Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnowskie Góry. II Święto Pary. Z Czech do miasta przyjedzie kilkadziesiąt zabytkowych maszyn parowych. Sprawdź PROGRAM wydarzenia

Krzysztof Ostapowicz
Krzysztof Ostapowicz
Tarnowskie Góry. Para buch i maszyny znowu w ruch! 24 września Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej i Urząd Miasta Tarnowskie Góry gorąco zapraszają na II Święto Pary w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. To największy w tej części Europy festiwal dziedzictwa przemysłowego, który w całości nawiązuje do techniki parowej.

- Przypominamy, że to w naszym mieście wszystko się zaczęło. W XVIII wieku w Tarnowskich Górach uruchomiono pierwszą w tej części kontynentu maszynę parową. Para doprowadziła do rewolucja górniczej i to nie tylko w naszym regionie, ale w całej Europie – mówi prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Zbigniew Pawlak.- Ta innowacyjność jest z nami do dziś, dlatego po przestoju spowodowanym pandemią powracamy do Święta Pary i zapraszamy na drugą edycję tego unikatowego wydarzenia – dodaje.

Zdecydowanie największą atrakcją festiwalu będą pokazy maszyn parowych. Wśród kilkudziesięciu eksponatów znajdą się m.in. potężne walce, blisko stuletnia ciężarówka, lokomobile zasilające tartak, piła, młyn. mini walec i kursująca po torach mała lokomotywa parowa. Większość z nich przyjedzie do nas z Muzeum starých strojů a technologii (Muzeum starych maszyn i technologii) w czeskim Žamberku.

Poza tym w programie warsztaty kreatywne z wykorzystaniem pary, koncerty, strefa chillout oraz food trucki z dobrym jedzeniem. Uruchomimy również model 32-calowej maszyny parowej typu Newcomena. Startujemy o godz. 11:00, a kończymy o 20:00. Dodatkowo pomiędzy Bytomiem a Tarnowskimi Górami będzie kursować pociąg Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych z lokomotywą parową na przedzie.

- Para łączy wszystko, co u nas najważniejsze – komentuje burmistrz miasta Arkadiusz Czech wskazując, że najpierw znalazła ona zastosowanie w górnictwie, a wiek później zawitała do miast gwarków wraz z koleją. - A my, oprócz miasta górników, staliśmy się miastem kolejarzy – stwierdza.

Klimat górniczej pracy będzie można niezmiennie poczuć pod ziemią. Z okazji wydarzenia wydłużamy godziny zwiedzania kopalni do godz. 17:00.

Zachęcamy do zostawienia samochodu w garażu, ponieważ parking obok kopalni zostanie wykorzystany jako strefa pokazowa dla dużych eksponatów. Skorzystać można z komunikacji miejskiej dojazd lub wybrać się do nas na dwóch kółkach. Dodatkową atrakcją będzie także kursująca pomiędzy Bytomiem a Tarnowskimi Górami wąskotorówka, z lokomotywą parową na przedzie rozkład jazdy.

Święto Pary nawiązuje do pierwszej na Górnym Śląsku maszyny parowej uruchomionej w tarnogórskiej kopalni srebra, ołowiu i cynku Fryderyk w 1788 r. dlatego logo festiwalu nie mogło być inne i przedstawia właśnie pierwszą maszynę – 32-calową, systemu Newcomen, sprowadzoną z Wielkiej Brytanii. Uznaje się, że jej uruchomienie rozpoczęło kolejny po Kornwalii, Walonii i Nord-Pas-de-Calais, etap europejskiej rewolucji przemysłowej.
Święto Pary wraca na kulturalną mapę wydarzeń w regionie po 3 latach przestoju spowodowanego pandemią. W pierwszej edycji, która odbyła się 26 września 2019 r., wzięło udział aż 5 tys. osób.

PROGRAM:

9:00 – 17:00 zwiedzanie podziemi z przewodnikiem

Bilety najlepiej zakupić przez internet na naszej stronie.
W razie pytań prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Ruchu Turystycznego: tel. 32 285 49 96.

11:00 – 20:00 Pokazy kilkudziesięciu maszyn parowych, strefa chillout, gastronomia

Sprzęt zostanie zaprezentowany w dwóch strefach – większe eksponaty na parkingu Zabytkowej Kopalni Srebra, a mniejsze na terenie Skansenu Maszyn Parowych.
Maszyny drogowe oraz stacjonarne będzie można dotknąć, uruchomić, a nawet się nimi przejechać.

12:00 Oficjalnie rozpoczęcie imprezy

KONCERTY:

14.00 – 15.00 – Gentlemen’s Harmonica Trio

  • Grzegorz Matuszek – harmonijki melodyjne, chromatyczne
  • Piotr Nowatkowski – harmonijka akordowa
  • Włodzimierz Hajduga – harmonijka basowa

Trzech facetów, których połączyła pasja grania na harmonijkach ustnych. Mówią o sobie, że takich jak oni jest wielu, ale za to muzyka jest wyjątkowa. Tworzą ją dla siebie oraz dla słuchaczy, by bawiła i wzruszała, by przywoływała wspomnienia i budowała marzenia. Tak jak w życiu, tak i na scenie każdy jest inny. Grają na różnych harmonijkach, wydobywają z nich przeróżne dźwięki, ale na szczęście, wszystkie łączą się w harmonijną całość, która umila życie słuchaczom.

W programie: największe przeboje muzyki klasycznej i rozrywkowej oraz ludowej (śląskie).

15.30 – 16.30 – Wirtuozowski duet – akordeon i skrzypce.

Duet w składzie:

  • Gabriela Kubarska – skrzypce
  • Michał Kubarski – akordeon

Gabriela i Michał Kubarscy to młodzi artyści, którzy poznali się w trakcie studiów w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Zestawienie skrzypiec i akordeonu po krótkim czasie okazało się świetnym połączeniem instrumentalnym pozwalającym stworzyć wyjątkowe kreacje muzyczne.
Muzycy występowali w najważniejszych salach koncertowych na Śląsku, m. in. w: Filharmonii Śląska im. H. M. Góreckiego w Katowicach, Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, Klubie Muzycznym „MUZA” im. Jana Kiepury i wielu innych.

Na swoim koncie mają I miejsce na 25. Jubileuszowym Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu w 2018 roku.

W programie: podróż dookoła świata przy dźwiękach skrzypiec i akordeonu. Muzyka z różnych stron świata, przez argentyńskie tango, muzykę francuską aż po Bałkany.

17.00 – 18.00 – Todo Art Trio – flet, klarnet, fagot

Zespół utworzyli w 1994 roku studenci Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Do roku 2003 występowali jako Śląskie Trio Instrumentów Dętych. W 1997 roku muzycy otrzymali III nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej im. K.Pendereckiego w Krakowie. Zespół dwukrotnie (w 1998 i 1999 roku) otrzymał stypendium Sommerakademie für Kammermusik Niedersachsen, gdzie doskonalił swoje umiejętności pod kierunkiem wybitnych pedagogów niemieckich uczelni. Od momentu powstania instrumentaliści wzbogacają swój repertuar zarówno o oryginalne dzieła mistrzów, jak i też o nowe aranżacje muzyki klasycznej i rozrywkowej autorstwa Dawida Smykowskiego.

W programie: polska muzyka filmowa z okresu międzywojennego, przeboje musicalowe, wiązanka melodii z polskich seriali, polki Straussa.

18.30 – 20.00 – Tarnogórski Big Band

To pierwszy big-band w historii Tarnowskich Gór, który powstał pod koniec 2008 roku i działa pod patronatem Tarnogórskiego Centrum Kultury. Pomysłodawcą i założycielem zespołu jest Grzegorz Waloszczyk- nauczyciel muzyki, kierownik sekcji instrumentów dętych w Państwowej Szkole Muzycznej w Tarnowskich Górach. Big Band tworzą głównie absolwenci tarnogórskiej szkoły muzycznej, z których większość kontynuuje bądź ukończyła edukację muzyczną w szkołach muzycznych II stopnia oraz na Akademii Muzycznej w Katowicach. Nie wszyscy są związani zawodowo z muzyką, ale pomimo wyboru różnych ścieżek życiowych zespół łączy jedna pasja, jaką jest wspólne tworzenie muzyki. Tarnogórski Big Band posiada bardzo zróżnicowany repertuar, nad którym cały czas pracuje. Wykonuje oprócz standardów muzyki jazzowej i swingowej także utwory muzyki rozrywkowej lat 80’ i 90’.
W premierowym programie największe przeboje muzyki rozrywkowej

Do zobaczenia w sobotę w Tarnowskich Górach, jedynym w woj. śląskim mieście z zabytkami wpisanymi na listę UNESCO!

Tarnowskie Góry. II Święto Pary. Z Czech do miasta przyjedzi...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto