Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

20 maja otwarcie stolarni Muzeum Śląskiego i wystawy Na tropie Tomka [PROGRAM]

Justyna Przybytek
Muzeum Śląskie
Muzeum Śląskie Arkadiusz Gola
20 maja wielkie otwarcie dawnej stolarni Muzeum Śląskiego i wyjątkowej wystawy, stworzonej w tych industrialnych wnętrzach: „Na tropie Tomka”. Inspiracją tej ekspozycji są przygody i postać Tomka Wilmowskiego, młodego bohatera powieści Alfreda Szklarskiego.

Budynek stolarni, to drugi obok dawnej łaźni, remontowany przez ostatnie miesiące pokopalniany budynek na terenie Muzeum Śląskiego. Wnętrza budynku wypełni przestrzeń wystawy „Na tropie Tomka”. Mają się tu także odbywać przedstawienia teatralne, zajęcia plastyczne i pokazy filmowe. Wielką atrakcją tej przestrzeni będą również odrestaurowane i wyeksponowane zabytkowe maszyny stolarskie, które stanowiły wyposażenie byłej kopalni. Otwarcie stolarni i wystawy zaplanowano na 20 maja.

- Na uczestników czeka wiele twórczych wyzwań. Dzieci będą mogły poznać bogate tradycje odległych kultur, jednocześnie dobrze się bawiąc, a wszystko to odbywać się będzie w przyjaznym otoczeniu pobudzającym zmysły, wspomagającym naturalną pomysłowość i zachęcającym do współpracy – opowiada Adam Pisarek, kurator wystawy.

Program otwarcia jest bogaty. Wystawę „Na tropie Tomka” na piętrze stolarni będzie można zwiedzać od 11. do 22.. natomiast zwiedzanie dla młodzieży i dorosłych zaplanowano między 22. a 24. Z kolei już od godz. 10. dostępny będzie parter stolarni, czyli Scena w Stolarni, tu przez cały dzień aktorzy Teatru Śląskiego i pracownicy Muzeum Śląskiego będą wspólnie czytać najmłodszym wybrane fragmenty książek przygodowych i podróżniczych, zaplanowano też spotkania z podróżującymi po świecie rodzinami, które podzielą się praktycznymi radami dotyczącymi organizowania wypraw z dziećmi. Również na parterze zaplanowano prezentację historycznych zabawek z prywatnych kolekcji Adriana Sidło, Mariusza Kmity i Marcina Kozaka. Zabawki pochodzą z lat 1950–1989 i są to głównie samochody i inne pojazdy. - Najstarszym eksponatem tej prezentacji, a zarazem unikatowym i poszukiwanym przez kolekcjonerów, jest kombajn zbożowy z Częstochowskich Zakładów Zabawkarskich z 1956 r. Prezentowane zabawki pochodzą z Polski, Niemiec, Rosji i Japonii – dodają muzealnicy.

W trakcie festiwalu otwarcia na scenie przed budynkiem stolarni wystąpi (iędzy 18. a 19. oraz o godz. 21.) zespół Gadająca Tykwa.

Zwiedzanie wystawy „Na tropie Tomka” w dzień jej otwarcia będzie możliwe możliwe po dokonaniu rezerwacji w kasach lub na stronie: http://bilety.muzeumslaskie.pl/rezerwacja/termin.html?data=2017-05-20

A jak zwiedzić wystawę w kolejnych dniach? Ekspozycję, dedykowaną dzieciom w wieku od 4 do 12 lat, będzie można zwiedzać z rodzicami lub opiekunami w weekendy, święta, wakacje i ferie, a także w czasie roku szkolnego od wtorku do piątku od godziny 16.00. Z kolei dla grup zorganizowanych dedykowane są godziny od 10. do 15 w trakcie roku szkolnego.

Przypomnijmy, że na terenie Muzeum Śląskie, oprócz odnowionej stolarni, zrewitalizowano też dawny magazyn odzieżowy i maszynownię oraz wieżę szybu Warszawa II. W magazynie odzieżowym działa Centrum Scenografii Polskiej, w maszynowni znajduje się restauracja, a na szczycie wieży szybowej jest punkt widokowy.

Równolegle do remontu w dawnej stolarni, trwały też prace remontowe w pokopalnianej łaźni. Ten budynek zostanie otwarty 10 czerwca, tego samego dnia udostępniona zostanie wystawa „Zaczęło się od ziarna”, wprowadzającą w historię roślin uprawnych, ich wpływ na rozwój świata oraz prezentującą tajniki pracowni archeobotanicznej i realizowanych przez nią badań. W tym budynku oprócz przestrzeni na wystawy czasowe będą się znajdowały także pracownie działów Historii, Archeologii i Etnologii Muzeum Śląskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto