Polska gotowa do zwycięstw nad Brazylią

(gal)
W dotychczasowych spotkaniach LŚ Piotr Gruszka spisywał się znakomicie.
Jeszcze niedawno stać nas było na pojedyncze zrywy. Typowo polskie szarże, które, choć bliskie naszym sercom, nie dawały większych rezultatów. Potrafiliśmy wygrać po przepięknym boju z Holandią i nie zdobyć dwóch ...

Jeszcze niedawno stać nas było na pojedyncze zrywy. Typowo polskie szarże, które, choć bliskie naszym sercom, nie dawały większych rezultatów. Potrafiliśmy wygrać po przepięknym boju z Holandią i nie zdobyć dwóch punktów w meczu z Jugosławią. Dwukrotnie pokonać Rosję na wyjeździe i przegrać z nią u siebie wszystkie spotkania. Zebrać potężne lanie od Francji w pojedynku decydującym o naszej grze w mistrzostwach świata, by kilka tygodni później pokonać ją podczas mistrzostw Europy.

Już dość! Czas wygrać wszystko, co można - zdają się mówić polscy siatkarze po zwycięstwach nad Brazylią i Argentyną. Te mecze utwierdziły kibiców w przekonaniu, że nadszedł wreszcie czas tej drużyny, która docierała się pięć długich lat.

Pracę z tym zespołem zaczął Ireneusz Mazur. Do swoich złotych juniorów dorzucił Nowaka, Dacewicza, Stancelewskiego, Musielaka. Wszyscy są w kadrze również dziś, kiedy selekcjonerem jest Waldemar Wspaniały. Różnica polega na tym, że u Wspaniałego nasza drużyna dojrzała. Trener postawił na konkretną siódemkę zawodników i z jedną zmianą (wymuszoną kontuzją) trzyma się swojego planu.

Wreszcie niepodważalną pozycję ma rozgrywający. Zagumny nie musi się bać, że po jednym nieudanym zagraniu powędruje na ławkę. Wystawia swobodnie, kieruje grą i potrafi sam zadać decydujący cios. Wcześniej rywalizacja rozgrywających miała destrukcyjny wpływ na drużynę. Dwa lata temu przed meczami z Brazylią w Łodzi Ryszard Bosek zwolnił ze zgrupowania Stelmacha. W pierwszym spotkaniu Zagumny był gwiazdą, a Polska wygrała 3:1.