Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W powiecie mikołowskim nie brakuje ciekawych historycznych miejsc

Michał Dudek
Jazda na rowerze nie wyszła z mody mimo konkurencji telewizji i gier komputerowych
Jazda na rowerze nie wyszła z mody mimo konkurencji telewizji i gier komputerowych fot. arc
Przez Mikołów przebiega pięć tras rowerowych, które zostały przygotowane dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Łączna długość oddanych do użytku odcinków wynosi około 30 km. Stanowią one część szlaków rowerowych, wytyczonych w całym województwie.

I tak miłośnicy dwóch kółek mogą wybrać się m.in. trasą łącząca sołectwo Paniowy z sołectwem Mokre i dalej biegnącą do południowych granic gminy Mikołów (połączenie z Łaziskami Górnymi). Tutaj wartymi uwagi są miejsca takie jak kościół pw. św. Piotra i Pawła z XVIII wieku, znajdujący się w Paniowach.

Druga z tras, szczególnie polecana jest miłośnikom przyrody, bowiem biegnie wzdłuż sołectwa Mokre, gdzie znajduje się ogród botaniczny i Wapienniki. Już wkrótce ten teren wraz ze ścieżkami dydaktycznymi wejdzie w skład Śląskiego Ogrodu Botanicznego.

Kolejną ze ścieżek rowerowych, którą warto zaproponować jest trasa łącząca sołectwo Śmiłowice poprzez dzielnicę Kamionka z Katowicami w okolicach kąpieliska Starganiec. Ważnymi punktami, przy których można się zatrzymać jest kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Śmiłowicach. Ciekawostką historyczną są również bunkry w Śmiłowcach należące do Obszaru Warownego Śląsk.

Trasa mikołowska wiodąca z Bujakowa do centrum Mikołowa również ma swoje uroki. Wartym obejrzenia jest kościół pw. św. Mikołaja z początku XVI wieku w Bujakowie.

Wszystkie trasy stanowią część ścieżek rowerowych bardzo często opisywanych w przewodnikach.

Pierwsza z nich początek ma w Rudzie Śląskiej, wiedzie przez Mikołów, Katowice, Mokre, Paniowy i Chudów. W sumie trasa liczy 54 km. Kolejna z tras swój bieg również rozpoczyna w Rudzie Ślaskiej i wiedzie przez Zabrze, Mikołów, Chudów, Ornontowice i Szczygłowice - w sumie 59 km.

Do najdłuższych można zaliczyć trasę wiodącą przez Mikołów, Łaziska Górne, Mościska, Zgoń, Gostyń, Tychy, Kobiór, Pszczynę i Goczałkowice Zdrój. Tutaj licznik kilometrów zatrzyma się na 135. Ostatnia, ze ścieżek liczy sobie 60 kilometrów i wiedzie przez Mokre, Łaziska Górne, Orzesze, Bujaków, Chudów i Zabrze.

Mówiąc o trasach rowerowych, nie można zapomnieć o gminie Wyry. To raj głównie dla miłośników historii. W Gostyni przy ulicy Tęczowej znajduje się schron bojowy zwany Sowińcem, który wchodzi w skład schronów Obszaru Warownego "Śląsk". Jest to obiekt średniej wielkości, którego zasadnicze uzbrojenie stanowiły dwa ciężkie karabiny maszynowe typu Browning. Prace nad schronem realizowano w ramach budowy Odcinka "Mikołów". Przed rozpoczęciem II wojny światowej obiektu nie zdążono go ukończyć. W rejonie schronu oraz Pomnika Pamięci Żołnierzy Września 1939 r. organizowane są od 2005 roku inscenizacje bitwy wyrskiej , z udziałem grup rekonstrukcji historycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto