Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

20.12.07 "Złote Blachy 2007" dla Warszawy, Wrocławia i Katowic

[email protected]
Komenda Rejonowa Policji Warszawa V, Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu oraz Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach to tegoroczni laureaci kolejnej edycji "Złotych Blach" – nagród wręczanych przez ...

Komenda Rejonowa Policji Warszawa V, Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu oraz Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach to tegoroczni laureaci kolejnej edycji "Złotych Blach" – nagród wręczanych przez Koalicję Antypiracką dla jednostek najbardziej zaangażowanych w zwalczanie przestępstw, w zakresie naruszania praw autorskich.

Uroczystość wręczenia honorowej odznaki "Złotej Blachy" odbyła się w warszawskim Klubie Traffic. Jest to nagroda przyznawana jednostkom Policji, uzyskujących najlepsze wyniki w zakresie ujawniania i zwalczania piractwa intelektualnego. Wyróżnienia są przyznawane z inicjatywy Koalicji Antypirackiej, reprezentowanej przez: Business Software Alliance /BSA/, Fundację Ochrony Twórczości Audiowizualnej /FOTA/, Związek Producentów Audio Video /ZPAV/. Laureatami tegorocznej edycji zostali: Komenda Rejonowa Policji Warszawa V, Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu oraz Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach.

W czerwcu 2007 r. funkcjonariusze sekcji dw. z przestępczością gospodarczą Komendy Rejonowej Policji Warszawa V przeprowadzili działania przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się nielegalnym powielaniem płyt DVD z filmami i grami oraz ich dystrybucją na terenie giełdy przy ulicy Wolumen, w Warszawie. W czasie policyjnej akcji dokonano przeszukań i zabezpieczono materiały dowodowe, w różnych miejscach na terenie całej Warszawy. Ujawniono producenta nielegalnych nośników. Technika działania podejrzanych polegała na ściąganiu z zagranicznego serwera filmów oraz nielegalnie udostępnianych dialogów filmowych i nagrywaniu płyt DVD z filmami, z napisami w języku polskim. Dodatkowo, w tym miejscu, produkowana była poligrafia do tak przygotowanych nośników. Drukarki, na których wykonywano obwoluty były przystosowane do produkcji na skalę przemysłową. Ponadto sprawcy nielegalnie powielali gry, a także dokonywali konwersji utworów filmowych z formatu DVD na format DivX. W omawianym przypadku, poza sprzętem i ok. 1000 szt. nielegalnie powielonych filmów i gier, zabezpieczono broń palną (ostrą) i amunicję. W wyniku pozostałych przeszukań policjanci zabezpieczyli: 4 komputery stacjonarne, 1 laptop, około 3000 nielegalnie powielonych filmów i gier komputerowych oraz inne przedmioty świadczące o przestępczej działalności grupy. Przedstawione powyżej działania, jak również codzienny monitoring terenu Targowiska Wolumen doprowadziły do niemal całkowitego wyeliminowania handlu pirackimi produktami na tym bazarze, który do niedawna był drugim, obok stadionu dziesięciolecia, największym punktem handlu pirackimi nośnikami.

Policjanci z Wydziału do walki z przestępczością gospodarczą komendy wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, w 2007 roku przeprowadzili działania mające na celu ograniczenie bezprawnego udostępniania plików muzycznych, w sieciach p2p funkcjonujących w akademickim systemie informatycznym na terenie Politechniki Wrocławskiej. Wykazywali także nowatorskie rozwiązania, w procesie uzyskiwania i wykorzystywania dowodów, w postępowaniu karnym naruszenia praw producentów fonograficznych w zamkniętych sieciach osiedlowych.

Policjanci z wydział do walki z przestępczością gospodarczą komendy wojewódzkiej Policji w Katowicach, wraz z podległymi jej jednostkami terenowymi, w 2007 roku przeprowadzili wiele istotnych akcji, skierowanych przeciwko podmiotom i osobom rozpowszechniającym pirackie oprogramowanie i korzystającym z niego w celach komercyjnych. Wśród nich warto wymienić: rozgłośnię radiową z Piekar (zabezpieczono 1182 płyt); firmę z Mysłowic (udostępniającą na swoich serwerach w sieci programy użytkowe, gry i muzykę); „pirata” z Sosnowca, który rozpowszechniał nielegalne oprogramowanie na terenie całej Polski (pełna oferta liczyła ponad 16.000 pozycji, a podczas przeszukania zabezpieczono: 3 jednostki komputerowe, 12 dysków twardych, ponad 11 tysięcy płyt CD-R i DVD z zawartością nielegalnego oprogramowania, gier, filmów i muzyki. Sukcesem policjantów z Katowic jest również zamknięcie strony z tłumaczeniami tekstów filmowych, wykorzystywanymi przy produkcji pirackich płyt. Przy okazji tego zdarzenia zorganizowana była szeroko zakrojona, ogólnopolska akcja antypiracka, we współpracy z 14 komendami policji z całego kraju. Dodatkowo, jednostki terenowe podległe KWP Katowice, w pierwszym półroczu 2007 roku, zabezpieczyły prawie 20 tysięcy płyt CD i DVD z oprogramowaniem oraz 189 dysków twardych.

Przyznanie "Złotych Blach 2007" stanowi wyraz ogromnego uznania, jakie przedstawiciele podmiotów praw własności intelektualnej mają dla policjantów, którzy na co dzień walczą z piractwem muzycznym, komputerowym i filmowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 20.12.07 "Złote Blachy 2007" dla Warszawy, Wrocławia i Katowic - Mazowieckie Nasze Miasto

Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto