Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

33. rocznica śmierci Jerzego Kukuczki. Miasto wspomina swoją legendę

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
W poniedziałek 24 października w Katowicach uczczono pamięć o Jerzym Kukuczce.
W poniedziałek 24 października w Katowicach uczczono pamięć o Jerzym Kukuczce. AWF Katowice
Dokładnie 33 lata temu Jerzy Kukuczka, najsłynniejszy polski himalaista, stracił życie na wysokości 8300 metrów podczas próby wejścia na Lhotse. Katowiczanin starał wejść na czwarty co do wielkości szczyt Ziemi nową, niezdobytą wówczas drogą, wiodącą przez południową ścianę góry. Jerzy Kukuczka uznawany jest za najwybitniejszego himalaistę w historii. Jako drugi człowiek na Ziemi, po Reinholdzie Messnerze, zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. W poniedziałek 24 października w Katowicach uczczono pamięć o Jerzym Kukuczce.

Jerzy Kukuczka urodził się w 1948 roku w Katowicach i przez wielu ekspertów uważany jest za najwybitniejszego himalaistę w historii. Jako drugi człowiek zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, czyli czternaście głównych ośmiotysięczników Ziemi. Jerzy Kukuczka dokonał tego w ciągu niecałych ośmiu lat, dzięki czemu poprawił wyczyn Włocha Reinholda Messnera, któremu zajęło to szesnaście lat.

Od 22 marca 2008 Jerzy Kukuczka jest patronem Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. W poniedziałek 24 października, w 33. rocznicę śmierci himalaisty prof. dr hab. Grzegorz Juras, rektor AWF i dr hab. Rajmund Tomik, prorektor AWF, złożyli wieńce i zapali znicze pod pomnikiem patrona uczelni.

- Niezwykle wartościową cechą naszego patrona było pionierskie i nowatorskie podejście do himalaizmu. Spośród czternastu szczytów ośmiotysięcznych, stanowiących Koronę Himalajów, na dziesięć wszedł nowymi drogami, cztery szczyty zdobył jako pierwszy zimą, trzynaście bez tlenu, siedem w stylu alpejskim, a jeden samotnie. Jerzy Kukuczka jest postacią, która wpisała się na trwałe w historię polskiego sportu i pomimo upływu lat jego legenda pozostaje żywa i ceniona - przekonuje Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach.

Pod pomnikiem Jerzego Kukuczki w imieniu Marcina Krupy, prezydenta Katowic, kwiaty złożył też Sławomir Witek, naczelnik wydziału edukacji i sportu.

- Dokładnie 33 lata temu zginął Jerzy Kukuczka - wybitny himalaista, który urodził się w Katowicach. Historia o Jerzym Kukuczce inspirowała twórców książki „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście”, którą napisali Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski. Powstał również spektakl Roberta Talarczyka "Himalaje" - to pierwsza teatralna historia o Jerzym Kukuczce i tych, których życie się z nim splotło. Chcemy, by kolejne pokolenia również znały Jerzego Kukuczkę, dlatego w Katowicach powstaje Centrum Himalaizmu. Ideą, jaka przyświeca budowie Centrum Himalaizmu jest stworzenie miejsca, które będzie sprzyjało różnym formom spędzania czasu, dlatego nie będzie to wyłącznie przestrzeń muzealna - mówi Marcin Krupa, prezydent miasta Katowice.

Od stycznia 1985 do listopada 1986 roku Jerzy Kukuczka zdobył sześć ośmiotysięczników, z czego aż trzy po raz pierwszy zimą, a na trzech kolejnych wytyczył nowe drogi. Wśród wielu osiągnięć sportowych Jerzego Kukuczki do najważniejszych należą też m.in.:

  • wytyczenie jedenastu nowych dróg na zdobytych ośmiotysięcznikach,
  • zdobycie dwóch ośmiotysięczników w ciągu jednej zimy (jako jedyny człowiek na świecie),
  • wytyczenie jedenastu nowych dróg na zdobytych ośmiotysięcznikach.

Jerzy Kukuczka uhonorowany został wieloma odznaczeniami państwowymi, a do najważniejszych należą m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto