Zapraszamy do lektury zapisu czatu z internistą - dr Maciejem Hamankiewiczem. Dr Maciej Hamankiewicz urodził się w 1954 roku w Sosnowcu. Skończył studia na Śląskiej Akademii Medycznej i podjął pracę jako lekarz ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Zapraszamy do lektury zapisu czatu z internistą - dr Maciejem Hamankiewiczem.

Dr Maciej Hamankiewicz urodził się w 1954 roku w Sosnowcu. Skończył studia na Śląskiej Akademii Medycznej i podjął pracę jako lekarz stażysta PZOZ w Dąbrowie Górniczej. Po nabyciu uprawnień do wykonywania zawodu lekarza zajął stanowisko asystenta Szpitala Miejskiego Nr 1 w Sosnowcu.
Prowadził pracownię endoskopii, pracował w zespole reanimacyjnym, był lekarzem Komendy Rejonowej Straży Pożarnej w Sosnowcu. W 1994 roku został ordynatorem Oddziału Wewnętrznego B Szpitala Miejskiego w Będzinie i jest nim nadal. W 2003 roku uzyskał tytuł doktora nauk medycznych.
Laureat plebiscytu Najlepszy Lekarz Śląska 2000. Od 1991 roku jest biegłym sądowym. Działacz zawodowego samorządu lekarskiego od 1994 roku. Obecnie przewodniczący Okręgowej Rady Lekarskiej Śląskiej Izby Lekarskiej, wcześniej – jej skarbnik. Członek Naczelnej Rady Lekarskiej i Rady Oddziału Śląskiego Narodowego Funduszu Zdrowia. W przeszłości działacz harcerstwa, Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, Komitetu Charytatywnego Pomocy dla Internowanych i Uwięzionych.
Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Internistów Polskich, Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii i Diabetologii oraz wielu komisji egzaminacyjnych na pierwszy i drugi stopień specjalizacji z zakresu chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej.
Otrzymał liczne odznaczenia: Brązowy Krzyż Zasługi, Dyplom Thomasa Percivala za szczególne zasługi i zaangażowanie w tworzenie odrodzonego samorządu lekarzy czy Zasłużony dla Rozwoju Kultury.
Żona Ewa jest lekarzem neurologiem. Mają trójkę dzieci. W wolnych chwilach, których ma niewiele lubi czytać książki i słuchać muzyki, w dłuższych wolnych chwilach – uwielbia podróżować. Trudno mu też ominąć muzeum nie wchodząc do środka.Moderator: Witamy na czacie dr Macieja Hamankiewicza.

Dr_Maciej_Hamankiewicz: Witam wszystkich internautow!


~Jolek: Czy watroba ma zdolnosc regeneracji?

Dr_Maciej_Hamankiewicz: Tak, oczywiscie. Zdrowa watroba ma zdolnosci regeneracyjne, niestety jesli dotknieta jest procesem chorobowym nigdy nie dochodzi do prawidlowej regeneracji. Ta zdolnosc regeneracji odpowiada za odnowe guzkowa w marskosci watroby.


~Borys_1: Jaka dietę powinniśmy prowadzic by nie narazic sie na schorzenia watroby?

Dr_Maciej_Hamankiewicz: Unikajmy wszystkich substancji dzialajacych toksycznie na watrobe. Przede wszystkim unikajmy alkoholu, niezbedne jest przestrzeganie wlasciwej kalorycznosci potraw tak by nie doprowadzac do stluszczenia watroby.


~rys: Jak możemy rozpoznać, że dolegliwość na ktorą cierpimy jest związana wlaśnie z wątrobą?

Dr_Maciej_Hamankiewicz: W tym celu niezbedne jest wykonanie badan laboratoryjnych. Przede wszystkim stezenia bilirubiny, aktywnosci transaminaz, fosfatazy alkalicznej, GGTP.


~GREGORY_POECK: Czy po kilku latach alkoholizmu i nastepnych 7 latach przerwy moze dojsc do marskosci watroby?

Dr_Maciej_Hamankiewicz: Naduzywanie alkoholu prowadzi do stluszczenia watroby i czesto po zaprzestaniu uzywania alkoholu to stluszczenie calkowicie ustepuje. Nawet przy rozwinietym procesie zapalnym na tle alkoholowym najlepszym na nie lekarstwem jest absolutna abstynencja.


~Paul_Blood: czy zatrucie watroby moze byc przyczyna smierci?

Dr_Maciej_Hamankiewicz: Tak. Choroby watroby prowadza do smierci. Przykladem ostrego uszkodzenia watroby, powodujacego zagrozenia zycia jest zatrucie muchomorem sromotnikowym.


~luka: Witam doktorze! A co z alkoholem - jaka dawka dziennie jest dopuszczalna i nie niszczy nam wątroby?!

Dr_Maciej_Hamankiewicz: w moim przekonaniu kazda dawka alkoholu nawet ta, ktora zalecaja kardiolodzy (2 drinki dziennie) jest szkodliwa dla watroby. Najwiecej osob cierpiacych na marskosc watroby zyje we Francji i Wloszech, gdzie codziennie do posilkow spozywa sie niewielkie dawki wina. A przeciez te kraje slyna z najzdrowszej diety, diety srodziemnomorskiej.


~ka: Jak sprawa wygląda z tabletkami - przecież ogólnie wiadomo że niszczą one wątrobę - tak więc dlaczego tak często są tu (w PL) przepisywane . Gdy np. na zach. wraca się do czopków, zastrzyków.Mam córeczke - ma 2 latka-a ilość przepisywanych jej leków na zwykłe przeziębienie-przeraża!Czy coś się z tym robi?

Dr_Maciej_Hamankiewicz: Wiele lekow uszkadza komorke watrobowa w tym leki przeciwbolowe, antykoncepcyjne i inne, a te przeciez sa dostepne w aptekach bez recepty i zazywane bez kontroli lekarskiej. Takie rozmowy jakie toczymy dzisiaj i czeste przypominanie o tym w mediach stanowic moze przestroge, ze kazda substancja moze byc lekarstwem badz trucizna a roznica wynika jedynie z dawki i momentu zastosowania.


~Blaithin: Jakie procesy chorobowe najbardziej wyniszczają wątrobę???

Dr_Maciej_Hamankiewicz: Infekcje wirusami hepatotropowymi stanowia podstawowa przyczyne wyniszczajacych zapalen watroby, ktore przechodza w proces marski. A wsrod tych chorych rozwija sie czesto proces nowotworowy.


~beby_1: Jak wyglada sprawa leczenia chorob watroby ziolami? Spotkalem sie ostatnio z zielarzem, ktory twierdzi, ze to zupelnie skuteczna metoda...

Dr_Maciej_Hamankiewicz: Leczenie zapalen wirusowych watroby musi byc prowadzone w wyspecjalizowanych osrodkach. Obecnie obowiazujacym standardem leczenia pozostaje podawanie preparatu interferonu i leku przeciwwirusowego.


~agus: jestem po zapaleniu lekowym watroby czy to cos groznego?

Dr_Maciej_Hamankiewicz: W leczeniu zapalen polekowych skuteczna terapia jest odstawienie leku i proces marski watroby po zaprzestaniu wplywu czynnika toksycznego najczesciej nie wystepuje.


~Paul_Blood: Czy mozna przeszczepic watrobe i jak ewentualnie mozna zostac dawca?

Dr_Maciej_Hamankiewicz: w USA wykonuje sie rocznie ok. 1500 transplantacji watroby. Rowniez w Polsce istnieja mozliwosci transplantacji watroby. Przygotowanie do transplantacji, sam stopien trudnosci techniczych wykonania operacji i pozniejsza opieka nad chorymi sa trudniejsze niz w innych rodzajach transplantacji narzadow.Koszt jest olbrzymi i to stanowi glowna bariere ilosci wykonanych zabiegow. Zachecam by w ...

Dr_Maciej_Hamankiewicz: portfelu miejscu zostawic wyrazna zgode, by w razie nieszczescia zespol lekarzy mogl pobrac Panskie narzady do transplantacji.


~misio_bekon: a jak na wątrobe wpływają środki konserwujące, stosowane w jedzeniu, np konserwy

Dr_Maciej_Hamankiewicz: Azotyny i azotany a te glownie stosowane sa przy konserwacji srodkow spozywczych sa pomawiane o powodowanie wzrastajacej ilosci nowotworow gornego odcinka przewodu pokarmowego.


~faraon37: Czy czasami zbyt mocno nie przejmujemy się naszą wątrobą przecież jest to narząd ktory się regeneruje?

Dr_Maciej_Hamankiewicz: Mamy ja tylko jedna w odroznieniu od np. 2 nerek. Warto wiec o nia zadbac.


~Antoś_Szprycha: Które z popularnych leków przeciwbólowych są mniej toksyczne dla wąroby? Paracetamol czy niesteroidowe leki przeciwzapalne (ibuprofen itp)

Dr_Maciej_Hamankiewicz: Paracetamol jest uwazany za jeden z najbardziej toksycznych dla watroby lekow przeciwbolowych.


~torun: Jakie są sygnały ze z naszą watrobą jest cos nie tak ?

Dr_Maciej_Hamankiewicz: Dolegliwosci ze stony watroby czesto nie sa charakterystyczne, bo to dyskomfort w prawym podzebrzu, swiad skory, niekiedy zazolcenie powlok skornych, wzdecia etc., bol prawego podzebrza najczesciej powstaje w schorzeniach drog zolciowych lub szybkiego napiecia torebki watroby.


~papierowa: Co można zrobić żeby wzmocnic wątrobe? Nie mowie tutaj o nie spozywaniu alkoholu i braniu tabletek!

Dr_Maciej_Hamankiewicz: Przestrzaegac zasad zdrowego zywienia a przede wszystkim unikac tluszczy zwierzecych.


~play_me: czy tępy ból wątroby kilka razy w tyg. jest zapowiedzią czegoś poważnego, czy ma związek jedynie ze zła dietą?

Dr_Maciej_Hamankiewicz: Kazdy sygnal bolowy organizmu nalezy odbierac z nalezna uwaga i wykonac badania pozwalajace ustalic diagnoze i wyeliminowac ten sygnal ostrzegawczy.


~play_me: czy zapalenie wirusowe typu C zawsze wiąże się z bólem wątroby?

Dr_Maciej_Hamankiewicz: Bardzo rzadko bol jest objawem wirusowego zapalenia watroby typu C. Tym grozniejsza jest ta infekcja, bowiem nie odbieramy z wnetrza swojego organizmu sygnalu bolowego o zagrozeniu ze strony tego bakcyla.


~abi26: Czy zażywanie witamin, i suplementów (regularnie) w znacznym stopniu obciąża wątrobę?

Dr_Maciej_Hamankiewicz: Witaminy nie sa srodkami odzywczymi i ich nadmiar podobnie jak niedobor moze objawic sie choroba.


~wolny_1: powiedzmy ze biore sterydy czy np. metabolan zle dziala na watrobe ?

Dr_Maciej_Hamankiewicz: Sterydy sa hormonami bardzo silnie oddzialywujacymi na szereg narzadow i wskazania do ich stosowania musza byc bardzo rozwazne.


~beby_1: Moja mama miala polecenie od lekarza wykonania scyntygrafii watroby? O co w tym chodzi? Czy to jest związane z czymś grożnym zazwyczaj?

Dr_Maciej_Hamankiewicz: Scyntygrafia watroby jest jedna z metod obrazowania tego narzadu, szczegolnie cenna np. w wykrywaniu guzow.


~arnold: czy 100% potwierdzenie choroby Wilsona wymaga specjalistycznych badań (genetycznych) wykonywanych tylko w Warszawie? czy można je wykonać na śląsku?

Dr_Maciej_Hamankiewicz: Rozpoznanie choroby Wilsona polega na skojarzeniu klinicznych objawow neurologicznych, hepatologicznych i okulistycznych. Okulista widzi w lampie szczekinowej charakterystyczny obrabek, a laboratoryjnie oznacza sie stezenie ceruloplazminy i samej miedzi. Badania genetyczne w przypadkach typowych nie sa niezbedne. W wypadku koniecznosci ich wykonania to szpital ma obowiazek zabezpieczenia dla.

Dr_Maciej_Hamankiewicz: Pana tych badan.


~Ona*: miałem miec pobraną część wątroby do badania, ale sie nie zgodziłem... czy dobrze postąpiłem?

Dr_Maciej_Hamankiewicz: Biopsja watroby jest niezawodna i niezastapiona metoda oceny stanu watroby. Badanie jest bezpieczne, a wiec mysle ze powinna Pani zweryfikowac swoja decyzje odmowna.


~Boy_25: Czy lekko podwyzszone wyniki wątrobowe znikną po zakonczeniu brania odzywek ?

Dr_Maciej_Hamankiewicz: Aktualnie uwaza sie ze nawet przelotnie zaobserwowane zwyzki aktywnosci transaminaz powinny sklonic nas do pieczolowitego zbadania naszej watroby.


~Kuba_3: Jezeli Paracetamol jest uwazany za najbardziej toksyczny dla watroby, to ktory z lekow przeciwbolowych jest najmniej szkodliwy przy zapaleniu watroby typu C

Dr_Maciej_Hamankiewicz: To trudne pytanie, bowiem wiekszosc niesterydowych lekow przeciwzapalnych jest metabolizowanych w komorce watrobowej. Najlepiej wiec siegac po takie, ktore sa spoza tej grupy lub substancja lecznicza sa one same a nie ich metabolit.


~Nicola: ostatnio miałam byle brzucha. okazało sie że mam powiększoną wątrobę co to oznacza co może byc tego przyczyną i czy jest to poważna sprawa

Dr_Maciej_Hamankiewicz: Powiekszenie watroby moze byc wywolywane przez wiele roznych schorzen nie tylko watroby. Radze wiec skontaktowac sie ze swoim lekarzem.


~magda_6: Ile osób w Polsce umiera na raka wątroby? W porównaniu z inny nowotworami - czy jest to liczba zastraszająca?

Dr_Maciej_Hamankiewicz: Do roku 2008 bedziemy swiadkami narastania ilosci rakow watroby jako poklosie fali zapalen watroby lat '70 i '80.


~asiunia_1: Znam osobe ktora ma martwice watroby i jesli nie podda sie badaniom to czy jest realne zagrozenia wystapienia innych chorob a nawet dojscia do zgonu??

Dr_Maciej_Hamankiewicz: Tak, ale w Polsce konieczna jest zgoda chorego na leczenie. Trzeba wiec uswiadomic tej osobie, ze gdy posiadzie swiadomosc o zagrozeniu zycia, a nie podda sie leczeniu, to jest to forma samobojstwa.


~zyx: bardzo mi zalezy na odpowiedzi: jaki jest zwiazek miedzy SLE APS a AIH? czy jedno z tych schorzen generuje drugie? czy sa jakies inne sposoby na przeciwciala, poza powszechnie stosowanymi sterydami?

Dr_Maciej_Hamankiewicz: Autoimmunologiczne zapalenie watroby jest schorzeniem z autoagresji. Powstaja przeciwciala przeciwko DNA oraz przeciwciala LKM. Przyczyna wystapienia kolagenowego zapalenia nie jest do konca jasna, a w leczeniu podstawowe znaczenie maja sterydy i leki immunosuprecyjne.


~asiunia_1: a czy choroby watroby moga wplynac na nadcisnienie organizmu??

Dr_Maciej_Hamankiewicz: Zwloknienie watroby jest przyczyna nadcisnienia w obrebie dorzecza zyly wrotnej. To z kolei powoduje rozwiniecie sie krazenia obocznego w tym zylakow przelyku, ktore moga stanowic przyczyne powaznych krwotokow z przewodu pokarmowego.


~miotła: mam pytanie: na rynku dostępnych jest wiele leków poprawiających stan wątroby, np. sylimarol, rapchacholin, heparegen, hepason, itd. Który z nich jest najlepszy?

Dr_Maciej_Hamankiewicz: Mechanizm preparatow ziolowych, to glownie dzialanie zolciopedne i zolciotworcze. W roznych sytuacjach rozne preparaty maja rozne zastosowania.


Moderator: Dziękujemy bardzo za udział w czacie!

Dr_Maciej_Hamankiewicz: Dziekuje wszystkim, ktorzy zechcieli sie z nami skontaktowac. Zycze duzo zdrowia dla waszych watrob tym bardziej, ze nastal dla nich ciezki okres Barborki i swiateczno-noworoczny.

Komentarze (0)

avatar

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

galeria

Poprzedni obraz Następny obraz
 •  
  Ochotnica Górna: tłumy na pogrzebie księdza samobójcy [AKTUALIZACJA]
 •  
  Orzechowski, dyr. Teatru Wybrzeże na czacie - Moje życie jest podporządkowane teatrowi
 •  
  Kuba Kowalski, reżyser z Teatru Wybrzeże na czacie - Eva Peron w upiorny sposób mimowolnie wpisuje się w temat manipulowania żałobą po Smoleńsku
 •  
  Czat z gdańskimi ratownikami, którzy byli na Haiti - Szokujący był ogrom zniszeń, bieda i brak osób starych (video)

Wideo

Zobacz koniecznie

Witryna korzysta z plików cookies oraz informacji zapisywanych i odczytywanych z localStorage, aby dopasować interesujące treści oraz reklamy. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki, w szczególności w zakresie cookies, oznacza, że pliki będą umieszczane na urządzeniu końcowym. Możesz zmienić ustawienia przechowywania i dostępu do cookies i localStorage używając ustawień przeglądarki lub używanego urządzenia. Szczegóły w Polityce Prywatności.

Zamknij