Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W okolicy Raciborza pojawi się nowy most za niemal 300 milionów. Podpisano ważną umowę. Wykonawca ma 36 miesięcy

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Podpisanie umowy w sprawie mostu w powiecie raciborskim.
Podpisanie umowy w sprawie mostu w powiecie raciborskim. Mateusz Czajka
Nowy most w okolicy Raciborza. Dzięki niemu miasto ma być odkorkowane, a mieszkańcy okolicznych miejscowości mają mieć lepszy dostęp na drugą stronę Odry. Prace na inwestycji za niemal 300 milionów rozpoczną się na początku wiosny. 30 stycznia w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach Zarząd Dróg Wojewódzkich oraz firma Strabag podpisali stosowną umowę.

Zobacz zdjęcia -KLIKNIJ TUTAJ.

Nowy most w powiecie raciborskim w okolicy Nędzy

W powiecie raciborskim powstanie nowy most łączący dwa brzegi Odry. Nowy obiekt powstanie w okolicy Nędzy i Rudnika. Obecnie chcący przejechać na druga stronę, albo korzystają z promu, albo nadkładają drogi i korkują Racibórz. Nie zawsze warunki na rzece pozwalają na skorzystanie z przeprawy promowej. Co ciekawe, przed końcem II Wojny Światowej w tej okolicy funkcjonował już most, jednak w związku z działaniami wojennymi został zburzony.

— Obecna lokalizacja (bliżej kierunku raciborskiego) umożliwia swobodną komunikację pomiędzy czterema naszymi gminami. Przede wszystkim Rudnika i Pietrowic, ale również Nędzą, Kuźnią Raciborskiej. Poziom wody na Odrze nie zawsze umożliwia swobodną komunikację nie tylko osobom jadącym w kierunku największego naszego zakładu, czyli firmy Eko Okna. To również ważne dla rolnikom, którzy mają areały rolne po drugiej stronie Odry – wyjaśnia starosta powiatu raciborskiego Grzegorz Swoboda.

Umowa na budowę nowego mostu została podpisana pomiędzy wyłonioną w przetargu firmą Strabag a Zarządem Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Most ma mieć 600 metrów długości i mieścić po jednym pasie w każdą stronę. Poza tym zostanie wybudowane nieco ponad 2 kilometry jezdni, aby połączyć obiekt z układem drogowym w okolicy (DW 421). Na całość prac firma ma 36 miesięcy.

— Na plac budowy planujemy wejść na wiosnę - to jest marzec lub kwiecień tego roku. Inwestycja jest realizowana poza terenem zabudowanym, jest w nowym śladzie, także nie powinno być kłopotów dla okolicznych mieszkańców – mówi Witold Bembenek, prezesa Strabag Infrastruktura Południe.

Według marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego most połączy w większym stopniu województwo śląskie i opolskie i wpłynie pozytywnie na gospodarkę. Koszt nowego mostu w raciborskim to 293,7 miliony złotych brutto. Zdecydowana większość z zapewnionych środków (ok. 270,5 mln) pochodzi z ustanowionego w 2018 roku programu „Mosty dla Regionów”.

Mieszkańcy jednocześnie chcieli i obawiali się inwestycji? Ważna zmiana w projekcie

Jak jednak wynika z wypowiedzi byłego starosty raciborskiego Henryka Siedlaczka było wiele obaw związanych z tak ogromną inwestycją i skutkami jakie mogłaby przynieść dla okolicznych miejscowości. Z tego powodu postanowiono wybudować most w innym miejscu niż stał zburzony w 1945 roku obiekt. Nowy most „wyrośnie” na Odrze w okolicy Nędzy i Rudnika. Były starosta twierdzi, że dla regionu jest to decyzja historyczna.

— Zostało zmienione miejsce posadowienia tego mostu. Zrobiono to logicznie. Wspólnie z zarządem województwa, sejmikiem, zarządem i radą powiatu, szliśmy początkowo w kierunku starego szlaku i tego dotyczyły obawy. (…) To była ważna decyzja o tym, że finansujemy, budujemy most i że budujemy go w innym miejscu: nie rozwalamy Ciechchowic, Sławikowa, Łubowic itd. i że budujemy go po szlaku niezabudowanym - przyjaznym dla środowiska, ale przede wszystkim dla całego systemu urbanistycznego i połączeń drogowych z tym mostem – wyjaśnia senator RP i zarazem były starosta raciborski Henryk Siedlaczek.

Sama budowa nowego mostu będzie wykonana w dość ciekawej metodzie nasuwu. Obiekt będzie niejako dość mocno „wchodził” w głąb lądu. Choć termin zakończenia prac wyznaczony jest na styczeń 2027 roku, to firma chciałaby z powodu pogody uporać się z zadaniem do grudnia 2026 roku.

— Realizacja polegać będzie na wybudowaniu podpór, które będą jakby przyczółkami poza terenem zalewowym Odry. Z kolei podpory pośrednie będą już budowane zarówno w etapie nutowym rzeki, jak i poza nim. Nie będą one narażone na straty, które mogłaby spowodować rzeka. Płyta pomostu będzie realizowana metodą nasuwu. Od strony Nędzy wykonamy stanowisko nasuwowe i tam będzie ten obiekt konstruowany i betonowany. Wykonywany nasuw (element) będzie zbrojony i betonowany w jednym miejscu, a później za pomocą siłowników będzie wypychany na drugą część Odry. Będziemy powtarzać, aż dojedziemy z jednego przyczółka od strony Nędzy na przyczółek zachodni po drugiej stronie Odry – opisuje technologię prac Witold Bembenek, prezes Strabag Infrastruktura Południe Sp. z o. o.

Podpisanie umowy w sprawie mostu w powiecie raciborskim.

W okolicy Raciborza pojawi się nowy most za niemal 300 milio...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto