Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

20 lat temu otwarto Ikeę w Katowicach. Pamiętacie? Co wtedy kupowaliście?

Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk
IKEA jest w Katowicach od 20 lat
IKEA jest w Katowicach od 20 lat materiały prasowe Ikea
Katowice. 30 sierpnia 2000 roku w naszym mieście otwarty został sklep IKEA. Kolejka przed Ikeą ustawiła się już w noc przed otwarciem. Klientów przyciągały promocje oraz nagrody, które czekały na pierwszych stu z nich. Największy szczęśliwiec - ten pierwszy z pierwszych, który oczekiwał na otwarcie jeszcze od poprzedniego popołudnia - stał się szczęśliwym posiadaczem sofy Ektorp. Ale pozostałych 99 też nie miało co narzekać, jako że Ikea podarowała im stoliki i fotele.

Pewnie byśmy o tym nie pamiętali, gdyby nie internauci, którzy przypomnieli, że katowicką Ikeę otwarto dokładnie 30 sierpnia 2000 roku. Jak na owe czasy, był to dla Katowic wielka sprawa. Dwupoziomowy sklep stanowił nowość na tle tych, które istniały w podwarszawskich Jankach czy Krakowie.

Do dziś mówi się, że obecność wielkopowierzchniowego sklepu Ikei świadczy o metropolitalności miasta.

Zanim Ikea dotarła do Katowic, najbliższy sklep znajdował się w Krakowie (jest w tym samym miejscu do dziś). Ikea wpisała się na stałe w pejzaż Katowic. Jest oczywiście sklepem meblowym, ale tak samo przez lata stała się miejscem na krótkie spotkania biznesowe dla przedstawicieli handlowych (kawa i ciastko za kilka złotych), obiady dla pracowników pobliskich firm (klopsiki), niedzielne spacery dla całych rodzin (no cóż… tak jest).

Ikea w Katowicach ma już swoją historię

Było kilka znaczących wydarzeń w życiu Ikei na Śląsku. Na przykład wtedy, gdy miesiącami remontowano dwupoziomowy parking i były kłopoty z wjazdem lub wtedy, gdy Ikea ogłosiła, że będzie budować drugi sklep w Zabrzu (ostatecznie projekt zawieszono). Albo też, gdy podjęto decyzje o budowie odrębnej hali obok hali głównej – magazynu. Ostatnio katowicka Ikea była na ustach całej Polski po tym, jak pojawiły się zdjęcia z ogromnej kolejki stęsknionych klientów, którzy pierwszy raz odwiedzali sklep po szczycie obostrzeń pandemicznych.

To zresztą najlepszy dowód, że Ikea to już cały styl zycia – na zbudowaniu tego wrażenia zapewne marketingowcom tej szwedzkiej marki zresztą zależy.

***

Katowice były kolejnym miastem w Polsce , w którym ten szwedzki (alb jak kto woli holenderski, czy teraz poprawniej niderlandzki, bo tam jest zarejestrowany) koncern rozpoczął działalność handlową. Handlową, bo działalność produkcyjną Ikea zawiązała z polskimi firmami już w PRL-u. Kontrakt na produkcję mebli IKEA zawarła z przedsiębiorstwem państwowym Fameg w 1961 roku. Dziś współpracuje z 60 polskimi producentami mebli. Polska jest drugim po Chinach największym producentem mebli sprzedawanych w sklepach IKEA na świecie.

W Polsce IKEA ma sklepy w

  • Bydgoszczy
  • Gdańsku
  • Katowicach
  • Krakowie
  • Lublinie
  • Łodzi
  • Poznaniu
  • Warszawie
  • Wrocławiu
  • Szczecinie.
  • Ponadto firma dysponuje siecią odbiorów swoich mebli w kilkunastu miejscach w Polsce.

Pierwszy sklep otwarto w 1990 roku w Warszawie, na Ursynowie. Mieścił się w blaszaku po sklepie spożywczym. W otwarciu wziął udział sam założyciel IKEI Invar Kamprad . Ale nie o pawilon wtedy chodziło. Dla klientów liczyło się, że tak znany w świecie, legendarny wręcz producent mebli jest obecny nad Wisłą.

Chociaż Polska była i nadal jest liczącym się producentem i eksporterem mebli (słynne historyczne miasta meblarskie to np. Dobrodzień czy Kalwaria) skandynawski koncern przynosił modę na skomponowanie umeblowania mieszkania wg własnej koncepcji. Nie trzeba było kupować meblościanki, ławy, dwóch foteli i wersalki. Słynny z „Czterdziestolatka” zestaw „Ambasador” przestał być szczytem marzeń w M-ileś tam. Z IKEĄ można już było dobierać pojedyncze meble. I mieć umeblowanie zupełnie inne niż sąsiad. Chociaż te meble nie aspirują do wyjątkowo oryginalnych, bo nie mogą. Są w końcu z seryjnej produkcji. Można je samodzielnie składać, skręcać.

IKEA to jeden z pierwszych producentów mebli z myślą o masowym nabywcy. Meble przez stulecia były luksusem, na który nawet bogate dwory królewskie nie mogły sobie pozwolić na dużą cenę. Np. Katarzyna II wyjeżdżając na wypoczynek do Carycyna zabierała meble z petersburskiego dworu.

Sklepy IKEI chciałoby mieć wiele miast. Częstochowa czeka na koncern od 2009 roku. Wtedy podpisano list intencyjny w tej sprawie. Firma zakupiła grunty przy trasie DK1. W tym roku, w kwietniu, otwarto w Częstochowie Punkt Odbioru Zamówień IKEA . Takie punkty funkcjonują w Rzeszowie, Opolu, Białymstoku. Każdy z nich ma przypisany swój sklep, w którym zamawiamy towar. Płatność odbywa się online. Podczas zamówienia wybieramy dogodny dla siebie termin odbioru. Kiedy meble dotrą już do punktu, otrzymamy potwierdzenie i w ciągu 24 godzin musimy odebrać zamówienie, w innym wypadku zostanie anulowane.

IKEA jest w Katowicach od 20 lat

20 lat temu otwarto Ikeę w Katowicach. Pamiętacie? Co wtedy ...

IKEA tak, jak cała branża meblarska podlega zmieniającej się modzie. W obecnym sezonie wg tego co zaprezentowano na targach meblarskich w Mediolanie modne są wyraziste barwy. Nadal modne są meble wykonane z naturalnego drewna. Modne kolory tapicerek to przydymiona, ziemista czerwień, koralowy, brzoskwiniowy lub terakotowy pomarańczowy, musztardowy żółty, soczysta i ciemna zieleń, ciemny fiolet, intensywny niebieski oraz granatowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto