Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kontrowersje wokół remontu ul. Batorego

Grzegorz Żądło
Marek Adamczyk uważa, że położenie asfaltu na ul. Batorego to najlepsze rozwiązanie.
Marek Adamczyk uważa, że położenie asfaltu na ul. Batorego to najlepsze rozwiązanie.
Nie wiem, dlaczego zamiast kostki będziemy mieć pod domami asfalt. Nam bruk wcale nie przeszkadzał - mówi Izabela Sygiet, która mieszka w jednym z budynków przy ul. Batorego.

Nie wiem, dlaczego zamiast kostki będziemy mieć pod domami asfalt. Nam bruk wcale nie przeszkadzał - mówi Izabela Sygiet, która mieszka w jednym z budynków przy ul. Batorego.

O remoncie tej ulicy napisaliśmy tydzień temu. Zamiana stylowej kostki na asfalt to tylko jeden z problemów, na który zwracają uwagę mieszkańcy. Kolejnym są zbyt wysoko ich zdaniem ułożone chodniki. - Nie można było wybrać trochę ziemi i zrobić ten chodnik niżej? Przecież jak przyjdzie ulewa, to nam pozalewa piwnice - martwi się pani Izabela. - Poza tym, kiedy na jezdni leżała kostka, samochody jeździły wolniej. Jak będzie asfalt, to sytuacja pewnie zmieni się na gorsze.

Z zarzutami mieszkańców nie zgadza się Marek Adamczyk, główny inżynier w Miejskim Zarządzie Ulic i Mostów. - Woda na pewno nie będzie nikogo zalewać, bo chodnik ma dwuprocentowy spadek w kierunku jezdni, a nie do budynków - tłumaczy. - Jeśli zaś chodzi o pozostawienie kostki, to owszem było to możliwe, ale kilkakrotnie podniosłoby koszt remontu. Musielibyśmy zrobić 60 centymetrowe koryto, które trzeba by wypełnić kruszywem i betonową zaprawą. Ulica Batorego musi mieć bowiem odpowiednią nośność, między innymi z powodu planowanego remontu ulicy Andrzeja. Kiedy zamkniemy tę ostatnią drogę, na czas prac na Batorego zwiększy się ruch.

Kolejnym powodem likwidacji bruku miał być jego wpływ na bezpieczeństwo. - Po opadach deszczu lub śniegu kostka robi się śliska. W połączeniu z dużym spadkiem, jaki ma ta ulica, powoduje to duże niebezpieczeństwo dla uczestników ruchu - mówi Admaczyk.

Batorego to kolejna ulica w centrum, z której znika bruk. Wcześniej stało się tak m.in. na ul. Wojewódzkiej. Jak twierdzi Marek Adamczyk, podstawowym powodem przykrywania kostki asfaltem jest podłoże, na którym została przed laty położona. - W Katowicach kostka była najczęściej układana na podbudowie z kruszywa i piasku, a nie jak na przykład we Wrocławiu na zaprawie betonowej. Przy dzisiejszym natężeniu ruchu to nie wystarczy.

Jak się dowiedzieliśmy, bruk ma też zniknąć z ul. Andrzeja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto