Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

4000 nowych eksponatów w Muzeum Śląskim. Wśród nich 21 rysunki Kantora, obraz Ociepki, akwarela Malczewskiego i neony

JPP
Nowe eksponaty Muzeum Śląskiego w Katowicach
Nowe eksponaty Muzeum Śląskiego w Katowicach jpp
Ponad 254 tysiące odwiedzających, 24 wystawy, 5 konferencji i aż 4000 nowych eksponatów. To podsumowanie 2019 roku w Muzeum Śląskie w Katowicach. Wśród nowych eksponatów są m.in. 21 rysunki Tadeusza Kantora, obraz Teofila Ociepki, akwarela Rafała Malczewskiego i kilkanaście słynnych katowickich – choć nie tylko – neonów.

4000 nowych eksponatów w Muzeum Śląskim

Muzeum Śląskie w Katowicach podsumowało 2019 rok i pochwaliło się nowymi eksponatami. Tych udało się pozyskać około 4000. Jednym z najważniejszych nabytków są 21 rysunki Tadeusza Kantora, które - dzięki grantowi z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - zakupiono do kolekcji Centrum Scenografii Polskiej.

- Ta kolekcja to ważna dokumentacja całej twórczości Tadeusza Kantora od lat 40. do jego ostatniego spektaklu w roku 1988. To reprezentacja i przekrój jego dochodzenia do idei teatru Cricot 2 – mówiła Sylwia Ryś z CSP. Jak dodała zakup jest tym bardziej istotny, że zbiory Centrum Scenografii Polskiej, od początku tworzenia tej kolekcji były definiowane pod kątem teatru totalnego, autorskiego, do którego należał Tadeusz Kantor. - A tak się składa, że do tej pory w naszej kolekcji prac Kantora było bardzo niewiele – przypominała.

Śląski pejzaż Rafała Malczewskiego i Lew Teofila Ociepki

W sumie do Centrum Scenografii Polskiej w 2019 roku trafiło prawie 500 nowych eksponatów. Zdecydowanie mniej, bo kilkanaście, pozyskał Dział Sztuki. Wśród nich znalazła się akwarela Rafała Malczewskiego – syna Jacka. Obraz, przedstawiający pejzaż śląski, został namalowany w 1934 albo 1935 roku.

- Jeśli mówimy o twórczości Rafała Malczewskiego należy podkreślić, że potrafił stawić czoła twórczości swego ojca, a myślę że to było ogromne obciążenie dla artysty wyswobodzenie się z tego dziedzictwa, jakim była twórczość Jacka Malczewskiego - zwracał uwagę dr Seweryn Kuter szef Działu Sztuki. Jak podkreślał Rafał Malczewski przyjechał na Śląsk w 1934 roku i stworzył tu cały cykl obrazów olejnych i akwareli, pokazujący fenomen krajobrazu industrialnego.

Z kolei najważniejszymi eksponatami pozyskanymi do działu plastyki nieprofesjonalnej są obrazy „Lew z Saturna” Teofila Ociepki oraz prace Marii Wnęk. Ociepka to najsłynniejszy przedstawiciel sztuki naiwnej ze Śląska i jeden z najwybitniejszych twórców tego nurtu w Polsce i Europie. Z kolei Maria Wnęk to najwybitniejsza przedstawicielka polskiego art brut, a jej prace znajdują się w najlepszych kolekcjach światowych.

Sporo, bo kilkaset eksponatów wzbogaciło zbiory Działu Etnografii. To m.in. dziecięcy talerz z podgrzewaczem oraz pamiątkowy talerz korporacji akademickiej śląskich studentów uczących się w Poznaniu.

Do kolekcji Muzeum Śląskiego trafiły też słynne neony

Co ciekawe wśród nowych eksponatów Muzeum Śląskiego są też najbardziej znane katowickie – choć nie tylko - neony. To między innymi Supersam, Zenit, Junior, Hotel Silesia z logo Orbisu, ale także Kino Millenium czy neon z dworca Mysłowice – Brzezinka.

CZYTAJ KONIECZNIE
Słynne neony trafiły do kolekcji Muzeum Śląskiego. To m.in. Zenit, Junior, Supersam, Hotel Silesia. Zostaną odrestaurowane i wyeksponowane ZDJĘCIA

Neony przejął Dział Historii. Po renowacji, bo większość z nich jest w złym stanie, mają być eksponowane w przestrzeni Muzeum Śląskiego, w tym w pokopalnianych budynkach. Będą świadectwem tego z czego Katowice dawniej słynęły.

- W 1969 roku w samych Katowicach znajdowało się ponad 800 neonów. Ta liczba jest jeszcze większa, gdy spojrzymy na cały Górny Śląsk. Zjawisko ozdabiania budynków, zjawisko obecności neonów w miastach było wówczas popularne i niezwykle ważne. Neony rozswietlały krajobraz, tworzyły środowisko reklamy, ale także były swoistym zjawiskiem sztuki – wyjaśnia Dawid Keller z Działu Historia Muzeum Śląskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto