Wybierz region

Wybierz miasto

  Wystawa stała: Galeria Malarstwa Polskiego 1800-1945

  Muzeum Śląskie (Nowa Siedziba)
  Katowice, ul. Tadeusza Dobrowolskiego/1, +48 32 213 08 11

  Od 16.01.2013 do 31.12.2017

  • Brak informacji o cenie

  Galeria Malarstwa Polskiego 1800-1945 pochodzi w większości ze zbiorów przedwojennego Muzeum Śląskiego, gromadzonych w latach 1927-1939 przez ówczesnego dyrektora dr. Tadeusza Dobrowolskiego. Obrazy kupowano w antykwariatach Krakowa, Warszawy, Lwowa, na krajowych wystawach sztuki, od prywatnych właścicieli oraz bezpośrednio od artystów a także w galeriach zagranicznych – w Paryżu i Wiedniu. Kolekcja była tymczasowo w salach Urzędu Wojewódzkiego i miała być przeniesiona w 1940 roku do nowo wznoszonego gmachu. Plany te zniweczył wybuch wojny. Budynek muzealny, jeden z najbardziej nowoczesnych w Europie, symbol kultury polskiej na Śląsku, został przez Niemców doszczętnie zniszczony i rozebrany, a część zbiorów umieszczono w Landesmuseum w Bytomiu. Wskutek braku odpowiedniego zabezpieczenia, ze zbioru liczącego przed wojną 280 obrazów zaginęło ponad 100 obiektów. Muzeum Śląskie w Katowicach przestało istnieć.


  Po wojnie kolekcja malarstwa znajdowała się nadal w Bytomiu, ale już pod fachową opieką w Muzeum Śląskim, przemianowanym w 1950 roku na Górnośląskie. Kiedy w 1984 roku wznowiło działalność, wrócił również do Katowic po blisko 50 latach, przedwojenny zbiór malarstwa. W latach 1985-2009 dokonano wielu cennych zakupów uzupełniających, pozyskując do kolekcji ważne dzieła znanych polskich artystów.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Plebiscyt

  Miss Polski 2015 [GŁOSOWANIE]. Która dziewczyna powinna wygrać? [GŁOSOWANIE]

  Miss Polski 2015 [GŁOSOWANIE]. Która dziewczyna powinna wygrać? [GŁOSOWANIE]

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.