18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakie ogrzewanie domu wybrać? Węglowe, gazowe, a może jeszcze inne?

MU
Przed nami sezon grzewczy. Zastanawiamy się więc - jakie paliwo wybrać. Ze względu na drożejący gaz, wiele osób i instytucji wraca do węgla.

Na Śląsku i w okolicznych województwach węgiel jest paliwem najbardziej popularnym, ponieważ kopalnie mamy pod bokiem. Eksperci radzą jednak, by stosować do jego spalania nowoczesne kotły - są nie tylko wygodniejsze w obsłudze, wydajniejsze, ale i można na nie dostać ekologiczne dopłaty z gminy z tytułu likwidacji tzw. niskiej emisji.

Komfortowe ogrzewanie

Gaz jest stosunkowo drogim paliwem i zapewne jego cena znów pójdzie w górę. Możemy też zdecydować się na ogrzewanie olejem opałowym, ale to jeszcze droższe. Energia elektryczna w ogóle nie wchodzi w grę - ogrzewanie elektryczne w naszych warunkach jest nieopłacalne.

Tymczasem kotły węglowe nie dość, że są coraz bardziej ekonomiczne, ale i przyjazne dla środowiska. W nowoczesnych kotłach węglowych stosowane jest samooczyszczające się palenisko retortowe. Dzięki temu kocioł spala dokładnie taką porcję węgla, jaka jest potrzebna do otrzymania nastawionej przez użytkownika temperatury. Zautomatyzowana praca tych kotłów i bardzo małe zaangażowanie obsługi (zasyp węgla w jednostkach małych tylko raz na 3 - 5 dni) sprawia, że ogrzewanie węglowe stało się zdecydowanie bardziej kom-fortowe.

Spółki węglowe oferują specjalne paliwo - tzw. ekogroszek - o najlepszych parametrach, który pozwala na bezawaryjną pracę urządzeń grzewczych. Rzecznik Kompanii Węglowej, Zbigniew Madej przyznaje, że zapotrzebowanie na paliwo do nowoczesnych kotłów bardzo podskoczyło w ostatnim okresie. Podkreśla, że Kompania posiada certyfikaty, które dowodzą, że oferowane przez KW paliwa nie zawierające dużej ilości popiołu oraz substancji szkodliwych i doskonale nadają się do spalania w nowoczesnych, ekologicznych piecach węglowych.

Podobną strategię od lat realizuje Katowicki Holding Węglowy. Stara się nie tylko produkować wysokoenergetyczne paliwa do ekologicznych kotłów węglowych, ale i współpracować z producentami tych urządzeń. W ten sposób osoba zainteresowana takimi urządzeniami w jednym miejscu może dowiedzieć się wszystkiego - jak zbudować nowoczesną kotłownię, jak kupić odpowiednie paliwo, a nawet jak pozbyć się popiołu. Co ważne - węgiel do ekologicznych kotłów dostarczany jest również w poręcznych workach 25-kilogramowych.

Wysoka sprawność i niskie koszty

Opłaty za ogrzewanie stanowią nawet połowę wydatków na utrzymanie mieszkania czy domu. Wszyscy szukają więc tutaj oszczędności. Dlatego też nowoczesne urządzenia grzewcze cieszą się coraz większą popularnością. Dziś w Polsce jest już bardzo wielu producentów takich urządzeń, a część z nich posiada nawet zachodnie certyfikaty i atesty. Eksperci twierdzą, że w przypadku kotłów węglowych zalecane są szczególnie konstrukcje bezrusztowe, posiadające atesty odpowiednich jednostek badawczych z zakresu sprawności cieplnej - atest energetyczny oraz znak bezpieczeństwa ekologicznego. Główną zaletą takich systemów grzewczych jest precyzyjnie sterowany proces spalania węgla, gwarantujący spełnienie wyśrubowanych unijnych norm emisji substancji toksycznych do powietrza, no i stosunkowo niski koszt ogrzewania.

Dopłata na modernizację

Na zakup takich kotłów można uzyskać dofinansowanie. Wiele gmin dofinansowuje modernizacje kotłowni w ramach programów ograniczania "niskiej emisji". Jeden z najbardziej znanych i najdłużej prowadzonych programów w tym zakresie realizowany jest w Tychach. Program skierowany jest przede wszystkim do mieszkańców peryferyjnych dzielnic, gdzie zapewne nie sięgnie miejski centralny system grzewczy.

Ma pomóc właścicielom domów w wymianie starych pieców na nowe: olejowe, gazowe, elektryczne lub piece nowej generacji z retortowymi paleniskami do bezdymnego spalania węgla.

W Tychach zdecydowana większość osób - bo aż 95 proc. - które w ramach programu wymieniają kotły, wybiera ekologiczne piece węglowe. Zainteresowanie nimi wzrosło szczególnie po podwyżkach cen gazu.

Filarem tyskiego projektu jest dotacja i pożyczka Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto