Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmienią się nazwy sześciu ulic w Katowicach. Są propozycje nowych nazw

Justyna Przybytek
Pomnik Jerzego Ziętka w Parku Powstańców Śląskich w Katowicach
Pomnik Jerzego Ziętka w Parku Powstańców Śląskich w Katowicach Marzena Bugała - Azarko
W Katowicach ruszyły konsultacje społeczne dotyczące zmian nazw sześciu ulic w pięciu dzielnicach. Chodzi o ulice 9-go Maja, Brunona Jasieńskiego, Leona Kruczkowskiego, Oskara Lange, Włodzimierza Stahla i Lucjana Szenwalda. Wszystkie one winny być zmienione zgodnie z ustawą dekomunizacyjną. Urzędnicy mają już propozycję nowych nazw. Jednocześnie przedstawiciele miasta podtrzymują twarde stanowisko wobec gen Jerzego Ziętka, który jest patronem katowickiego ronda – tu zmiany nazwy nie będzie.

Tzw. ustawa dekomunizacyjna, czyli ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej weszła w życie w ubiegłym roku. Nakłada ona na samorządy obowiązek zmiany nazw ulic, jeśli te związane są osobami, wydarzeniami bądź datami, których propagowania zakazuje ustawa. Na wprowadzenie zmian samorządy miały rok.

W Katowicach rewolucji w nazewnictwie jednak nie przeprowadzono, bo zasadniczo dekomunizacja już się tu dokonała. Zmiany nazw ulic na dużą skalę prowadzono w latach 90. Dekomunizacja objęła wówczas duże arterie, jak dzisiejsza aleja Korfantego – która wcześniej nosiła nazwę Armii Czerwonej, a w miejsce ulic Juliana Marchlewskiego, czy Róży Luksemburg mamy dziś ul. Misjonarzy Oblatów i ul. Katowicką. Z kolei trzy lata temu z placu Wolności w centrum miasta zniknął pomnik żołnierzy radzieckich, który przeniesiono na cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej. Przed laty w trakcie dekomunizacji pominięto jedynie kilka ulic, w tym ulicę Szenwalda (komunista i poeta), czy Okrzei (przedwojenny działacz socjalistyczny).

Teraz urzędnicy wracają do tematu i decyzję w sprawie zmian pozostałych nazw pozostawiają katowiczanom.

- Prezydent Marcin Krupa podjął decyzję o uruchomieniu konsultacji społecznych dotyczących zmian nazw ulic 9-go Maja, Brunona Jasieńskiego, Leona Kruczkowskiego, Oskara Lange, Włodzimierza Stahla i Lucjana Szenwalda – mówi Maciej Stachura, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice.

Co do gen. Jerzego Ziętka w urzędzie nie mają wątpliwości. – Jednocześnie prezydent podtrzymał swoje wcześniejsze stanowisko w sprawie niezmieniana nazwy katowickiego Ronda im. J. Ziętka oraz pozostawienia pomnika Ziętka w Parku Powstańców Śląskich w Katowicach – dodaje Stachura.

Zmiany nazw ulic to zmiany ponad pół tysiąca adresów

Konsultacje społeczne w sprawie nazw sześciu ulic nie będą powszechne, a mają charakter lokalny. To znaczy, że skierowane są wyłącznie do mieszkańców nieruchomości oraz firm, instytucji i organizacji, które działają w obrębie ulic, objętych ustawą dekomunizacyjną.

- Od 11 września formularze konsultacyjne będą dostarczane bezpośrednio pod wskazane adresy wraz z uzasadnieniem propozycji nowej nazwy. Łącznie konsultacjami zostanie objętych ponad pół tysiąca adresów – zapowiada Stachura. Jak dodaje urzędnicy zdają sobie sprawy, że zmiany mogą być uciążliwe dla mieszkańców.

- Bo związane są z koniecznością wymiany prawa jazdy oraz dowodu rejestracyjnego. Dlatego do korespondencji dołączymy potrzebne formularze oraz niezbędne informacje, by ułatwić wymianę dokumentów. Oczywiście w tym przypadku mieszkańcy będą zwolnieni z opłat. Wnioski o wymianę dokumentów będzie można składać po podjęciu stosownej uchwały przez radę miasta, o czym będziemy informować – zapewnia Stachura.

Jak miałyby się nazywać nowe ulice? Urzędnicy mają już listę propozycji. I tak w Ochojcu Lucjana Szenwalda miałby zastąpić Bolesław Prus, a ulica Włodzimierza Stahla nazywałaby się Liliową. W Brynowie Brunona Jasieńskiego zastąpić ma Czesław Miłosz, natomiast Leona Kruczkowskiego – Zbigniew Herbert. W Dąbrówce Małej zamiast ulicy 9 Maja ma być ulica majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, a w Murckach ulica Oskara Langego zostanie zmieniona na ulicę Gwarecką. Konsultacje potrwają do 25 września.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto