Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Katowicach powstanie Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki. Miasto ogłosiło przetarg na budowę

OPRAC.:
Grzegorz Olma
Grzegorz Olma
PAP
PAP
W Katowicach-Bogucicach powstanie Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki
W Katowicach-Bogucicach powstanie Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki Archiwum DZ
Przetarg na budowę Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach ogłosiły władze miasta. Obiekt powstanie w katowickiej dzielnicy Bogucice, tuż obok domu, w którym mieszkał słynny alpinista. Jeżeli umowę uda się podpisać jeszcze w tym roku, inwestycja mogłaby być gotowa w 2026 r.

Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki

Obiekt powstanie przy skrzyżowaniu ulic Markiefki i Katowickiej, obok miejsca, gdzie urodził się i mieszkał Jerzy Kukuczka. W rozstrzygniętym pod koniec 2021 r. konkursie architektonicznym na projekt Centrum zwyciężyła koncepcja przygotowana przez krakowskie KUMStudio Łukasz Skorek. Pracownia ta została zaproszona do zaprojektowania inwestycji.

Zgodnie z założeniami zwycięskiej pracy elewacja centrum ma nawiązywać kształtem do bloków skalnych, a jednym z materiałów użytych do budowy ma być szklana cegła, łącząca metaforycznie lodowce i typowo śląski budulec – czerwoną cegłę, wykorzystaną też w budynkach sąsiadujących z przyszłym centrum.

Nie tylko muzeum, także ośrodek edukacyjno-sportowy

Według założeń obiekt ma pełnić funkcję nie tylko muzeum, ale też ośrodka edukacyjnego i sportowego. Kompleks ma zawierać m.in. autentyczne mieszkanie Jerzego Kukuczki zaaranżowane tak, jak wyglądało za jego życia, przestrzeń muzealną poświęconą innym himalaistom i historii himalaizmu, a także ściankę wspinaczkową i miejsce spotkań dla miłośników gór i wspinaczki.

Aby zapewnić autentyczność miejsca do współpracy zaproszono ekspertów m.in. syna himalaisty i prezesa Fundacji Wielki Człowiek Wojciecha Kukuczkę, a także wspinaczy Janusza Majera, Krzysztofa Wielickiego i Piotra Xięskiego.

Jeszcze przed rozpoczęciem budowy została opracowana koncepcja aranżacji wystawy. Będzie ona podstawą do ogłoszenia – w trakcie trwania robót budowlanych – przetargu na opracowanie dokumentacji technicznej, wykonanie, zainstalowanie i uruchomienie wystawy.

W części ekspozycyjnej - cztery wystawy

Będą one poświęcone: historii eksploracji Himalajów i Karakorum oraz pierwszym wejściom na ośmiotysięczniki, historii polskich wypraw, a także głównym łańcuchom górskim w Polsce i na świecie – w tym przejściom Jerzego Kukuczki, organizacji wypraw wysokogórskich czy himalaizmowi kobiecemu.

Z Centrum Himalaizmu będzie możliwe bezpośrednie wejście do mieszkania, w którym urodził się i mieszkał Kukuczka. Tam też znajdzie się część wystawy poświęcona jego życiu. W innej części ekspozycji możliwe ma być doświadczenia warunków panujących w wysokich górach. Posłużą do tego m.in. grota śnieżna i stanowiska poznawcze.

W części ekspozycyjnej planowane są stanowiska interaktywne, animowane ekrany, interaktywne ściany projekcyjne czy podświetlane plansze. W gablotach znajdą się pamiątki i wyposażenie wypraw wysokogórskich.

W budynku zaprojektowane są też biblioteka oraz sala audytoryjna, w której będzie można organizować spotkania i pokazy filmowe. Według wstępnego harmonogramu przetarg na część wystawienniczą zostanie ogłoszony w pierwszej połowie 2025 r. W poprzednich latach miasto deklarowało zabezpieczenie na realizację inwestycji kwoty 65 mln zł.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto