MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Okupowana Warszawa w obiektywie niemieckiego fotografa. Bazar Janasza, handel uliczny i mieszkańcy. Wzruszające zdjęcia z ulic stolicy

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Handel przed wejściem na Bazar Janasza
Handel przed wejściem na Bazar Janasza Archiwum Państwowe w Warszawie/Warszawa w obiektywie nieznanego Niemca (1940) 1943-44
Okupowana Warszawa na starych zdjęciach. Bazar Janasza, handel uliczny, barwne postacie i indywidua. Możemy je zobaczyć na zdjęciach z okupowanej Warszawy, które wykonał pewien nieznany niemiecki fotograf. Reszta artykułu i fotografie poniżej.

Warszawa w obiektywie niemieckiego fotografa

Prezentowane zdjęcia pochodzą ze zbioru "Warszawa w obiektywie nieznanego Niemca w latach okupacji (1940) 1943-1944" znajdującego w Archiwum Państwowym w Warszawie. Trafiły tam w 1968 r. przekazane przez niemieckie Archiwum Państwowe w Monachium (Landeshauptstadt München Stadtarchiv).

Niewiele wiemy o samym autorze zdjęć. Prawdopodobnie był on korespondentem prasy niemieckiej pochodzącym z Bawarii.

Zdjęcia Warszawy z lat 1943-44

Większość wykonanych przez niego zdjęć pochodzi z lat 1943-44. Fotograf dokumentował zarówno życie codzienne mieszkańców Warszawy (bazary, ruch uliczny, dorożkarzy, dworce) jak i zabytki architektury (włącznie z wieloma ujęciami zniszczonego Pałacu Saskiego) oraz występy artystyczne (muzyczne np. w Adrii, sztuki teatralne).

W tej odsłonie prezentujemy fotografie nieznanego Niemca ukazujące puls ulicy okupowanej Warszawy - handlarzy na targowisku, żebraków i różne malownicze indywidua. Najwięcej z tych zdjęć wykonano na Bazarze Janasza, który znajdował się tuż obok Hali Gwardii, dokładnie tutaj, gdzie teraz jest Park Mirowski (przedwojenny adres: Rynkowa 11 róg Krochmalna 2/4 róg pl. Mirowski 1/3). Powstał on w latach 1883-84 z inicjatywy Adolfa Janasza, kupca i właściciela spichrza oraz jatek na Solcu. Kompleks pawilonów służył jako miejsce, gdzie można było kupić owoce, warzywa, nabiał i mięso. Prawdopodobnie funkcjonowała tu także rzeźnia. Przed wojną można tu było również kupić ryby - także te importowane w hurcie i detalu - bo na bazarze Janasza znajdowała się „Centrala Ryb”. Funkcjonowała ona od 1927 roku.

Bazar Janasza znajdował się na tuż obok Hali Gwardii

Brama Bazaru Janasza

Okupowana Warszawa w obiektywie niemieckiego fotografa. Baza...

W połowie lat 20. praca taksówkarza była niezwykle intratnym zajęciem. Jak podaje Sękowski, miesięczne zarobki taksówkarzy mogły sięgać ok. 800 zł, czyli nawet osiem razy tyle co robotnik budowlany. Nic więc dziwnego, że on także postanowił kształcić się w tym fachu. Oczywiście nie uczył się w żadnej szkole jazdy, bo takowe wówczas nie istniały, ale... jeżdżąc z zaprzyjaźnionym instruktorem-taksówkarzem na jego taryfie. Naturalnie z pasażerami – żeby nie było pustych przebiegów.

Egzamin składał się z trzech etapów. Najpierw trzeba było wykazać się znajomością budowy samochodów przed odpowiednim inżynierem. Potem zdać egzamin z przepisów drogowych (odpytywał zawsze policjant). A następnie zaliczyć „jazdy” z urzędnikiem z Urzędu Ruchu Kołowego. Sękowski otrzymał prawo jazdy z numerem 1243

(Na zdjęciu: Mężczyzna palący fajkę za kierownicą warszawskiej taksówki ze zwijanym brezentowym dachem nad miejscem kierowcy i z kabiną pasażerską wyposażoną w radioodbiornik ze słuchawkami. Widoczny klakson oraz boczne lampy elektryczne oświetlające taksówkę)

"Ksiuty w olejandrach", prostytutki i przekręty. Ciemna stro...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto