MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pustelnik w Zielonej Górze okazał się tajemniczym miejscem. Skarpę podtrzymywały płyty nagrobne zakonnic. Co będzie z nagrobkami?

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Prace nad Pustelnikiem w Zielonej Górze. Spacerowicze zaglądają, co się tam dzieje. Zobacz zdjęcia
Prace nad Pustelnikiem w Zielonej Górze. Spacerowicze zaglądają, co się tam dzieje. Zobacz zdjęcia Janusz Życzkowski
Płyty nagrobne sióstr diakonisek wykorzystano do wzmocnienia skarp Pustelnika w Zielonej Górze. Odkopano sześć takich płyt. Co się teraz z nimi stanie?

Źródełko, z którego wypływa Pustelnik w Zielonej Górze i cały przebieg strumienia, to malownicze miejsce, lubiane przez spacerowiczów. W ostatnich tygodniach prowadzonych jest tam coraz więcej prac. Co tutaj powstaje? Co to za inwestycja?

Prace nad Pustelnikiem w Zielonej Górze. Spacerowicze zaglądają, co się tam dzieje. Zobacz zdjęcia

Pustelnik w Zielonej Górze okazał się tajemniczym miejscem. ...

Inwestycje w Zielonej Górze. Prace przy Pustelniku

Celem prac przy Pustelniku jest odbudowa i modernizacja zbiorników retencyjnych w leśnictwie Ochla.

- Biorąc pod uwagę krótki termin realizacji, prace realizowane są z różnym poziomem zaawansowanie na całym, 1300 metrowym odcinku cieku - informuje nadleśniczy Rafał Ozimiński. - Wykonawca postępuje zgodnie z harmonogramem i przewiduje się, że zadanie zostanie zakończone, jak zawarto w umowie, tj. w połowie grudnia br.

O inwestycji pisaliśmy niedługo po jej rozpoczęciu.

Co już zostało zrobione? Co jest w planie?

Prace zaczęły się od Góry Tatrzańskiej, gdzie rozpoczyna się ciek wodny wypływający z Wzgórz Piastowskich.

- Pierwszy punkt to widoczny już zarys schodów zejściowych do kładki, którą w najbliższym czasie zostanie zbudowana. Następnym miejscem jest zbiornik retencyjny, gdzie zakończono już odmulanie i formowanie skarp. Utworzono próg wodny, który obecnie jest brukowany - tłumaczy nadleśniczy Rafał Ozimiński. - Najprawdopodobniej, w pierwszej połowie sierpnia, po zamontowaniu kładki i umocnieniu skarp zbiornika, rozpocznie się podnoszenie lustra wody.

Nadleśniczy wyjaśnia, że na całym odcinku w wybranych miejscach tworzone są progi piętrząco-spowalniające przepływ wody oraz jest wykonywane faszynowanie brzegów cieku. Jest to metoda umacniania brzegu, która chroni przed jego osuwaniem się. Natomiast fragmenty cieku mają pozostać w stanie nienaruszonym.

Pustelnik w Zielonej Górze. Odkrycie przy drugim zbiorniku

W drugim zbiorniku zakończono już odmulanie. Trwają prace związane z formowaniem skarp. To w tym miejscu podczas prowadzonej inwestycji dokonano niezwykłego odkrycia.

- W okolicach tego zbiornika, podczas prac ziemnych, odkryto sześć płyt nagrobnych. Jak się okazało są to płyty nagrobne sióstr diakonisek Ewangelickiego Stowarzyszenia Sióstr Bethesda. Płyty wykorzystano do wzmocnienia skarp. Zgodnie z decyzją Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, płyty te zostaną przez Nadleśnictwo Zielona Góra zinwentaryzowane i przekazane właściwej instytucji - zapowiada nadleśniczy.

Zadanie realizowane jest w ramach „Kompleksowego projektu adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych”. To inwestycja finansowana ze środków Lasów Państwowych, z dofinansowaniem Funduszu Spójności z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Prace wzdłuż Pustelnika rozpoczęły pod koniec kwietnia 2022 r. Kosztują ponad 2,2 mln zł netto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto