najlepiej, jakie ważne momenty Waszego życia wiążą się z kultowym Spodkiem. Czekamy! Piszczcie na [email protected] oraz [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto