Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Portiernia z Ogrodowej w Raciborzu "Chatka Baby Jagi" [ZDJĘCIA]

Aleksander Król
Portiernia z Ogrodowej w Raciborzu
Portiernia z Ogrodowej w Raciborzu Bolesław Stachow
"Chatka Baby Jagi", czyli unikatowa drewniana portiernia z Ogrodowej w Raciborzu, to jeden z niewielu drewnianych obiektów z XIX w. w Raciborzu. Nie znajduje się na liście zabytków.

Produkowane pod koniec XIX wieku w fabryce Tschaudera na Ogrodowej w Raciborzu meble były sławne na całe Cesarstwo Niemieckie. Musiały być piękne, wystarczy spojrzeć na urokliwy, drewniany budyneczek, który zachował się tu z tamtych czasów. "Chatka Baby Jagi" - jak czasem nazywają starą portiernię dzieci, ukryta jest w zieleni na Ogrodowej. To klejnot architektury drewnianej, jeden z niewielu drewnianych obiektów w Raciborzu z przełomu XIX i XX wieku. Czy jest właściwie zabezpieczony?

Portiernia z Ogrodowej w Raciborzu znajduje się w strefie ochronnej

Obiekt z ulicy Ogrodowej nie jest wpisany na listę zabytków, ale znajduje się w tzw. Strefie ochrony konserwatorskiej. Oznacza to, że nie można robić nic w jego otoczeniu, na przykład wycinać krzewów bez uzgodnienia z konserwatorem zabytków - tłumaczy Joanna Muszała-Ciałowicz, Miejski Konserwator Zabytków.

Perełka z neogotyckimi elementami

Przyznaje, że to cenny budynek. - Bardzo wdzięczny obiekt o konstrukcji drewniano-ryglowej z dosyć szerokim okapem. W szczytowym trójkącie ma ażurową dekorację, posiada zdobione belki, neogotyckie elementy - wylicza Muszała-Ciałowicz, jednocześnie przyznając, że konserwator niewiele może zrobić, by lepiej zabezpieczyć obiekt.
- To nie jest własność gminy (red. własność Skarbu Państwa oddany w wieczyste użytkowanie osoby prywatnej). Konserwator nie może wystąpić z wnioskiem o wpisanie obiektu na listę zabytków. Można było to zrobić dawniej, ale przepisy się zmieniły. Teraz jedynie właściciel może się zwrócić z takim wnioskiem - tłumaczy Joanna Muszała-Ciałowicz.
Po wojnie drewniany obiekt był wykorzystywany prawdopodobnie przez Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Spożywczego - do dzisiaj na frontowej ścianie wisi tabliczka z napisem "portiernia". Jaki czeka go los? - Dobrze by było go jakoś wyeksponować i pokazywać turystom - ocenia Bolesław Stachow, autor zdjęcia.

Meble Tschaudera

Przedsiębiorstwo założone w 1858 r. przez Aloisa Tschaudera, pierwotnie mieściło się przy ulicy Solnej.
Po śmierci założyciela w 1882 r. firmę przejął jego syn Max Tschauder.
Fabryka sukcesywnie zwiększała produkcję, a jej wysokiej jakości meble były zamawiane przez klientów z całego Cesarstwa Niemieckiego. Spowodowało to konieczność zbudowania nowej siedziby - powstała ona pod koniec XIX w. przy ul. Ogrodowej.
Kilka lat później zdecydowano się też na otwarcie dużego sklepu firmowego A. Tschaudera pod adresem Bahnhofstrasse 4 (od roku 1938 w tym budynku znajdowała się fabryka słodyczy Goldsiegel, a po II wojnie światowej Fabryka Cukrów Ślązak).
Fabryka miała w swojej ofercie meble do wyposażenia domów i mieszkań, banków, hoteli
i innych instytucji. Pod koniec lat 20 XX w. w firmie zatrudnionych było 250 pracowników.
Ada Knura, historyk z Muzeum w Raciborzu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto