MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Na Patelni pojawiły się mobilne płuca. Będą na bieżąco wskazywały jakość powietrza i pokażą, czym tak naprawdę oddychamy

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Instalacja Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego ma za zadanie mierzyć jakość powietrza w mieście i ukazać mieszkańcom Sosnowca, jak wiele zanieczyszczeń trafia do naszego układu oddechowego. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Instalacja Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego ma za zadanie mierzyć jakość powietrza w mieście i ukazać mieszkańcom Sosnowca, jak wiele zanieczyszczeń trafia do naszego układu oddechowego. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Adam Tobojka
Na sosnowieckim placu Stulecia, potocznie zwanym przez mieszkańców miasta Patelnią, po raz kolejny stanęła instalacja Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego – mobilne płuca, które wizualizują jakość powietrza, jaką oddychają mieszkańcy miasta. Urządzenie w Sosnowcu będzie stało do 28 listopada.

14 listopada, w Dzień Czystego Powietrza, rozpoczęła się akcja prowadzona przez organizację pozarządową Polski Alarm Smogowy „ Zobacz Czym Oddychasz. Zmień to!”. W jej ramach 18 listopada na sosnowieckiej Patelni stanęły mobilne płuca – instalacja, która pokazać ma, jaki wpływ na nasz układ oddychania ma zanieczyszczenie powietrza, które w naszym regionie wynika głównie z nawyków grzewczych mieszkańców Zagłębia.

Mobilne płuca to niemal dwumetrowa instalacja, składająca się z wentylatorów, które wdmuchują do pokrytego specjalnym materiałem modelu płuc powietrze. Materiał, tożsamy do tego używanego między innymi w filtrach powietrza zatrzymuje wszelkie zanieczyszczenia, wizualizując skład powietrza którym oddychają mieszkańcy Sosnowca. Oprócz tego na instalacji zamontowana została aparatura pomiarowa, wskazująca na bieżąco jakość powietrza i zawartość pyłów zawieszonych, wyrażona w pikogramach – bilionowych częściach grama, gdzie maksymalną dopuszczalną normą jest 50 pikogramów na metr sześcienny dla pyłów o średnicy 10 pikometrów i 25 pikogramów na metr sześcienny dla pyłów o średnicy 2,5 pikometra.

Płuca pojawiły się w Sosnowcu po raz drugi. Poprzednim razem instalacja na Patelni zamontowana została w styczniu 2021 roku. Wtedy to osad z pyłów pojawił się już po dobie, a po dziesięciu dniach płuca pokrywała gruba warstwa zanieczyszczeń. Na czas pracy instalacji przypadało wówczas kilka dni smogowych, czyli takich, w których dopuszczalne normy stężenia pyłów zostały przekroczone nawet kilkukrotnie.

- Ubiegłe kampanie z udziałem instalacji Mobilnych płuc pokazały jak mocno zanieczyszczonym powietrzem oddychają mieszkańcy Sosnowca. Pomiaru dokonywany w okresie zimowym a dokładnie w styczniu, kiedy to mieliśmy ogromne przekroczenia pyłów zawieszonychPM10 i PM2,5. Na drugi dzień „płuca” zaczęły przybierać szary kolor, a po dwóch tygodniach „oddychania” sosnowieckim powietrzem przybrały mocno czarny kolor. Akcja pokazała jak wiele jest jeszcze do zrobienia i że należy usunąć wszystkie kopciuchy, które nas trują! –mówi Krzysztof Olszak z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.

W tym roku może być podobnie – ustawienie instalacji zbiegło się z pierwszym w tym sezonie opadem śniegu i ujemną temperaturą, utrzymującą się przez cały dzień. Oznacza to, że mieszkańcy Sosnowca, których mieszkania nie są ogrzewane z sieci, a za pomocą pieców, zaczęli już dogrzewać swoje lokale za pomocą węgla i ekogroszku, co bezpośrednio przełoży się na jakość powietrza.

- Obawiamy się, że ten sezon może być rekordowy, jeżeli chodzi o zanieczyszczenie powietrza. Jednym z czynników jest dopuszczenie do użytku prywatnego węgla brunatnego, dotychczas używanego głównie w przemyśle, a bardzo szkodliwego dla jakości powietrza. Jest to wynikiem kwestii gospodarczych i ekonomicznych, które sprawiły, że państwo w odpowiednim momencie nie przygotowało rezerw, co przełożyło się na panikę wśród odbiorców indywidualnych – mówi Aleksandra Rozner z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.

Celem akcji jest ukazanie mieszkańcom Zagłębia jakości powietrza i skłonienie tych, którzy korzystają z ogrzewania paliwami stałymi do wymiany pieców na ekologiczne, emitujące mniej mniej zanieczyszczeń i oferujące wyższy komfort grzewczy. Członkowie Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego na podstawie zgromadzonych danych, zebranych w trakcie najbliższych dwóch tygodni przygotują specjalny raport, w którym przedstawione zostaną informacje o jakości powietrza w Sosnowcu.

Mobilne płuca odwiedzą jeszcze Częstochowę i Mysłowice. Tam również zbierane będą dane o jakości powietrza. Pozostaje mieć nadzieje, że raporty sporządzone przez Polski Alarm Smogowy przedstawią korzystniejsze w ubiegłych latach wyniki. Jak wskazują poprzednie badania, niemal wszystkie miasta polskie borykają się z problemem smogu. Z pięćdziesięciu miast europejskich z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, aż trzydzieści cztery to miasta polskie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jarosław Kaczyński nie stawił się przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto