Slow Festival

2013-06-07 14:07:24

Realizowany od kilku lat się w zielonej scenerii Rosarium Parku Śląskiego SLOW FESTIVAL zaprasza do twórczego spędzenia czasu w centrum miasta, jednakże z dala od miejskiego zgiełku.
Pretekstem do zorganizowania tego wydarzenia stała się idea rozwijającego się w Europie ruchu slow. Refleksyjne spojrzenie na pośpiech zachodniego świata, promocja zdrowego, ekologicznego stylu życia, spotkanie z ludźmi, którzy żyją w sposób alternatywny do ogólnie przyjętych norm, to tylko niektóre z założeń Slow Festiwalu.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie ROWER i to właśnie rajd rowerowy ścieżkami Parku Śląskiego rozpocznie naszą imprezę.
Przez całą sobotę będzie można wziąć udział w licznych warsztatach (m.in. bębniarskich, rękodzieła, dot-paintingu), posłuchać koncertów, wziąć udział w dyskusjach, czy po prostu napić się naturalnie warzonego piwa serwowanego przez Rebel Garden, czy zakosztować wegetariańskiej kuchni.
Dla dzieci, poza warsztatami przygotowaliśmy plenerowy spektakl teatralny pt.„Pszczółka Maja”. Festival promuje również ideę Slow Food, polegającą na starannym i nieśpiesznym przygotowywaniu jedzenia opartego o naturalne, nieprzetworzone produkty, w opozycji do fast foodów. Opowiemy również czym różni się uprawa ekologiczna od masowej produkcji żywności. Mamy nadzieję, że tak jak w poprzednich latach i tym razem zainteresujemy wiele osób korzystających z naszych festiwalowych propozycji, filozofią życia w zgodzie z sobą, bliskimi i naturą. Wykłady w luźnej, sielankowej atmosferze, zabawy z dzieciakami, spotkanie z podróżnikami, ciekawymi osobowościami, udział w warsztatach czy swobodne leniuchowanie na trawie obudzą ducha festiwalu. Wśród zaproszonych gości jest m.in. Natalia Przybysz, która opowie o eko-rodzicielstwie, Arek Recław - minimalista, który na rowerze objechał sporą część świata, Paweł Kowalczyk - pszczelarz z chorzowskiego Skansenu czy dr Anna Gomóła – antropolog Uniwersytetu Śląskiego, Kornel Koźlicki – opowie o podróży rowerowej do Norwegii.
Podczas Slow Festivalu otworzymy serwis rowerowy, w którym będzie można bezpłatnie dokonać przeglądu, zmienić dętkę czy wyregulować hamulce. Ponadto w trakcie trwania imprezy zawita do nas Katowicka Giełda Rowerowa.

Zagrają: Peter J. Birch, Fifidroki, Balkan Sevdah, Bakshish

22 czerwca od godz. 11:30-21:00

Organizator: Miejski Dom Kultury BATORY w Chorzowie
Partnerzy: Park Śląski, Rebel Garden, Fabryka Kultury, Regionalny Ośrodek Kultury, Katowice Miasto Ogrodów, Fundacja AERIS FUTURO, Katowicka Kooperatywa Spożywcza, ulicaekologiczna.pl, ekologia.pl, forumchorzowslask.pl, Stowarzyszenie Aktywne Kobiety
Partnerzy medialni: TVP Katowice, Radio Katowice, Chorzowianin, Radio Egida

Warsztaty:

- warsztaty dot-paintingu
- warsztaty bębniarskie
- warsztaty tworzenia rzeczy z recyklingu
- malowanie ślimaka
- warsztaty plastyczne dla dzieci
- warsztaty tworzenia w filcu
- warsztaty mozaiki
- warsztaty tworzenia biżuterii – sznury koralikowe
- warsztaty tworzenia maskotek z materiału

Ponadto:

- bezpłatny serwis rowerowy
- kooperatywa spożywcza Kopera z Katowic
- Katowicka Giełda Rowerowa
- Katowice Miasto Ogrodów – wypożyczalnia rowerów
- Fundacja AerisFuturo – ekostoisko i warsztaty ekologiczne
- plenerowy spektakl dla dzieci pt. „Pszczółka Maja” przygotowany przez Fabrykę Kultury

Goście, spotkania:

- Natalia Przybysz (artystka) opowie o ekorodzicielstwie
- Arek Recław (minimalista) opowie o podróżach rowerem po świecie
- Paweł Kowalczyk (pszczelarz) opowie o pszczołach i znaczeniu miodu
- dr hab. Anna Gomóła (Zakład Teorii i Historii Kultury UŚ) opowie o chemicznych
przemianach żywności
- Paweł Wyszomirski (przedstawiciel Stowarzyszenia Rowerowe Katowice) - spotkanie
dotyczące oceny infrastruktury rowerowej parku i propozycje jej rozwoju
- Kornel Koźlicki – opowie o podróży rowerowej do Norwegii
- Fundacja Ulica i Ambasadorzy Niemożliwego – opowiedzą o wyprawie rowerowej śląskich
dzieci do Skandynawii

Rodzinny rajd rowerowy. Start: wejście główne Rosarium, godz. 15:30

Jesteś na profilu Anna Wietecha - stronie mieszkańca miasta Katowice. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj